498627-2026 - Competition
Romania – Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services – Delegarea activității de prestare a serviciilor de tratare a deșeurilor municipale, cu potențial energetic, în instalații de incinerare cu eficiență energetică ridicată, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din incinerare la depozitele de deșeuri – județul Dâmbovița.
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
TitleDelegarea activității de prestare a serviciilor de tratare a deșeurilor municipale, cu potențial energetic, în instalații de incinerare cu eficiență energetică ridicată, inclusiv transportul reziduurilor rezultate din incinerare la depozitele de deșeuri – județul Dâmbovița.
DescriptionObiectul contractului îl reprezintă prestarea serviciilor aferente tratării deșeurilor municipale reziduale cu potențial energetic, cod 20 03 01, provenite din sistemul județean de salubrizare al județului Dâmbovița. Activitățile principale sunt: preluarea și transportul deșeurilor de la platforma temporară Titu la instalația/instalațiile de tratare; tratarea mecano-biologică a deșeurilor reziduale; separarea/pregătirea fracției cu potențial energetic; valorificarea energetică în instalații autorizate încadrate ca operațiune R1; transportul reziduurilor rezultate; eliminarea finală prin depozitare în depozite autorizate; monitorizarea, trasabilitatea, cântărirea, raportarea și gestionarea documentelor aferente întregului flux. Cantități anuale de referință: 141.800 tone/an deșeuri municipale reziduale; 70.900 tone/an fracție cu potențial energetic pentru valorificare energetică R1; 28.360 tone/an reziduuri pentru transport și eliminare prin depozitare. Cantitățile sunt cantități estimate/de referință pentru dimensionarea și comparabilitatea ofertelor, fără a reprezenta cantități garantate la plată. Plata se va face pe baza cantităților efectiv prestate, cântărite, acceptate și raportate conform contractului. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Solicitările de clarificări referitor la documentația de atribuire se adresează prin intermediul SEAP.
Internal identifier13663510_2026_PAAPD1623124
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90513000 Non-hazardous refuse and waste treatment and disposal services
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 90512000 Refuse transport services