498949-2022 - ResultRomania-București: Construction supervision services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de asistență tehnică pentru supervizarea lucrărilor de construcții.Procedura este lansată cu clauza suspensivă întrucât sursa de finantare pentru contractul licitat nu este asigurată la momentul lansarii licitatiei. Contractul de finanțare nu este încă semnat cu autoritatea de management.
Reference number: CS4
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectul general al contractului de servicii este de a asigura Asistență Tehnică pentru Supervizarea de Lucrări pe perioada de proiectare și execuție a lucrărilor de construcție incluse în Proiect, cu personal calificat, în vederea implementarii cu succes a investițiilor și atingerii tuturor indicatorilor de performanță, în perioada de eligibilitate a contractelor, asigurând în același timp respectarea standardelor din legislația națională și europeană privind execuția lucrărilor și protecția mediului.
NOTE:
1. Număr de zile până la care operatorii economici interesați pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18.
2. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări / informațiilor suplimentare astfel:
- cu 25 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificări depuse cu 34 de zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor;
- cu 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru solicitările de clarificări depuse cu 18 de zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul ce urmează a fi atribuit are ca obiect achiziționarea serviciilor de asistență tehnică pentru supervizarea lucrarilor cu scopul de a sprijini Administrația Națională de Meteorologie în gestionarea Contractului de finanţare încheiat cu Autoritatea de Management POIM și implementarea cu succes a Proiectului „Modernizarea infrastructurii de monitorizare și avertizare a fenomenelor hidro-meteorologice severe în vederea asigurării protecției vieții și a bunurilor materiale – INFRAMETEO”.
Implementarea în bune condiţii a contractului de servicii trebuie să conducă la următoarele:
o Investitiile prevăzute în cadrul Proiectului sunt finalizate în perioada de eligibilitate a contractelor, cu atingerea tuturor indicatorilor de performantă;
o Proiectul este implementat cu respectarea obiectivelor incluse in Cererea de finantare și Studiul de Fezabilitate, in conformitate cu prevederile Contractului de finantare, incadrandu-se in bugetul alocat, cu respectarea termenelor stabilite.
o Finalizarea cu succes din punct de vedere al calităţii, costurilor şi perioadei de execuție a celor două (2) contracte de lucrări din cadrul Proiectului, în conformitate cu Decizia de Aprobare și cu respectarea condițiilor din Contractul de Finanțare;
o Procesele Verbale de Receptie la Terminarea Lucrarilor au fost încheiate la timp;
o Lucrările Proiectului sunt de calitate, puse în funcțiune, parametrii realizați se încadrează în parametrii operaționali garantați de fiecare Antreprenor;
o Procesele Verbale de Recepție Finală au fost încheiate la timp.