2. Procedure
Procedure
Title: Helsingin kaupungin henkilöstökassan tietojärjestelmäratkaisu ja siihen liittyvät palvelut
Description: Hankinnan kohteena on henkilöstökassan antolainauksen ja tilipalveluiden järjestelmäratkaisu, joka on markkinoilla oleva vakiintunut ratkaisu, ja joka ei edellytä tarpeetonta kehitystyötä. Ratkaisuun tulee sisältyä vähintään verkkopalvelu asiakkaita varten, raportointi, kirjanpitoaineiston tuottaminen, integraatio mm. kirjanpitojärjestelmään sekä ylläpitopalvelut. Ratkaisu voi koostua useasta komponentista, joiden tulee muodostaa toiminnallisesti yhtenäinen kokonaisuus. Hankintaan sisältyvät teknologia, toteutus, käyttöönotto, jatkuva ohjelmistopalvelu, käyttöoikeudet, tuki, ylläpito, jatkokehitys sekä muut ratkaisun käyttöön ja kehittämiseen liittyvät asiantuntijapalvelut. Prosessinäkökulmasta hankittava ratkaisu käsittää perustietojen hallinnan (esim. asiakastiedot, korkotiedot), henkilöstökassan prosessit (tilien hallinnan, rahan talletukset ja nostot, maksut, lainojen hallinnan, tapahtumien täsmäytyksen kirjanpitoon) raportoinnin ja tulosteet (mm. tiliotteet, todistukset). Järjestelmän tulee tuottaa syöte kirjanpitoaineiston luontia varten ulkoiseen järjestelmään. Syötteen säännöt tulee määritellä järjestelmään. Hankittavan ratkaisun tulee täyttää kunta- ja kirjanpitolain säädökset sekä kuntaliiton suositukset mm. säilytysaikojen ja täsmäysten osalta. Hankinnan tavoitteena on ottaa käyttöön vakaa ja tietoturvallinen SaaS-pohjainen järjestelmäkokonaisuus, joka tukee henkilöstökassan keskeisiä prosesseja, parantaa asiointia eri palvelukanavissa, automatisoi toimintaa, integroituu keskeisiin kaupungin järjestelmiin sekä täyttää lainsäädännön, tietosuojan ja tietoturvan vaatimukset. Tavoitteena on lisäksi varmistaa palvelun jatkuvuus, hyvä käytettävyys sekä tehokas ylläpito ja jatkokehittäminen siten, että ratkaisussa hyödynnetään mahdollisimman laajasti valmiita toiminnallisuuksia. Toimitus- ja käyttöönottoprojektin arvioidaan käynnistyvän vuonna 2026. Nykyisellä järjestelmällä arvioidaan toimittavan vuoden 2027 loppuun saakka, ja uuden järjestelmän tavoitekäyttöönotto on viimeistään 1.1.2028. Sopimus on voimassa määräaikaisena siihen saakka kunnes käyttöönottohetkestä on kulunut kaksi (2) vuotta ja jatkuu sen jälkeen toistaiseksi voimassa olevana irtisanomisehdoin. Hankinnan kohde on tarkemmin kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Helsingin kaupunki ei sitoudu mihinkään hankintamääriin.
Internal identifier: H043-26 / HEL 2026-011734
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 48800000 Information systems and servers
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000