474521-2021 - ResultRomania-Slatina: Sewage work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CL05Y - Extinderea si reabilitarea facilitatilor de tratare apa uzata in aglomerarea Caracal
Reference number: 21307548/2021/05
II.1.2.
Main CPV code
45232420 Sewage work
II.1.4.
Short description
Contractul include proiectare si executie lucrari aferente Statiei de epurare apa uzata care va deservi aglomerarea Caracal. Emisarul este raul Gologanul. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 35,451 L.E.
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor;
- cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45000000 Construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul implica lucrari de proiectare si excecutie pentru extinderea facilitatilor de tratare apa uzata in aglomerarea Caracal, in conformitate cu cerintele din Caietul de sarcini. Emisarul este raul Gologanul. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 35,451 L.E.
Contractul pentru proiectarea si executia SE include:
a)Activitatile de proiectare - Proiectul Tehnic de Executie pentru SE, care va include toate documentele necesare conf legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare;
b) Lucrari de constructie;
c) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice;
d) Testare si punere in functiune;
e) Instruirea personalului Beneficiarului.
f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie.
g) Pe perioada de executie a lucrarilor, antreprenorul va asigura si asistenta tehnica din partea proiectantului, cu toate atributiile legale care ii revin in acest scop.
Durata de proiectare și executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 35 luni, defalcata astfel:
- Etapa de proiectare: 6 luni,
- Perioada de executie a lucrarilor: 26 luni
- Perioada de testare si punere in functiune: 3 luni
Perioada de notificare a defectelor (PND) este de 36 luni.
Valoarea contractului, 36.791.971,22 lei, fara TVA nu include cheltuieli diverse și neprevăzute și nici sume provizionate.
- In cadrul devizului general al intregului proiect investitional, sunt prevazute cheltuieli diverse si neprevazute, raportate la intreaga valoare a proiectului, in procent de 4%
- Aceasta valoare are doar scop informativ si ofertantii nu o vor lua in considerare la elaborarea ofertei financiare.
- Ofertele financiare vor fi elaborate fara cheltuieli diverse si neprevazute.
- Utilizarea acestor sume pe parcursul derularii contractului de achizitie se va realiza numai cu incadrarea in sumele prevazute in cadrul devizului general si cu respectarea prevederilor CAPITOLULUI VI - Executarea contractului sectorial, SECŢIUNEA a 2-a - Modificarea contractului sectorial/acordului-cadru, din Legea nr. 99/2016, unde sunt precizate conditiile in care un contract sectorial poate fi modificat fara derularea altei proceduri de atribuire, a Instructiunii nr. 1/2021 emisa de ANAP cu privire la modificarea contractului de achizitie publica (cu respectarea cu strictete a procentelor precizate in cadrul acestei instructiuni) si a oricaror Instructiuni/Ordine emise de autoritatile cu drept de decizie in acest sens si in vigoare pe parcursul derularii contractului.