See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Serviciu de mentenanta constând în revizii tehnice (RT), reparatii accidentale (RA), reparatii de tip R1, reparatii echipamente energetice (REE), reparatii de tip R2+RA2, pentru instalatiile RED Medie si Joasa Tensiune apartinand Achizitorului
Description: Obiectul il reprezinta atribuirea acordului cadru pentru prestarea de servicii pentru activități de revizii tehnice (RT), reparatii accidentale (RA), reparatii de tip R1, reparatii echipamente energetice (REE), reparatii de tip R2+RA2, pentru instalatiile RED Medie si Joasa Tensiune apartinand Achizitorului in vederea desfasurarii in bune conditii a activitatilor directiilor operationale din cadru DEO .
Internal identifier: 2025_6
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50532400 Repair and maintenance services of electrical distribution equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul achizitiei sectoriale îl reprezintă Prestarea de servicii pentru următoarele activități de mentenanță: - tip RT, RA, R1, - tip REE, - tip R2+RA2; Lucrările de tip RT, RA, R1 si REE se vor executa în conformitate cu fisele tehnice de lucru Anexa 8 din Caietul de Sarcini, iar pentru lucrările de tip R2+RA2 in conformitate cu lista de lucrari Anexa 9 din Caietul de Sarcini. Lucrarile de mentenanta mai sus mentionate se vor executa conform standardelor, normativelor, prescripţiilor energetice generale şi specifice, fişelor tehnologice, legislatiei de securitate si sanatate in munca, a instructiunilor proprii de securitate si sanatate in munca, legislatiei pentru situatii de urgenta în vigoare. Volumele estimate pe tipuri de lucrări de mentenanță tip RT, RA, R1 sunt în număr de 603.184 fișe ce sunt prezentate în Anexa 10.1 din Caietul de Sarcini. Volumele estimate pe tipuri de lucrări de mentenanță tip REE sunt în număr de 69576 fișe ce sunt prezentate în Anexa 10.2. din Caietul de Sarcini Consumurile estimate pentru lucrarile de RA+R2+RA2, Anexa 10.3 din Caietul de Sarcini, sunt : - pret materiale puse la dispozitie de Prestator = 3.651.240,00 lei - manopera directa = 320.000 ore om - numar km estimati pentru auto si utilaje = 648.664 km - numar de ore de functionare tehnologica a utilajelor = 7468 ore Reparatiile de tip R1 - sunt lucrari de mentenanta preventiva care se vor executa in baza procedurilor tehnice de lucru anexate, parte integranta din prezentul caiet de sarcini, si a fiselor tehnologice. Acestea sunt lucrari care restabilesc starea tehnica a mijlocului fix prin inlocuirea sau repararea componentelor uzate. Acestea nu au periodicitate prestabilita si se programeaza in functie de starea tehnica a instalatiei in functie de necesitati. Componentele initiale uzate care nu se mai fabrica se vor inlocui cu produse similare aflate in productia curenta. Reparatiile accidentale de tip RA - sunt lucrari de mentenanta corectiva aparute in urma unui incident, care nu au caracter planificat, ele avand drept scop readucerea instalatiilor in stare de functionare si alimentarea cu energie electrica a consumatorilor. Revizia tehnică (RT) - cuprinde lucrări de mentenanţă preventivă care cuprind ansamblul de lucrări care se execută periodic în scopul asigurării continuităţii în funcţionarea SISC (structuri, instalaţii, sisteme şi componente considerate mijloace fixe) prin verificări, reglaje, măsurători, încercări, curăţire şi vopsitorie, eliminarea unor defecţiuni prin înlocuirea unor piese şi subansamble, etc. Lucrarile de tip R2 + RA2: R2 sunt lucrari de reabilitare, reparaţii cu un grad de complexitate mai mare decat cele de tip R1, se executa pe baza de documentatie si reprezinta un ansamblu de lucrări de mentenanţă complexe, efectuate asupra unor instalatii, prin care, fără modificarea tehnologiei iniţiale, se restabileşte starea tehnică şi de eficienţă a acestora la un nivel apropiat de cel avut la începutul duratei de viata. RA2 sunt lucrari accidentale, aparute in urma evenimentelor accidentale datorate calamitatilor (fenomene meteo deosebite, alte evenimente care definesc cazurile de forta majora), care se executa pe baza de documentatie incluzand atat provizoratele cat si lucrarile de remediere a instalatiilor in solutie definitiva. Categoriile de lucrari ce se executa in cadrul RA2 sunt similare celor de RA. Lucrările de reparatii echipamente energetice REE - efectuate in atelierele care aparţin sau sunt inchiriate de prestator au ca scop păstrarea sau restabilirea disponibilităţii, fiabilităţii si siguranţei in exploatare a echipamentelor energetice. • Valoarea maxima estimata a acordului cadru este de 194.053.624,67 lei fara TVA, detaliata astfel: -servicii RT, R1, RA: 158.955.698,88 lei fara TVA; -servicii REE: 13.347.496,68 lei fara TVA; - servicii R2+RA2: 21.750.429,11 lei fara TVA; • Valoarea minima estimata a acordului cadru: 155.242.899,74 lei fara TVA • Valoarea celui mai mare contract subsecvent : 48.513.406,17 lei fara TVA • Valoarea minimă a unui contract subsecvent: 38.810.724,94 lei fara TVA.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232200 Ancillary works for electricity power lines, 45315300 Electricity supply installations, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work