490426-2022 - ResultRomania-București: Global navigation and positioning systems (GPS or equivalent)
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Sistem Informatic de Monitorizare Electronică
Reference number: 679512/2022/4453144
II.1.2.
Main CPV code
38112100 Global navigation and positioning systems (GPS or equivalent)
II.1.4.
Short description
Implementarea SIME la nivelul Poliției Române va asigura un real suport lucrătorilor de poliție cu atribuții în supravegherea persoanelor ce fac obiectul ordinelor de protecție, după cum urmează :
 Monitorizarea în timp real a persoanei supravegheate/protejate;
 Afișarea pe hartă a poziției persoanei supravegheate/protejate care poartă dispozitive de monitorizare;
 Posibilitatea construirii de zone pe hartă în formă de poligon și circulară, care să aibă caracteristica de zonă de incluziune (în care persoana supravegheată are permisiunea de a sta) și zonă de excludere (în care persoana supravegheată nu are permisiunea de a intra);
 Generarea de alerte : alertă de părăsire a imobilului, alertă de depăşire a perimetrului, alertă de apropiere, alertă de defecţiune, alertă sabotare dispozitiv, alertă de testare;
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a XI-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea candidaturilor/ofertelor.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a candidaturilor/ofertelor: 18 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
22455100 Identity bracelet, 48000000 Software package and information systems
II.2.4.
Description of the procurement
Sistemul Informatic de Monitorizare Electronică (SIME) reprezintă un ansamblu integrat de sisteme informatice dedicate, aplicaţii, echipamente şi reţele de comunicaţii şi tehnologia informaţiei, precum şi de dispozitive electronice de supraveghere, destinat monitorizării electronice în cadrul unor proceduri judiciare şi execuțional penale.
Sistemele informatice dedicate sunt următoarele :
A. Sistemul informatic de creare a semnalărilor (SICS);
B. Sistemul informatic de generare a alertelor (SIGA);
C. Dispozitivele electronice de supraveghere : 15.000 buc. kituri.
Procedura de dialog competitiv se va finaliza prin încheierea unui acord – cadru cu durata de 48 de luni de la semnarea de ambele părți.
Sistemul va include pe lângă sistemul informatic și un număr de 15.000 de kituri de monitorizare.
Astfel, în cadrul primului contract subsecvent se va asigura toată infrastructura hardware si software, precum și un număr minim 1 kit monitorizare și maxim 1000 de kituri de monitorizare, urmând ca ulterior să aibă ca obiect doar furnizarea kiturilor de monitorizare (1 kit monitorizare va cuprinde dispozitivul/dispozitivele pentru persoana monitorizată și dispozitivul/dispozitivele pentru persoana protejată sau dispozitivul/dispozitivele pentru peroanele prevăzute la art. 1 alin (2) lit. a, b și e) din Lege)
Cantitatea estimată minimă și maximă estimată a acordului–cadru: minim 900 kituri, maxim 15.000 kituri;
Cantitatea estimată minimă și maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent: minim 500 kituri, maxim 3.000 kituri.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent ce urmează a fi atribuit:37.500.000,00 lei, fara TVA.
Valoarea celui mai mare contract subsecvent ce se intenționează a fi atribuit în perioada de derulare a acordului – cadru a fost determinată prin înmulțirea prețului unitar estimat / 1 kit monitorizare cu cantitatea estimată maximă prevăzută pentru contractul subsecvent în cauză.
Partea de hardware (procesare și stocare) și licențe de bază (licențe de operare și baza de date) care reprezintă aproximativ 8% din valoarea celorlalte echipamente, respectiv 3.000.000 euro fără T.V.A., nu face obiectul celui mai mare contract subsecvent ce urmează a fi atribuit în perioada de derulare a acordului – cadru. Infrastructura hardware și software va face obiectul primului contract subsecvent care nu va reprezenta cel mai mare contract subsecvent al acordului-cadru.
Calendar estimat de derulare :
 etapa I : calificarea operatorilor economici candidați : termen estimativ de 40 de zile (30 de zile publicitate în SICAP/SEAP + 10 de zile evaluarea candidaturilor);
 etapa a II–a : derularea dialogului cu operatorii economici calificați, inclusiv etapa de demo–testare : termen estimativ de 25 de zile* (10 zile rundele de dialog + maxim 45 de zile* etapa de demo–testare, cu posibilitatea reducerii acesteia la 15 zile*, în funcție de precizările ofertanților în etapa de dialog);
 etapa a III–a : depunerea ofertelor finale (propunerile tehnice și propunerile financiare) : termen estimativ de 20 de zile (10 de zile perioada de elaborare a ofertelor de către operatorii economici calificați + 10 zile evaluarea ofertelor și stabilirea operatorului economic câștigător);
 perioada de contestație : 11 zile de la data stabilirii operatorului economic câștigător;
 perfectare acord–cadru : termen estimativ de 10 zile de la data expirării perioadei de depunere a contestațiilor;