See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Itsenäisesti toimivan langattoman kulunvalvontajärjestelmän hankinta
Description: Hankinnan kohteena on itsenäisesti toimiva langaton kulunvalvontajärjestelmä ja siihen liittyvät asennus-, käyttökoulutus-, huolto- ja ylläpitotyöt. Hankintaan sisältyy myös kaikki tarvittavat ohjelmistot, lisenssit, järjestelmän komponentit, oviympäristön kytkentätyöt, luovutusdokumentaatiot, järjestelmien konfigurointi-, määrittely- ja ohjelmointityöt. Hankittava järjestelmä ei korvaa muita Tilaajien käyttämiä kulunvalvontajärjestelmiä vaan järjestelmää on tarkoitus käyttää niiden ohella ja niitä täydentävänä ratkaisuna. Järjestelmä on tarkoitus hankkia ainakin sopimuskauden aikana valmistuvaan Kaupin yliopistolliseen sote-asemaan. Kaupin yliopistolliseen sote-asemaan asennettaville järjestelmille pyydetään tarjouspyynnöllä kiinteät hinnat tarjouspyynnön liitteenä olevien ovitietojen (Liite 8) ja urakkarajaliitteen (Liite 9) perusteella. Kaupin yliopistollisesta sote-asemasta ei ole omaa urakkarajaliitettä, mutta sen osalta noudatetaan vastaavia urakkarajoja kuin liitteessä 9 on Y-rakennuksen osalta kuvattu. Järjestelmä asennetaan ko. rakennuksessa oviympäristöihin, joissa on valmis kaapelointi, joka on toteutettu tähteen. Järjestelmää voidaan hankkia sopimuskauden aikana myös muihin Tilaajien rakennuksiin ja sitä varten tarjouspyynnöllä pyydetään erikseen yksikköhinnat järjestelmän komponenteille/osille ja asennustyölle. Tarkemmin järjestelmälle asetettuja vaatimuksia on kuvattu liitteessä 7 vaatimusmäärittely. Yksi kokonaistaloudellisesti edullisin toimittaja valitaan sopimuskumppaniksi. Kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena käytetään hinta-laatusuhteeltaan parasta tarjousta. Sopimus hankinnasta tehdään 31.12.2028 asti jatkuvalle määräaikaiselle sopimuskaudelle. Sopimuskausi pyritään aloittamaan mahdollisimman pian hankintapäätöksen saatua lainvoiman. Sopimuskautta on mahdollista jatkaa toistaiseksi voimassa olevalla optiokaudella. Hankinta kilpailutetaan kuitenkin hankintalain mukaisesti säännöllisin väliajoin. Tarkemmin hankinnan kohde kuvattu jäljempänä tarjouspyynnöllä ja sen liitteissä.
Internal identifier: 621360
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Sopimuskumppaniksi valitaan yksi (1) kokonaistaloudellisesti edullisin toimittaja. Kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena käytetään hinta-laatusuhteeltaan parasta tarjousta.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42961100 Access control system
Additional classification (cpv): 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000