495444-2026 - Competition
Bulgaria – Traffic lights – „Текущ ремонт на светофарни уредби и внедряване на интелигентна транспортна система за управление на движението и автоматична система за наблюдение и преброяване на трафика на кръстовища, на територията на община Русе, включително доставка на необходимите модули и елементи“
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title„Текущ ремонт на светофарни уредби и внедряване на интелигентна транспортна система за управление на движението и автоматична система за наблюдение и преброяване на трафика на кръстовища, на територията на община Русе, включително доставка на необходимите модули и елементи“
DescriptionПредмет на обществената поръчка е извършване на текущ ремонт на светофарни уредби и внедряване на интелигентна транспортна система за управление на движението и автоматична система за наблюдение и преброяване на трафика на кръстовища, на територията на община Русе, включително доставка на необходимите модули и елементи, с оглед осигуряване безопасно и безпроблемно движение в града. Интелигентната транспортна система ще направи транспорта в гр. Русе по-безопасен, по-ефективен и по-устойчив, като се приложат различни информационни и комуникационни технологии към всички видове транспорт. С внедряването на ИТС в рамките на града, трафикът ще може да се раздели на обществен градски транспорт, автомобилен, велосипеден, пешеходен. Такова разделение на участниците в движението е от голямо значение за най-подробно и точно събиране на данни. За развитието на градската мобилност, събирането на данни се осъществява главно чрез сензори край пътя или чрез индиректен метод. В градски условия ще се развие събиране на данни чрез сензори, датчици или видеокамери, разположени на кръстовища и ключови пътни артерии. От тях ще се получава информация за трафика като гъстота, скорост на потока и дължина на опашките по светофарите, местата със задръствания и средна скорост на трафика. ИТС ще даде възможност за осъществяване на превантивен контрол от страна на общината посредством управлението на достъпа до градски зони, оптимизиране работата на светофарните уредби за пропускане на трафика без задръжки; контролиране на автомобилните потоци и предотвратяване на задръстванията, което от своя страна води до мониторинг на въздействията върху околната среда (въздействие от шум, вибрации, замърсяване и др.).
Internal identifier596165
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 34996100 Traffic lights
5. Lot
LotLOT-0001
DescriptionПри изпълнение на поръчката следва да се извършат дейностите, подробно описани в техническата спецификация и включващи:  Доставка и внедряване на система за интелигентно управление на трафика, която да покрива следните минимални изисквания към ключови параметри: o Възможност за реализация на сигнални схеми с фиксиран графика - заложени в часови график o Възможност за адаптивна сигнална схема, използвайки информацията от външни източници (камери, пътни детектори и др.) в реално време o Режим "Зелена вълна" o Режим зададен от Центъра за управление на движението o Ръчно управление от централен диспечерски пункт o Режим по заявка - от пешеходни бутони, транспортни датчици, "Зелена улица" за линейки, пожарни и т.н. o Аварийно жълто o Всичко тъмно  Доставка и монтаж на контролери/модули за управляние на светофарните уредби, които да покриват следните минимални изисквания към ключови параметри: o Работа в широк температурен диапазон o Постоянна самодиагностика: o Изгоряла светлина – червена, жълта, зелена (последните две са опционални) o Конфликтни зелени светлини при технически дефект o Некоректна конфигурация на организацията на движението o При сработване на защита веднага се задейства режим „аварийно жълто“ или „всичко тъмно“, като се избягва опасна светлинна комбинация o Лесно определяне на броя и разположението на изгорелите лампи o Осигурен интерфейс за връзка с Центъра за управление на движението и с други кръстовища за осигуряване на "зелена вълна" o Възможност за ръчно управление на контролера o Приемане на специални сигнали от автомобили със специален режим на движение o Отчитане и запазване на статистика o Възможност за интеграция с външни системи за наблюдение и управление на трафика Доставка и внедряване на система за отчитане на замърсяването на въздуха, която да покрива следните минимални изисквания към ключови параметри: • Фини прахови частици ФПЧ10 (PM10) – суспендирани частици с аеродинамичен диаметър ≤ 10 µm, измерени в µg/m³; • Фини прахови частици ФПЧ2,5 (PM2.5) – суспендирани частици с аеродинамичен диаметър ≤ 2,5 µm, измерени в µg/m³.  Гарантиране на бозепасността и киберсигурността на системата за интелигентно управление на трафика чрез: o Осигуряване на защитени комуникационни канали o Надеждност на управлението при аварийни ситуации o Автоматична диагностика и уведомяване при повреди Обект на дейностите по настоящата обществена поръчка са: модернизиране на светофарни уредби на 5 броя кръстовища на територията на гр. Русе- кръстовища Ялта, Олимп, Котовск, МОЛ и Авко, разположени по протежение на бул. Липник и внедряване на система за интелигентно управление на трафика. Системата осигурява данни от преброяване на автомобилния трафик, осигурява възможност за събраните данни да бъдат използвани и за статистика и анализ. Срок на изпълнение Срокът за изпълнение е съгласно предложения от всеки участник в Предложението за изпълнение на поръчката, като следва да е в следните граници определени от Възложителя: минимален срок не по-кратък от 140 (сто и четиридесет) календарни дни и максимален срок не по-дълъг от 300 (триста) календарни дни, включително периодите на съгласуване и одобрение на работата, и пускане в експлоатация. Забележка: В срока е включен периодът от 30 дни за провеждане на оперативен тест на място на системата. Срокът за изпълнение на поръчката е с начало датата на получаване на възлагателно писмо. Забележка: Участник, в чиято оферта се съдържа срок на изпълнение по-кратък от минимално установения и/или по – дълъг от максимално установения срок ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на обществената поръчка. Минимални задължителни екологични изисквания От Изпълнителя се изисква спазването на екологичните изисквания по време на доставката и монтажа, както и при изпълнението на договора, както да спазва инструкциите на Възложителя и другите компетентни органи, съобразно действащата нормативна уредба за околна среда. Предложеното оборудване следва да отговаря на минималните екологични изисквания (изисквания за енергийните характеристики и опасни вещества), предвидени за продуктова група „Компютри и монитори“ от Приложение № 1 към чл. 4 от Наредба № Н-1 от 23.07.2024 г. за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки, (oбн., ДВ, бр. 64 от 30.07.2024 г.) (където е приложимо). Дейностите в предложението за изпълнение на инвестиция следва да се изпълняват в съответствие с шестте екологични цели и изискванията на Техническите насоки за прилагането на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ съгласно Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост, които са налични на следния интернет адрес: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52021XC0218(01) .