2. Procedure
Procedure
Title: Straturi bituminoase foarte subțiri la rece – Acord Cadru – 4 ani.
Description: Straturile foarte subțiri la rece reprezintă o soluție eficientă atât tehnic, cât și economic, întrucât permit intervenții rapide, cu un consum redus de resurse, fără a necesita restricții majore de circulație și fără a afecta în mod significant traficul. Prin aplicarea acestor straturi se îmbunătățește textura și macrotextura suprafeței carosabile, se crește aderența și se reduce riscul de accidente, în special în condiții de umiditate. Necesitatea acestor lucrări este determinată de: • evoluția intensității și compoziției traficului pe drumurile județene; • starea tehnică actuală a sectoarelor de drum, care necesită intervenții preventive pentru a evita reparații costisitoare în viitor; • obligațiile legale și normative privind întreținerea și siguranța infrastructurii rutiere; • asigurarea continuității serviciilor publice și menținerea unui nivel corespunzător al accesibilității în județ. Prin urmare, achiziția și executarea acestor lucrări reprezintă o necesitate reală și imediată pentru menținerea funcționalității și durabilității drumurilor județene din județul Arad. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, conf. prev. art. 161 din Legea nr. 98/2016. Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului, conf. prev. art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Internal identifier: 3519941_2026_PAAPD1595875
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233141 Road-maintenance works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Straturile foarte subțiri la rece reprezintă o soluție eficientă atât tehnic, cât și economic, întrucât permit intervenții rapide, cu un consum redus de resurse, fără a necesita restricții majore de circulație și fără a afecta în mod significant traficul. Prin aplicarea acestor straturi se îmbunătățește textura și macrotextura suprafeței carosabile, se crește aderența și se reduce riscul de accidente, în special în condiții de umiditate. Necesitatea acestor lucrări este determinată de: • evoluția intensității și compoziției traficului pe drumurile județene; • starea tehnică actuală a sectoarelor de drum, care necesită intervenții preventive pentru a evita reparații costisitoare în viitor; • obligațiile legale și normative privind întreținerea și siguranța infrastructurii rutiere; • asigurarea continuității serviciilor publice și menținerea unui nivel corespunzător al accesibilității în județ. Prin urmare, achiziția și executarea acestor lucrări reprezintă o necesitate reală și imediată pentru menținerea funcționalității și durabilității drumurilor județene din județul Arad. Valoarea estimată calculată a fost stabilită, după cum urmează: Acord Cadru minim 6.487.884,57 lei fără TVA; Acord Cadru maxim 45.876.328,17 lei fără TVA; Contract Subsecvent minim 724.586,15 lei fără TVA; Contract Subsecvent maxim 6.584.582,63 lei fără TVA. Informatiile referitoare la cantitățile estimate minime și maxime ale acordului cadru, precum și ale unui contract subsecvent minim/maxim, se regăsesc în secțiunea Documente, menționate în fișierul "Lista cantități fără valori. pdf". Durata unui contract subsecvent: 150 de zile de la data prevăzută în Ordinul de începere. Se pot încheia maxim 3 contracte subsecvente pe an, respectiv minim 1 contract subsecvent pe an. Acordul cadru se va încheia cu un singur operator economic.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45233142 Road-repair works