492812-2021 - ResultRomania-București: Liquid dielectric transformers
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Transformatoare de evacuare putere 440 MVA, 415 /24 kV
Reference number: 10874881/2021/0115.01
II.1.2.
Main CPV code
31171000 Liquid dielectric transformers
II.1.4.
Short description
Achizitia a 2 (doua) Transformatoare de putere trifazate de 440 MVA, 415/ 24 kV, grupa de conexiuni YNd11, cu izolatie in ulei si sistem de racire OFAF, si piese de schimb si consumabile necesare pentru executarea probelor de functionare si pentru asigurarea exploatarii transformatoarelor pe perioada de garantie, impreuna cu urmatoarele activitati/operatiuni accesorii:
a) proiectare (proiect tehnic de fabricare/executie si proiect tehnic de instalare a transformatoarelor)
b) transport la CNE Cernavoda, conditia de livrare DDP Cernavoda;
c) conservarea „on-site” a transformatoarelor pana la montajul pe amplasamentul final (daca va fi cazul);
d) demontarea transformatoarelor vechi si amplasarea acestora pe un alt amplasament;
e) montajul / instalarea transformatoarelor noi la Unitatea 1 CNE Cernavoda;
f) efectuarea testelor “on-site” SAT (Site Acceptance Test);
g) asistenta la punerea in functiune si la efectuarea probelor de functionare a transformatoarelor;
efectuarea de teste si masuratori profilactice on-site, in perioda de garantie acordata transformatoarelor, conform recomandarilor Fabricantului.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
51111300 Installation services of transformers, 79930000 Specialty design services
II.2.4.
Description of the procurement
Se vor achizitiona 2 (doua) Transformatoare de putere trifazate de 440 MVA, 415/ 24 kV, grupa de conexiuni YNd11, cu izolatie in ulei si sistem de racire OFAF, si piese de schimb si consumabile necesare pentru executarea probelor de functionare si pentru asigurarea exploatarii transformatoarelor pe perioada de garantie, impreuna cu urmatoarele activitati/operatiuni accesorii:
h) proiectare (proiect tehnic de fabricare/executie si proiect tehnic de instalare a transformatoarelor)
i) transport la CNE Cernavoda, conditia de livrare DDP Cernavoda;
j) conservarea „on-site” a transformatoarelor pana la montajul pe amplasamentul final (daca va fi cazul);
k) demontarea transformatoarelor vechi si amplasarea acestora pe un alt amplasament;
l) montajul / instalarea transformatoarelor noi la Unitatea 1 CNE Cernavoda;
m) efectuarea testelor “on-site” SAT (Site Acceptance Test);
n) asistenta la punerea in functiune si la efectuarea probelor de functionare a transformatoarelor;
o) efectuarea de teste si masuratori profilactice on-site, in perioda de garantie acordata transformatoarelor, conform recomandarilor Fabricantului.