476164-2026 - Competition
Finland – Industry specific software package – Keravan kaupungin huoltokirja- ja kunnossapitojärjestelmän hankinta
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleKeravan kaupungin huoltokirja- ja kunnossapitojärjestelmän hankinta
DescriptionKeravan kaupunki pyytää tarjousta huoltokirja- ja kunnossapitojärjestelmästä. Keravan kaupunki omistaa ja hallinnoi laajaa kiinteistökantaa, johon kuuluu muun muassa: - kouluja - päiväkoteja - liikuntapaikkoja - toimistorakennuksia - muita kaupungin käytössä olevia rakennuksia. Kiinteistöjen hallinta edellyttää useiden eri tietojen ja prosessien yhteensovittamista, kuten: - kunnossapito ja huoltotehtävät - energiankulutus - vedenkulutus - olosuhdetiedot - hälytykset ja poikkeamat - raportointi ja analytiikka. Nykyisessä toimintaympäristössä näitä tietoja hallitaan useissa eri järjestelmissä sekä osittain manuaalisissa prosesseissa. Tiedon hajautuminen vaikeuttaa kokonaiskuvan muodostamista kiinteistöjen tilasta ja hidastaa päätöksentekoa. Lisäksi kiinteistöjen ylläpidossa korostuu yhä enemmän tarve: - parantaa energiatehokkuutta - tunnistaa poikkeamat nopeasti - siirtyä ennakoivaan kunnossapitoon - hyödyntää dataa päätöksenteon tukena. Tämän vuoksi Keravan kaupunki hankkii keskitetyn järjestelmän, joka yhdistää kiinteistöihin liittyvän operatiivisen ja analysoitavan tiedon yhteen palveluun.
Internal identifier14589
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureTässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 48100000 Industry specific software package
5. Lot
LotLOT-0000