2. Procedure
Procedure
Title: Contract de achiziție publică de produse în cadrul proiectului „ACHIZIȚIE DE ECHIPAMENTE ÎN CADRUL OCOLULUI SILVIC PIATRA CERBULUI RA”
Description: Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Achiziția se realizează în cadrul Proiectului „ACHIZIȚIE DE ECHIPAMENTE ÎN CADRUL OCOLULUI SILVIC PIATRA CERBULUI RA”, cod F2402S000011550200043, acordată Beneficiarului, prin AGENȚIA PENTRU FINANŢAREA INVESTIŢIILOR RURALE - România, în cadrul Schemei de ajutor de stat DR 24 „Investiții în tehnologii forestiere care îmbunătăţesc rezilienţa şi valoarea de mediu a ecosistemelor forestiere”, Contract de finanțare nr. C2402S000011550200043. Obiectivul proiectului este în strânsă legătură cu obiectivele intervenției, prin achiziția de echipamente și utilaje în cadrul ocolului silvic, în vederea gestionării durabile a fondului forestier național. Așadar echipamentele și utilajele achiziționate contribuie la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și protecția resurselor de sol și apă ca urmare a utilizării de echipamente noi cu impact de mediu redus, cu consum redus de combustibil, sechestrarea carbonului și adaptarea la efectele schimbărilor climatice, prin creșterea numărului de îngrijire a arboretelor, îmbunătățirea managementului durabil al pădurilor prin creșterea calității genetice a arboretelor ca urmare a creșterii numărului de lucrări de îngrijire efectuate, creșterea gradului de sănătate a ecosistemelor forestiere ca urmare a îmbunătățirii calității monitorizării și combaterii bolilor și insectelor dăunătoare, precum și prin creșterea eficientizării managementului forestier, prin utilizarea de noi tehnologii. În acest context, este necesară dotarea cu echipamente care să permită întreținerea vegetației, prevenirea și stingerea incendiilor, combaterea dăunătorilor, exploatarea rațională a masei lemnoase, intervențiile rapide în caz de fenomene meteo extreme și asigurarea monitorizării eficiente a suprafețelor forestiere. Prin acest proiect se urmărește creșterea capacității tehnice și operaționale a ocolului silvic, reducerea timpului de reacție în situații de urgență, creșterea siguranței lucrărilor și, nu în ultimul rând, susținerea unei gestionări sustenabile și moderne a pădurilor.
Internal identifier: 47028300_2026_PAAPD1620028
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 16700000 Tractors
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 – Achizitie tractor + accesorii
Description: Achiziția utilajelor este justificată de necesitatea asigurării capacității operaționale pentru desfășurarea activităților de intervenție în teren, întreținerea vegetației, prevenirea și stingerea incendiilor, combaterea dăunătorilor, exploatarea rațională a masei lemnoase, intervențiile rapide în caz de fenomene meteo extreme și asigurarea monitorizării eficiente a suprafețelor forestiere. Totodată, tractorul este indispensabil în executarea lucrărilor de întreținere a drumurilor forestiere, a platformelor primare, a șanțurilor de scurgere a apelor, precum și în transportul materialelor necesare în lucrările de regenerare, întreținere și protecție a pădurii cât și a materialului lemnos atât din pădure cât și din platformele primare în vederea tocării în chipsuri în vederea valorificării superioare a acestora. Utilizarea unui tractor permite reducerea considerabilă a timpului necesar pentru desfășurarea lucrărilor mecanizate, comparativ cu intervențiile manuale sau cu echipamente neadaptate terenului forestier. Tractorul deasemenea este util pentru transportul lemnului rezultat din lucrările de igienă sau rărituri. Un tractor echipat corespunzător poate fi folosit atât vara, pentru întreținerea culturilor forestiere și lucrările de împădurire, cât și iarna, pentru deszăpezirea căilor de acces sau transportul materialelor în condiții grele de teren. Pentru acest lucru va fi achiziționat o lamă de zăpadă compatibilă cu tractorul achiziționat. În timpul sezonului rece, menținerea căilor de acces forestiere în stare bună de circulație este esențială pentru derularea lucrărilor silvice, transportul materialului lemnos, accesul personalului silvic și intervenții de urgență (ex. stingerea incendiilor, supravegherea fondului forestier). Lama de zăpadă permite deszăpezirea drumurilor forestiere, drumurilor de acces la pepiniere, platforme primare și clădiri administrative, fără a fi necesară apelarea la terți. Utilizarea unei lame de zăpadă montabile/demontabile asigură flexibilitate în operarea tractorului și reducerea costurilor cu întreținerea infrastructurii în sezonul rece. Cupa este un accesoriu esențial în lucrările de întreținere a drumurilor forestiere, a șanțurilor de colectare a apei pluviale și a platformelor de depozitare a lemnului. Este utilă și în activități auxiliare, cum ar fi încărcarea deșeurilor vegetale sau a materialelor lemnoase. Utilizarea cupei contribuie la creșterea gradului de mecanizare a lucrărilor silvice și reducerea efortului fizic al personalului. Încărcătorul frontal este un accesoriu esențial pentru transformarea tractorului într-un utilaj multifuncțional, capabil să îndeplinească o varietate de sarcini legate de: • Încărcarea și manipularea materialului lemnos rezultat în urma lucrărilor de curățiri, rărituri, doborâturi sau extrageri selective; • Transportul și manipularea materialelor auxiliare, cum ar fi pământ, pietriș, resturi vegetale, puieți în containere, stâlpi sau materiale de întreținere a drumurilor forestiere și pepinierelor; • Degajarea terenului în vederea pregătirii pentru regenerare sau reîmpădurire. În lucrările de rărituri și curățiri, unde volumul materialului rezultat este moderat, încărcătorul frontal facilitează manipularea lemnului fără a deteriora solul sau vegetația înconjurătoare. Este util în zonele unde nu este justificată prezența unui echipament forestier de mare capacitate, dar unde este necesară o intervenție rapidă și eficientă. Poate fi folosit la îndepărtarea resturilor vegetale și a deșeurilor lemnoase, pentru menținerea igienei terenului și prevenirea riscului de incendiu. Eficientizează activitatea personalului silvic, reducând semnificativ efortul fizic și timpul alocat operațiunilor manuale; Asigură versatilitate și mobilitate în teren accidentat și în zone forestiere greu accesibile; Permite intervenții rapide și punctuale în cazul doborâturilor provocate de vânt sau zăpadă, pentru degajarea arborilor sau deblocarea drumurilor forestiere; Achiziționarea unui încărcător frontal este justificată de necesitatea operațională de a valorifica pe deplin utilitatea tractorului existent în cadrul ocolului silvic, contribuind direct la: • Îmbunătățirea calității și eficienței lucrărilor silvice; • Reducerea costurilor de operare și a timpilor de intervenție; • Creșterea siguranței și ergonomiei pentru personalul implicat în administrarea pădurilor. Această dotare sprijină aplicarea unui management forestier durabil, modern și adaptat provocărilor actuale din domeniul silviculturii. se va achizitiona: LOT 1: un tractor, o cupă, o lamă de zăpadă și un incarcator frontal care deservește Ocolul Silvic "PIATRA CERBULUI" R.A. in conformitate cu cerintele minime prevazute in caietul de sarcini, publicat in SEAP. Termenul de livrare este maxim 90 zile.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34390000 Tractor accessories
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 – Achizitie remorcă forestieră cu braț de încărcare
Description: Pentru asigurarea desfășurării eficiente și în condiții optime a activităților de administrare silvică, în special a lucrărilor de îngrijire și conducere a arboretelor, se impune dotarea ocolului silvic cu o remorcă forestieră care să funcționeze în ansamblu cu tractorul achiziționat. Remorca forestieră este un echipament specializat, conceput pentru transportul materialului lemnos, puieților, uneltelor, materialelor auxiliare și altor resurse necesare în lucrările forestiere. Utilizarea acesteia contribuie semnificativ la eficientizarea activităților desfășurate în teren. Necesitatea în lucrările de îngrijire și conducere a arboretelor • În cadrul lucrărilor de rărituri, curățiri și degajări, este necesar transportul lemnului rezultat în urma intervențiilor, cât și al personalului și echipamentelor necesare. • Remorca forestiera permite transportul puieților forestieri și al uneltelor utilizate în lucrările de completări și întreținere a regenerărilor. • În zonele greu accesibile, unde mijloacele de transport de mare tonaj nu pot interveni, un ansamblu format din tractor și remorca forestiera oferă mobilitate și adaptabilitate, fiind ușor manevrabil Funcționalități în procesele tehnologice: Remorca forestiera este utilizată împreună cu tractorul pentru a facilita transportul materialelor. Utilajul este specializat pentru: • Transportul buștenilor și lemnului tăiat • Remorcile forestiere sunt construite pentru a circula eficient pe terenuri accidentate sau zone de pădure cu acces limitat, fiind adesea echipate cu roți mari și suspensii robuste, capabile să facă față condițiilor de teren dificile • Transportul resturilor vegetale și materialului de curățare • Transportul de lemn de foc sau material lemnos rezultat din lucrările de igienizare; • Transportul de echipamente (ferăstraie, motounelte, stâlpi de protecție etc.); • Intervenții punctuale în cazuri de doborâturi de vânt sau alte calamități naturale. Se va achiziționa: LOT 2: remorcă forestieră cu braț de încărcare - 1 bucată in conformitate cu cerintele minime prevazute in caietul de sarcini, publicat in SEAP. Termenul de livrare este maxim 90 zile.
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 34223300 Trailers
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 – Achizitie tocător forestier
Description: Tocătorul forestier este un utilaj forestier specializat, destinat procesării resturilor lemnoase rezultate în urma lucrărilor silvice. Acesta transformă crăcile, ramurile, lăstarii și alte resturi vegetale lemnoase în tocătură fină, care poate fi valorificată energetic sau utilizată pentru compostare ori mulcire. Tocătura obținută poate fi folosită ca material de mulcire în pepiniere și plantații forestiere sau pentru stabilizarea temporară a drumurilor forestiere sau a platformelor de depozitare în condiții umede, reducând noroiul și eroziunea. Tocătorul forestier va fi folosit pentru tufișuri și arbuști. Funcționalități în procesele tehnologice: o Reduce risipa de resurse: transformă lemnul de mici dimensiuni, considerat deseu, într-un produs valoros. o Crește eficiența lucrărilor silvice: permite eliberarea rapidă a terenului, facilitând regenerarea naturală sau artificială. o Contribuie la protecția mediului: reduce semnificativ emisiile rezultate din arderea resturilor și scade riscul de incendii. o Optimizează costurile de igienizare a pădurii: înlocuiește metodele manuale și transportul costisitor al resturilor lemnoase. o Susține economia circulară în silvicultură: biocombustibilul rezultat poate fi utilizat local, diminuând dependența de surse externe de energie. Se va achizitiona: LOT 3 - tocător forestier - 1 bucată
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 16600000 Specialist agricultural or forestry machinery