498091-2026 - Competition
Romania – Cogeneration plant construction work – Proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări pentru obiectivul „Instalarea de noi echipamente de producere energie termică utilă în cogenerare (CHP) în CET I Iași”
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleProiectare, asistență tehnică și execuție lucrări pentru obiectivul „Instalarea de noi echipamente de producere energie termică utilă în cogenerare (CHP) în CET I Iași”
DescriptionObiectul acestei achiziții presupune proiectarea și asistența tehnică, procurarea echipamentelor și execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții: „Instalarea de noi echipamente de producere energie termică utilă în cogenerare (CHP) în CET I Iași”, detaliate în cadrul secțiunilor cu specificațiile tehnice generale și particulare din caietul de sarcini. Instalația de producere a energiei termice și electrice vizată de acest proiect se va constitui în sursă de producere a energiei, în cogenerare de înaltă eficiență, flexibilă, cu utilizarea de resurse energetice regenerabile, pentru sistemul centralizat de alimentare cu energie termică (SACET) a Municipiului Iași. Prin realizarea acestui obiectiv de investiție se urmărește modernizarea SACET aparținând Municipiului Iași, pentru creșterea eficienței energetice și conformarea la reglementările de mediu, în scopul asigurării continuității și creșterii calității serviciului public de alimentare cu energie termică a consumatorilor urbani racordați. Prin realizarea acestui proiect, SACET Iași redevine un sistem eficient, în conformitate cu prevederile Directivei de eficiență energetică începând cu anul 2028. Noua sursă va fi dezvoltată în incinta CET I Iași și se va racorda la instalațiile tehnologice existente din incinta CET I Iași,si va fi prevăzută cu instalarea unei configurații de 3,5, 6,7,8 sau 9 motoare termice pe gaze natural, identice, pregătite H2-READY, având însumat minim 21,12 MWt (MT CHP) și minim 20,1 MWe.Principalele instalatii și echipamente anexate noii surse de cogenerare, sunt: un acumulator de căldură cu sistemele de pompare aferente, un sistem de degazare, o stație electrică, racordarile la instalatiile de utilități necesare, împreună cu toate auxiliarele necesare. Randamentul garantat al instalației în ansamblu va fi de minim 88%. Termenul limită în care Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări: 11 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor în anunțul de participare . Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor este de 18 zile.
Internal identifier4541580/95821/2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45251220 Cogeneration plant construction work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionObiectul acestei achiziții presupune Proiectarea, asistența tehnică, procurarea echipamentelor și execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții: „Instalarea de noi echipamente de producere energie termică utilă în cogenerare (CHP) în CET I Iași”, detaliate în cadrul secțiunilor cu specificațiile tehnice generale și particulare din caietul de sarcini. Achiziția constă în: A. Proiectarea și asistența tehnică a) elaborarea documentațiilor tehnice pentru obținerea tuturor avizelor, acordurilor și autorizațiilor necesare realizării și funcționării obiectivului de investiție, menționate în Certificatul de Urbanism, conform legislației în vigoare în România; b) elaborarea proiectului tehnic (inclusiv documentația de obținere a autorizației de construire) și a detaliilor de execuție; c) asistența tehnică asigurată de proiectanții de specialitate pe domeniile implicate în realizarea investiției, pe durata execuției lucrărilor și fazelor de recepție; d) predarea documentației conforme cu execuția și a Cărții tehnice a construcției. Documentațiile se vor elabora având la bază Studiul de Fezabilitate elaborat în conformitate cu prevederile H.G. nr. 907/2016, cu modificările și completările ulterioare, standardele naționale și reglementările tehnice în domeniu, indicatorii tehnico-economici și Devizul general pentru obiectivul: „Instalarea de noi echipamente de producere energie termică utilă în cogenerare (CHP) în CET I Iași” - documentații și documente care au fost aprobate prin Hotărârea Consiliului Local (H.C.L.) nr.127/10.04.2024, modificată prin H.C.L. nr. 46/28.02.2025, modificată prin H.C.L. nr. 254 / 02.07.2026. B. Execuția a) fabricarea și livrarea echipamentelor și utilajelor tehnologice (procurarea); b) execuția lucrărilor: - lucrările de construcții și instalații aferente acestora, inclusiv realizarea racordurilor la utilități (gaze naturale, energie electrică, apă potabilă, canalizare); - lucrările de montaj echipamente și utilaje tehnologice, inclusiv realizarea racordurilor tehnologice (energie electrică, gaze naturale, apă tratată, apă de termoficare, canalizare); c) efectuarea testelor și probelor tehnologice; d) instruirea personalului de exploatare al operatorului; e) punerea în funcțiune a obiectivului de investiție, inclusiv demonstrarea performanțelor garantate; f) remedierea eventualelor defecte apărute în perioada de garanție. Durata contractului 26 de luni (din care 4 luni proiectarea și 22 luni execuția lucrărilor).
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 39715210 Central-heating equipment, 45251140 Thermal power plant construction work, 45255400 Fabrication work, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71320000 Engineering design services, 71356200 Technical assistance services