492551-2023 - ResultRomania-Focșani: Engineering design services for the construction of civil engineering works
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare pentru obiectivul de investiții „Spitalul judeţean de urgenţă Focşani - județul Vrancea".
Reference number: 0
II.1.2.
Main CPV code
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului ce va fi atribuit prin prezenta procedură de achiziţie publică constă in Servicii de proiectare pentru elaborare Documentatii tehnico-economice la faza: Documentație Tehnică pentru obținerea Autorizației de Construire (DTAC/PAC), Documentație Tehnică pentru Organizarea Execuției (DTOE/POE), Proiect Tehnic de Execuție (PTE), Proiect As – Built și Asistență Tehnică pe toată perioada execuției pentru obiectivul de investiții „Spitalul judeţean de urgenţă Focşani- județul Vrancea".
Pentru realizarea acestui obiectiv, ofertantul declarat câştigător al procedurii de atribuire va realiza următoarele categorii de activităţi:
1) Elaborarea documentatiilor pentru obtinere avize/acorduri/autorizatii, a proiectului/ documentatiei tehnice de autorizare a lucrarilor de construire, inclusiv Studii privind conformitatea cu reglementările naţionale şi UE în domeniul securităţii, siguranţei şi interoperabilităţii, respectiv Studiul privind încadrarea în cerinţele standardelor de securitate aeroportuară şi Studiul de obstacolare, avizate de Autoritatea Aeronautică Civilă Română, (necesare penru functionarea heliportului), a documentatiei de organizare a executiei lucrarilor, a Proiectului Tehnic, Detaliilor de executie, Caietelor de Sarcini si Listelor de cantitati de lucrari, inclusiv Fise tehnice (abreviere utilizata: DAA, DTAC/PAC, DTOE/POE, PTh/PTE, DDe, CS, LC ) conform prevederilor din HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare si continutul-cadru al docurnentatiilor tehnico-econornice aferente obiectivelor/proiectelor de investitii finantate din fonduri publice cu rnodificarile si completarile ulterioare;
2) Asistenta tehnica din partea Proiectantului (ca membru al echipei Antreprenorului) in sensul depunerii si sustinerii, in numele si pe seama Beneficiarului, a documentatiilor la institutiile emitente ale avizelor de specialitate, inclusiv ridicarea avizelor, autorizatiilor, acordurilor (abreviere utilizata: "ATh – Avize/AC ) - plata avizelor, acordurilor, autorizatiilor va fi efectuata de catre Beneficiar, Proiectantul avand obligatia numai de depunere, sustinere si ridicare a avizelor, acordurilor, autorizatiilor, la si de la institutiile abilitate;
3) Asistenta tehnica din partea Proiectantului atat pe parcursul executiei lucrarilor cat si la fazele determinante propuse prin programul de control al calitatii lucrarilor (abreviere utilizata: "ATh - Executie '') in conformitate cu prevederile Art. 23 si 24 din Legea nr.10/1995 privind calitatea in constructii republicata, cu modificarile si completarile ulterioare - Activitatea de asistenta tehnica se va desfasura pe parcursul executiei lucrarilor, incepand de la data emiterii ordinului de incepere a lucrarilor, pana la aprobarea de catre conducatorul AC a receptiei la terminarea lucrarilor, precum si pe perioada initierii procedurii de receptie finala ca urmare a expirarii garantiei tehnice a lucrarilor executate in baza proiectului tehnic elaborat de viitorul contractant;
Toate activităţile se vor realiza cu respectarea legislaţiei şi a reglementărilor tehnice în vigoare, aplicabile specificului obiectivului de investiţii şi cu respectarea condiţiilor impuse de emitenţii avizelor şi autorizaţiilor.
Detalii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează să fie prestate se găsesc în caietul de sarcini.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile.
Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71356200 Technical assistance services, 79311100 Survey design services
II.2.4.
Description of the procurement
Achizitionarea următoarele categorii de activități:
1. studii de teren (studiu topo cu viza OCPI, studiu geo cu verificare Af etc.) – daca este cazul si daca proiectantul a considerat necesara refacerea celor intocmite la faza SF – nu se vor plati suplimentar - documentatia va fi predata în 2 exemplare pe hartie, ștampilat și semnat în original și încă un exemplar în format electronic editabil si needitabil (pdf/word si/sau dwg.)
2. documentatii avize/acorduri/autorizatii vor fi predate în minim 2 exemplare pe hartie sau oricate solicita avizatorul, ștampilat și semnat în original și încă un exemplar în format electronic editabil si needitabil (pdf si dwg.)
3. Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor (P.A.C.), Documentația se va prezenta in 3 exemplare originale identice (unul va ramane la emitentul autorizatiei de construire, unul se va livra vizat “spre neschimbare” Autorității Contractante și unul va ramane în posesia Titularului de drept de deținere asupra terenului).
4. Proiect de organizare a execuției lucrărilor (P.O.E.), Documentația se va prezenta in 3 exemplare originale identice (unul va ramane la emitentul autorizatiei de construire, unul se va livra vizat “spre neschimbare” Autorității Contractante și unul va ramane în posesia Titularului de drept de deținere asupra terenului).
5. Proiect Tehnic de execuție Documentația de proiectare fazele PT, CS, DE, va fi predata în 4 exemplare originale (format tiparit), 2 exemplare copie conform cu originalul; 3 exemplare in format electronic editabil si 3 exemplare needitabil (cd / stick etc);
6. Dispozitii de santier (daca este cazul). Se vor preda in 3 exemplare originale identice (format tiparit) si 2 exemplare electronice, unul scanat si unul editabil ( inclusiv fisiere de tip cad).
7. Proiect tehnic As-build (daca este cazul). Se va preda in 2 exemplare originale identice (format tiparit) si 2 exemplare electronice, unul scanat si unul editabil ( inclusiv fisiere de tip cad).
8) Servicii de Asistență tehnică
Valoarea totală estimată a contractului este de 27.119.914,50 lei fără T.V.A., fiind formată din:
-3.5.4 Documentațiile tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor (1.364.524,00 lei)
-3.5.6 Proiect tehnic și detalii de execuție (21.929.850,00 lei)
-3.8.1 Asistență tehnică din partea proiectantului (3.825.540,50 lei)
-3.8.1.1 Pe perioada lucrărilor
-3.8.1.2 Pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuție, avizat de către Inspectoratul de Stat în Construcții valori cuprinse în cadrul documentatiilor intocmite.