492915-2021 - ResultRomania-Constanța: Financial consultancy services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de consultanta privind "Revizuirea Master Planului Portului Constanta
Reference number: 11062831/2021/B79
II.1.2.
Main CPV code
66171000 Financial consultancy services
II.1.4.
Short description
Revizuirea Master Planului Portului Constanta
Documentele de achizitii sunt disponibile pentru acces direct, nerestrictionat, complet si gratuit la (Website): www.e-licitatie.ro
Termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu Documentatia de Atribuire este cu 18 zile inainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
EC stabileste 2 termene limită in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, dupa cum urmeaza:
• EC va raspunde într-un prim termen de 20 zile inainte de termenul limită de depunere a ofertelor tuturor solicitărilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea Anuntului si până la data la care se implineste termenul cu 30 de zile anterior datei limită de depunere a ofertelor;
• EC va raspunde într-un al 2-lea termen de 11 zile inainte de termenul limită de depunere a ofertelor restului de solicitări de clarificari adresate cu 18 zile anterior datei limită de depunere a ofertelor. EC isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificări în acest al 2-lea termen pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus.
Cele 2 termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificari pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicării anuntului de participare si până la a 18-a zi anterior termenului limita de depunere a ofertelor stabilit de EC.
La solicitarile adresate dupa acest termen Entitatea Contractanta nu va mai raspunde.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71241000 Feasibility study, advisory service, analysis
II.2.4.
Description of the procurement
In cadrul proiectului "Revizuirea Master Planului Portului Constanta", Consultantul va trebui sa elaboreze si sa inainteze urmatoarele livrabile, pornind de la rezultatele Master Planului Portului Constanta finalizat in 2016, coroborate si cu noile tendinte in domeniul investitiilor durabile:
1. Raport preliminar
2. Raport de evaluare a modului de Implementare a prevederilor documentatiei anterioare (Master Plan al Portului Constanta 2014-2040)
3. Raport analiza diagnostic privind situalia existenta care contine si Analiza de specialitate prin care se constata masura in care reglementarile existente, lisla de investitii nu mai corespund cu tendintele de dezvoltare, rnasura in care contrazic sau nu sunt conforme cu prevederile directivelor, regulamentelor, actelor normative cu impact in strategia de dezvoltare a Portului Constanta intrate in vigoare dupa aprobarea Master Planului Portului Constanta 2014-2040, noile trenduri ale dezvoltarii porturilor maritime etc. si se va prezenta planul actualizarii/revizuirii Master Planului Portului Constanta, care va contine cel putin livrabilele mentionate in prezenta lista de rapoarte.
4. Actualizarea previzionarii cererii/studillor de trafic si a capacitatilor potentiale a danelor pentru Portul Constanta zonele Nord, Sud si Midia, precum si Portul Mangalla.
5. Revizuire planuri alternative, inclusiv actualizare Analiza cost-beneficiu, care sa abordeze proiectele si masurile propuse intr-o maniera care sa reliefeze sinergille/corelarile dintre activitati si care sa conduca la dezvoltarea Integrata si eficienta a Portului. Va fi de asemenea tratata si sistematizarea parcelelor neinchiriate din porturile administrate: recomandari privind potentialele activitati ce ar putea fi desfasurate de viitorii chiriasi propuneri privind conditlile urbanistice care ar trebui respectate (regim inaltime, culoar utilitati, retrageri fata de caile de circulatie etc.)
6. Evaluarea strategica de mediu (ESM): Studii/rapoarte/avize de mediu
7.Strategia de dezvoltare revizuita a Portului Constanta. Lista proiectelor de investitii pe termen scurt, mediu si lung. Suplimentar contine capitole obligatorii: strategie de digitalizare, strategie de protectie a mediului/privind dezvoltarea Portului Constanta (Zonele Sud, Nord si Midia si inclusiv Portul Mangalia), ca un port verde in conformitate cu cerintele Uniunii Europene si strategie energetice a Portului Constanta (cu detalierea inclusiv a ufilizarii combustibililor altenativi), precum si un capitol care sa prezinte sinergia dintre strategia dezvoltarea unei politici de protectie a mediului in contextul operatiunilor portuare , care sa aiba in vedere atat contextul existent in prezent cat si dezvoltarile preconizate pentru urmatorii 5-10 ani. Acest Iivrabil va contine si un plan de activitati impartite pentru urmatorii 5 ani in care vor fi evidentiate: obiectivele, durata etapelor necesare pentru atingerea obiectivelor si resursele care vor fi implicate.
8.Master Plan al Portului Constanta revizult pentru perioada 2021·2040 (avand Integrate Indicatiile din Avizul de Mediu rezultat in urma Evaluarii Strategiei de Mediu)
9.Raport privind masuri de armonizare a activitatilor din Portul Constanta cu legislatia in vigoare, cu regulamentele nationale, europene si lnternationale in vigoare, politica si directivele Comisiei Europene si a lnstitutiilor acesteia cu aplicabilitate in Portul Constanta.
10.Rezumatul/volum de sinteza - Master Planului Portului Constanta
11. Documentatia de notificare a Comisiei Europene privind proiectele de dezvoltare a Portului Constanta pana in anul 2040 privind intensitatea ajutorului de stat.
Suplimentar fata de aceste documente Consultantul va pregati si:
- Rapoarte ad-hoc - intocmile la cererea Autoritatii Contractanle, Consultantul va pregati raportul suplimentar in cauza in cel mai scurt timp posibil.
- Documentele necesare pentru etapa de notificare a procedurii ESM