See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Complete fixe de control EES
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze un număr de 132 Complete fixe de control EES, fiecare compus din: cititor fix pentru documente de călătorie/vize, cititor fix pentru amprente, soluție pentru captarea imaginii faciale, stație de lucru și UPS, în conformitate cu specificațiile tehnice anexate la caietul de sarcini. Achiziția are ca obiectiv asigurarea dotărilor necesare pentru înregistrarea, verificarea și actualizarea datelor în Sistemul de intrare/ieșire (EES). Durata contractului: 3 luni de la data semnării acestuia de către ultima parte semnatară. Termen de livrare: Produsele vor fi livrate în termen de maximum 3 luni de la data semnării contractului de către ultima parte. Solicitările de clarificare în legatură cu documentația de atribuire se vor transmite doar prin intermediul SEAP (https://e-licitatie.ro), prin accesarea secțiunii dedicate „Întrebări” din detaliul procedurii de atribuire aflate în desfășurare. Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECȚIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. ATENȚIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesați vor respecta prevederile notificării ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), în sensul ca documentele atașate la secțiunea „Întrebări" NU VOR CONȚINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucât acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă!
Internal identifier: 4193222_2025_PAAPD1569369
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42965000 Information-processing equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze 132 de Complete fixe de control EES, fiecare compus din: cititor fix pentru documente de călătorie/vize, cititor fix pentru amprente, soluție pentru captarea imaginii faciale, stație de lucru și UPS, în conformitate cu specificațiile tehnice anexate la caietul de sarcini. Această achiziție este necesară pentru desfășurarea în condiții optime a activităților specifice Poliției de Frontieră, atât în ceea ce privește controlul trecerii frontierei de stat, cât și activitățile suport, contribuind la: a) implementarea unui sistem modern și eficient de înregistrare a intrărilor și ieșirilor persoanelor în/din spațiul Schengen; b) consolidarea capacității Poliției de Frontieră Române de control și verificare la frontierele externe ale UE; c) creșterea nivelului de securitate și eficiență a operațiunilor de verificare la frontiera externă, pentru prevenirea și depistarea infracțiunilor transfrontaliere (trafic de migranți, trafic de persoane, terorism); d) optimizarea verificărilor la frontieră prin monitorizarea drepturilor de ședere autorizată la intrare și ieșire.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 35125110 Biometric sensors
Options:
Description of the options: În temeiul art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr.98/2016, actualizată, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziție o clauză de revizuire privind înlocuirea produselor ofertate cu produse de ultimă generație: după cum urmează: Autoritatea contractantă precizează faptul că va utiliza clauza de revizuire pentru livrarea unor produse de ultimă generație în situația în care producătorul produselor ofertate inițial a declarat în perioada de valabilitate a contractului drept end-of-sale/end-oflife/ end-of-support produsele ofertate iniţial. La aplicarea clauzei de revizuire valoarea contractului nu se va modifica, iar propunerile de înlocuire vor fi analizate de autoritatea contractantă pentru ca specificaţiile tehnice ale produselor nou propuse să fie echivalente sau superioare cu specificaţiile tehnice ale produselor ofertate iniţial.