479701-2026 - Competition
Romania – Road-maintenance works – Întreţinere drumuri asfaltate – acord cadru - 4 ani - Sector Criș.
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
TitleÎntreţinere drumuri asfaltate – acord cadru - 4 ani - Sector Criș.
DescriptionÎn urma reviziilor efectuate de personalul tehnic din cadrul Direcției Tehnice de Investiții în cursul anului 2026, s-a constatat că majoritatea tronsoanelor de drum județean prezintă defecțiuni de tipul gropilor, fisurilor, faianțărilor, etc. Astfel, este necesară încheierea unui acord cadru în vederea desfăşurării în bune condiţii a traficului rutier pe drumurile judeţene asfaltate din sectorul de administrare Criș, având în vedere starea tehnică rea a anumitor tronsoane de drumuri pe care au apărut multiple degradări în structura rutieră, foarte periculoase pentru siguranţa circulaţiei, ca urmare a creșterii participanților la trafic și a transporturilor de materiale pe drumurile județene. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, conf. prev. art. 161 din Legea nr. 98/2016. Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului, conf. prev. art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Internal identifier3519941_2026_PAAPD1595889
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233141 Road-maintenance works
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionÎn urma reviziilor efectuate de personalul tehnic din cadrul Direcției Tehnice de Investiții în cursul anului 2026, s-a constatat că majoritatea tronsoanelor de drum județean prezintă defecțiuni de tipul gropilor, fisurilor, faianțărilor, etc. Astfel, este necesară încheierea unui acord cadru în vederea desfăşurării în bune condiţii a traficului rutier pe drumurile judeţene asfaltate din sectorul de administrare Criș, având în vedere starea tehnică rea a anumitor tronsoane de drumuri pe care au apărut multiple degradări în structura rutieră, foarte periculoase pentru siguranţa circulaţiei, ca urmare a creșterii participanților la trafic și a transporturilor de materiale pe drumurile județene. Prin atribuirea Acordului cadru, Autoritatea contractantă are ca obiectiv încheierea unor contracte subsecvente care vor avea ca obiect lucrări de întreţinere şi reparaţii drumuri judeţene, pe reţeaua drumurilor judeţului Arad-Sector Criș, cu respectarea normativelor în vigoare. Lucrările de refacere a îmbrăcăminţii asfaltice constau în repararea degradărilor prin decapare şi refacerea îmbrăcăminţii cu mixtură asfaltică preparată la cald (plombări gropi cu mixtură la cald). Drumurile județene care fac parte din Sectorul Criș obiect al prezentei documentații sunt enumerate în Caietul de Sarcini. Valoarea estimată calculată a fost stabilită, după cum urmează: Acord Cadru minim 2.068.074,27 lei fără TVA si Acord Cadru maxim 43.630.986,46 lei fără TVA; Contract Subsecvent minim 357.764,17 lei fără TVA si Contract Subsecvent maxim 5.541.310,95 lei fără TVA. Informatiile referitoare la cantitățile estimate minime și maxime ale acordului cadru, precum și ale unui contract subsecvent minim/maxim, se regăsesc în secțiunea Documente, menționate în fișierul "Lista cantități fără valori. pdf". Durata unui contract subsecvent: 150 de zile de la data prevăzută în Ordinul de începere. Se pot încheia maxim 3 contracte subsecvente pe an, respectiv minim 1 contract subsecvent pe an. Acordul cadru se va încheia cu un singur operator economic.
Internal identifier1