2. Procedure
Procedure
Title: Opskrba električnom energijom
Description: Opskrba električnom energijom
Internal identifier: JNV 2/26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Otvoreni postupak
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09310000 Electricity
5. Lot
Lot: LOT-0000
Description: Predmet ovog postupka javne nabave je opskrba električnom energijom za potrebe Naručitelja, Isporučena električna energija mora sadržavati minimalno 50% električne energije iz obnovljivih izvora. Radi stimuliranja proizvodnje energije iz obnovljivih izvora kako bi ona postala konkurentnija energiji dobivenoj iz konvencionalnih izvora te poticanja izgradnje novih izvora obnovljive energije i postizanja održivog razvoja, Naručitelj je odredio da električna energija mora sadržavati gore navedeni minimalni postotak električne energije iz obnovljivih izvora. Obnovljivi izvori energije je energija iz obnovljivih nefosilnih izvora, primjerice energija vjetra, solarna energija(toplinska i fotonaponska) te geotermalna energija, energija iz okoliša, energija plime, oseke i druga energija oceana, hidroenergija, biomasa, plin dobiven od otpada, plin dobiven iz uređaja za obradu otpadnih voda i bioplin (članak 3. Zakona o tržištu električne energije, Narodne novine, 111/21, 83/23, 17/25). Kao potvrdu ispunjenja uvjeta o podrijetlu električne energije, odabrani ponuditelj (Opskrbljivač) je obvezan po izvršenoj isporuci električne energije dostaviti Naručitelju važeću potvrdu iz Registra jamstava podrijetla električne energije, izdanu od strane neovisnog tijela za izdavanje jamstva porijekla električne energije, kojom se potvrđuje da je najmanje 50% isporučene električne energije (odnosno količina - postotni udio električne energije naveden u ponudi odabranog ponuditelja) proizvedeno iz obnovljivih izvora energije. „Potvrdu o podrijetlu električne energije" odabrani ponuditelj (Opskrbljivač) dužan je predati Naručitelju sukladno članku 19. Metodologije utvrđivanja podrijetla električne energije (NN 133/14 i 127/19). U slučaju nedostavljanja tražene potvrde, odnosno u slučaju da dostavljenom potvrdom odabrani ponuditelj (Opskrbljivač) ne dokaže da je postotni udio, naveden u ponudi odabranog ponuditelja, isporučene električne energije proizveden iz obnovljivih izvora energije, navedeno postupanje smatrat će se povredom ugovornih obveza, temeljem čega Naručitelj zadržava pravo aktiviranja jamstva za uredno ispunjenje ugovora te poduzimanja daljnjih aktivnosti sukladno drugim pozitivnim propisima koji reguliraju predmetno područje. Tijelo nadležno za izdavanje jamstava porijekla električne energije u Republici Hrvatskoj je Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. (HROTE). Ponuditelji su dužni uz ponudu priložiti Izjavu da će nakon izvršenja Ugovora o javnoj nabavi robe Naručitelju dostaviti jamstvo podrijetla električne energije iz kojeg će biti razvidno da je udio električne energije naveden u ponudi proizveden iz obnovljivih izvora energije (Izjava o dostavi potvrde jamstva podrijetla električne energije sastavni je dio ove Dokumentacije o nabavi).