492164-2023 - ResultRomania-Câmpulung Moldovenesc: Electric buses
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare de autobuze electrice si statii de incarcare
Reference number: 4842400/2023/03
II.1.2.
Main CPV code
34144910 Electric buses
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului constă în reprezintă achiziționarea de autobuze electrice, cu acționare complet electrică, destinate transportului public de călători și a stațiilor de încărcare, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 10 – Fondul Local, Obiectul de Investitii I.1.1 – Innoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achizitia de vehicule nepoluante), I.1.3 – Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – puncte de reîncărcare vehicule electrice.
Municipiul Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava în colaborare cu U.A.T. Sadova, județul Suceava implementează în cadrul Planului National de Redresare si Rezilienta, Componenta 10 – Fondul Local, Obiectul de Investitii I.1.1 – Innoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achizitia de vehicule nepoluante), I.1.3 – Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – puncte de reîncărcare vehicule electrice, achiziția de material rulant modern cu zero emisii pentru îmbunătățirea transportului public urban și facilitarea tranziției de paradigmă în direcția mobilității urbane durabile.
Prin prezentul contract se dorește achiziționarea a 4 autobuze electrice și a 6 stații de încărcare, din care două stații de încărcare rapidă și patru stații de încărcare lentă, precum si montarea si punerea in functiune a staiilor de incarcare.
Durata contractului este de maxim 15 luni + perioada de garanție (minimă + extinsă ofertată), începând cu data semnării acestuia și cuprinde trei etape:
a) Livrarea și instalarea stațiilor de încărcare pe amplasamentele deja pregătite și care trebuie să fie livrate și instalate cu cel puțin o lună înainte de livrarea autobuzelor electrice;
b) Livrarea autobuzelor electrice;
c) Perioada de garanție a produselor furnizate, minimă + extinsă ofertată.
Activitățile descrise la pct a) și b) se vor desfășura pe o perioadă de maxim 15 luni de la semnarea contractului de achiziție publică.
In conformitate cu prevederile art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste un termen-limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor. In cazul in care solicitarea de clarificare/informatii suplimentare este adresata in cadrul termenului-limita de 18 zile înainte de data limita pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11 zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31158100 Battery chargers
II.2.4.
Description of the procurement
Prin prezentul contract se dorește achiziționarea a 4 autobuze electrice și a 6 stații de încărcare, din care două stații de încărcare rapidă și patru stații de încărcare lentă.
- lungime traseu (tur + retur) = 25,6 km;
- frecventa medie cursa - 30 minute;
- nr. km estimati/an/autobuz = 82.944 km;
- grad incarcare autobuz (minim - maxim) = 5% - 100%;
- statii de incarcare rapida pe traseu - 2 bucati;
- statie de incarcare lenta in autobaza - 4 bucati.