See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Evaluarea Acordului de Parteneriat 2021-2027 Etapa I
Description: În acest context, reiese necesitatea realizării primelor studii de evaluare incluse în Planul de Evaluare a Acordului de Parteneriat 2021-2027, prevăzute pentru evaluarea următoarelor obiective de politică (OP): • OP 1 - O Europă mai competitivă și mai inteligentă, prin promovarea unei transformări economice inovatoare și inteligente și a conectivității TIC regionale – Evaluarea AP3 ”Progresul înspre competitivitatea, inovarea și transformarea digitală a societății românești” (Lotul 1); • OP 2 - O Europă mai verde, rezilientă, cu emisii reduse de dioxid de carbon, care se îndreaptă către o economie cu zero emisii de dioxid de carbon, prin promovarea tranziției către o energie curată și echitabilă, a investițiilor verzi și albastre, a economiei circulare, a atenuării schimbărilor climatice și a adaptării la acestea, a prevenirii și gestionării riscurilor, precum și a unei mobilități urbane durabile – Evaluarea AP7 ”Progresul pentru reducerea emisiilor de CO2”(Lotul 2); • OP 3 - O Europă mai conectată prin dezvoltarea mobilității – Evaluarea AP11 ”Progresul pentru dezvoltarea mobilității” (Lotul 3); • OP 4 - O Europă mai socială și mai favorabilă incluziunii, prin implementarea Pilonului european al drepturilor sociale – Evaluarea AP14 ”Progresul pentru dezvoltarea României sociale și mai favorabile incluziunii” (Lotul 4). Achiziția este împărțită pe loturi potrivit obiectivelor de politică de mai sus. Un operator (sau o asociație de operatori economici) poate participa la mai multe loturi sau doar la unul singur. Va exista câte o ofertă pentru fiecare lot în parte. Evaluările trebuie să conducă la o serie de concluzii și lecții învățate, însoțite de recomandările aferente, care să poată fi transferate în termeni operaționali către MIPE, astfel încât să servească scopurilor sale de luare a deciziilor cu privire la gestionarea AP 2021-2027, cu scopul de a confirma dacă debutul implementării este conform așteptărilor și teoriei schimbării, precum și de a identifica eventuale abateri de la acestea, în vederea luării unor măsuri corective, dacă este cazul. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 Autoritatea contractanta va raspunde tuturor clarificarilor in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 38918422/2024/PAT/318850/3
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79419000 Evaluation consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: OP 1 - O Europă mai competitivă și mai inteligentă, prin promovarea unei transformări economice inovatoare și inteligente și a conectivității TIC regionale – Evaluarea AP3 ”Progresul înspre competitivitatea, inovarea și transformarea digitală a societății românești” - Lotul 1
Description: Pentru fiecare lot/contract se vor furniza următoarele livrabile: -Raport inițial (nr.) – 1 buc. -Raport privind colectarea datelor (nr.) – 1 buc. -Raport privind principalele constatări (nr.) – 1 buc. -Raport final de evaluare (nr.) – 1 buc.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 79311100 Survey design services, 79311400 Economic research services
Lot: LOT-0002
Title: • OP 2 - O Europă mai verde, rezilientă, cu emisii reduse de dioxid de carbon, care se îndreaptă către o economie cu zero emisii de dioxid de carbon.........– Evaluarea AP7 ”Progresul pentru reducerea emisiilor de CO2” - Lotul 2
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: OP 3 - O Europă mai conectată prin dezvoltarea mobilității - Evaluarea AP11 ”Progresul pentru dezvoltarea mobilității” - Lotul 3
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: • OP 4 - O Europă mai socială și mai favorabilă incluziunii, prin implementarea Pilonului european al drepturilor sociale – Evaluarea AP14 ”Progresul pentru dezvoltarea României sociale și mai favorabile incluziunii” - Lotul 4
Internal identifier: 4