See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziție de echipamente hardware și licențe software necesare susținerii (operaționalizării) sistemului ECRIS V și a altor sisteme IT ale sistemului judiciar, precum și asigurării infrastructurii de securitate, inclusiv serviciile accesorii aferente ( livrare și instalare a infrastructurii la nivelul beneficiarilor, punere în funcțiune, configurare și testare, instruire, suport tehnic, garanție
Description: Obiectul achiziției îl reprezintă echipamentele hardware și produsele COTS (licențe/ subscripții), inclusiv pentru componenta de securitate, necesare susținerii (operaționalizării) viitorului sistem de management al cauzelor ECRIS V, aflat în prezent în curs de dezvoltare, precum și a altor sisteme IT ale sistemului judiciar, inclusiv serviciile accesorii aferente (de ex., livrare și instalare a infrastructurii la nivelul beneficiarilor, punere în funcțiune, configurare și testare, instruire, suport tehnic, garanție). Astfel, în cadrul acestei achiziții, se urmărește obținerea următoarelor livrabile: Produse hardware (echipamente); Produse software (licențe); Rapoarte de instruire a utilizatorilor finali cu privire la administrarea și utilizarea sistemelor livrate și instalate (hardware și software). Infrastructura IT&C ce va fi achiziționată, în cadrul unui acord-cadru, va asigura necesarul (atât actual, cât și preconizat pe durata celor 48 de luni ale acordului-cadru) de echipamente hardware și produse COTS (licențe/ subscripții), inclusiv pentru componenta de securitate, în vederea susținerii (operaționalizării) sistemelor IT utilizate în activitatea instituțiilor din sistemul judiciar (de ex., sistemul electronic de management al cauzelor ECRIS V, Registrul Național ONG, sistemul de transcriere automată a ședințelor de judecată – Speech2Text, Registrul Național pentru Publicitate Mobiliară/ RNPM), care, împreună, necesită o infrastructură hardware și software adecvată susținerii acestora în cloud-ul privat Justiție, conform evoluțiilor actuale în contextul transformării digitale, dar și din perspectiva previzibilei creșteri organice (servere centrale/ de virtualizare, tehnologii scalabile, disponibilitate înaltă, securitate crescută etc.). Achiziția implică asocierea formată dintre MINISTERUL JUSTIȚIEI, în calitate de Autoritate contractantă asociat Desemnată, și PARCHETUL DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE, în calitate de Autoritate contractantă Asociată, conform prevederilor art. 44, alin. (2) și alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Clarificări : Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 21 zile NOTĂ: Potrivit art. 161 din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, în măsura în care clarificările sunt solicitate în timp util, răspunsul autorităţii contractante la aceste solicitări se va publica în SEAP cel mai târziu în a 11 a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor candidaturilor/ofertelor (a se vedea termenele din anunțul de participare publicat în SEAP). Răspunsul consolidat la clarificările transmise de operatorii economici se va publica în S.E.A.P. la adresa www.e-licitatie.ro, fără a se dezvălui identitatea celui care a solicitat clarificările. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ).
Internal identifier: 4265841/2025/80154
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48820000 Servers
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Descrierea achiziției în comun ocazională (MINISTERUL JUSTIȚIEI și PARCHETUL DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE) conform prevederilor art. 44 alin. (2) și alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Natura și cantitatea produselor privind nevoile și cerințele autorității contractante sunt în conformitate cu Anexa 2 la caietul de sarcini (Centralizatorul produselor hardware și software aferente sistemului ECRIS V și altor sisteme IT). Se va încheia un acord-cadru pentru o perioadă de 48 de luni: Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru este de 212.791.280,00 lei (fără TVA). Calendar estimativ: Frecvența de atribuire a contractelor subsecvente: minim 2 contracte - maxim 8 contracte subsecvente atribuite/an, încheiate la un interval de minim 1 lună - maxim 6 luni.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies, 48218000 License management software package, 48600000 Database and operating software package