498033-2021 - ResultRomania-București: Railway-track construction materials
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
APARATE DE CALE MONTATE PE TRAVERSE DE BETON
Reference number: 7/4/449/20.04.2021
II.1.2.
Main CPV code
34946100 Railway-track construction materials
II.1.4.
Short description
„Aparate de cale montate pe traverse de beton"
Aparate de cale tip : - S 49E1-300-1:9 AF si
- S 60E1-300-1:9 AF.
Ecartament 1435 mm. Montate pe traverse de beton.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire: a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP, semnata cu semnatura electronica extinsa.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
"Aparate de cale montate pe traverse de beton".
Aparatele de cale sunt instalaţii fixe de cale care servesc la trecerea materialului rulant de pe o linie pe alta în condiţii de siguranţă. În exploatare, datorită sarcinilor dinamice date de materialul rulant în circulație, reperele de rulare precum și suportul aparatelor de cale se uzează. În momentul în care uzurile subansamblurilor aparatului de cale ajung la limitele admise de instructiile in vigoare si cand la traversele speciale apar defecte se impune inlocuirea reperelor de rulare uzate si a traverselor defecte cu altele noi. Pentru marirea duratei de viata a suportului pe care se monteaza reperele de rulare, s-a trecut la montarea aparatelor de cale pe traverse speciale din beton.
Traversele speciale din beton sunt confectionate din beton special cu caracteristici mecanice care sa permita preluarea sarcinilor dinamice de la reperele de rulare ale aparatelor de cale si transmiterea acestora la terasament.
Aparatele de cale sunt confectii metalice speciale, produse din oteluri speciale cu caracteristici fizico-chimice, care sa asigure functionarea pieselor metalice in conditii de solicitare date de materialul rulant in circulatie.
În cadrul activitatii de întreţinere şi reparaţie a liniilor ferate de pe reţeaua CFR una din lucrările importante programate, cu implicare directă în siguranţa circulaţiei trenurilor, este înlocuirea aparatelor de cale uzate cu altele noi.
* CANTITATI:
Cantitate minima acord cadru: 64 buc. aparate de cale montate pe traverse de beton, din care :
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF =16 buc. si
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 48 buc.
Cantitate maxima accord cadru: 640 buc. aparate de cale montate pe traverse de beton, din care:
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF =64 buc. si
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 576 buc.
Cantitate minima contract subsecvent: 16 buc aparate de cale montate pe traverse de beton, din care:
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF = 4 buc. si
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 12 buc.
Cantitate maxima contract subsecvent: 160 buc aparate de cale montate pe traverse de beton, din care:
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF = 16 buc. si
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 144 buc.
* Frecventa de atribuire a contractelor subsecvente: maxim 2(doua)/an.
* VALOARE:
Valoarea estimata (lei fără TVA) a acordului cadru: între 20.629.520,00 şi 208.908.992,00
Valoarea estimata (lei fara TVA) a unui contract subsecvent: intre 5.157.380,00 si 52.227.248,00 .