487807-2023 - ResultRomania-București: Building extension work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
LUCRĂRI DE EXTINDERE A CLĂDIRILOR PUBLICE DIN SECTORUL 3 - grădinițe, școli, licee, clădiri administrative din Sectorul 3 (Execuție)
Reference number: 4420465_2022_PAAPD1365861
II.1.2.
Main CPV code
45262800 Building extension work
II.1.4.
Short description
VALOAREA TOTALĂ A ACORDULUI CADRU: 1.404.098.934,20 LEI FĂRĂ TVA
CANTITATE ESTIMATĂ ACORD CADRU MAXIM: 157.070,32 MP
VALOAREA CELUI MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT: 77.997.707,20 LEI FĂRĂ TVA
CANTITATE CEL MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT: 10.721,00 MP
Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a suplimenta acordul-cadru. Se va avea in vedere faptul ca suplimentarea va putea fi realizata atat valoric cat si cantitativ.
Asa cum rezulta din dispoziţiile art. 20 lit. f) din HG nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publica/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, cantitatile minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileşte iniţial in documentaţia de atribuire, si ulterior in acordul-cadru, reprezintă estimări ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, si nu cantitatile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urma putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate.
CANTITATILE MINIME SI MAXIME LA NIVELUL ACORDULUI CADRU, A CONTRACTELOR SUBSECVENTE SE REGASESC IN DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE - ANEXA CANTITATI MAXIME ACORD CADRU, ANEXA CANTITATI MINIME ACORD CADRU, ANEXA CANTITATI CEL MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT, ANEXA CANTITATI MINIME CEL MAI MIC CONTRACT SUBSECVENT.
Frecventa contractelor ce urmeaza sa fie atribuite: maxim 23 contracte subsecvente /4 ani. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a incheia mai multe sau mai putine contracte. Atribuirea contractelor subsecvente încheierii acordului-cadru se va face fără reluarea competiției (aceasta optiune fiind bifata la intocmirea prezentei documentatii de atribuire). Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement