485618-2023 - ResultRomania-Iași: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
IS-CL13 Extinderea sistemului de apa si canalizare in judetul Iasi - axa 11 - Oteleni - Conducta Timisesti
Reference number: 1959768/2022/CL13
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Contractul de lucrari „Extinderea sistemului de apa si canalizare in judetul Iasi – axa 11 - Oteleni – Conducta Timisesti” cuprinde:
OBIECT 1 - CONDUCTA DE ADUCTIUNE APA POTABILA SABAOANI-DOLJESTI-OTELENI-BRAESTI
Sub-obiect 1.1 Conducta de aductiune apa potabila Sabaoani-Doljesti-Oteleni-Braesti, L = 31124 m;
OBIECT 2 – CONDUCTA DE ADUCTIUNE APA POTABILA OTELENI
Sub-obiect 2.1 Conducta de aductiune apa potabila, L = 1099 m;
Sub-obiect 2.2 Statie de pompare apa;
OBIECT 3 – GOSPODARIA DE APA OTELENI
Sub-obiect 3.1 Gospodarie de apa Oteleni, Rezervoare V =2 x 400 mc, Statie de pompare Q = 16 l/s, H = 20 m, Statie de clorinare;
OBIECT 4 – INFIINTARE RETEA DE ALIMENTARE CU APA SI RETEA DE CANALIZARE IN LOCALITATEA OTELENI (UAT OTELENI)
Sub-obiect 4.1 Infiintare retea de alimentare cu apa, L = 8971 m;
Sub-obiect 4.2 Infiintare retea de canalizare menajera, L = 8695 m;
Sub-obiect 4.3 Statii de pompare apa uzata 8 buc. si conducte de refulare aferente;
Valoarea contractului include sume provizionate in valoare de 650.000,00 lei, dar nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. Sumele provizionate vor fi evidentiate la nivelul nivelul listelor de pret ce vor insoti formularul de propunere financiara in suma fixa nominala, nemodificabila, in varianta data de Entitatea Contractanta.
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor;
- cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
42131390 Assemblies of valves, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45232154 Construction work of elevated tanks for drinking water, 45232400 Sewer construction work, 45232431 Wastewater pumping station, 45310000 Electrical installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrarile se refera la:
a) Lucrari de constructie
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
c) Testare si punere in functiune
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de 36 luni, respectiv 1095 zile
f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Contractul se compune din perioada de executie a lucrarilor care este de 25 de luni de la ordinul de incepere a lucrarilor, la care se adauga perioada de notificare a defectelor/perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.