2. Procedure
Procedure
Title: IT-Konsulter
Description: Region Uppsala bjuder in leverantörer att lämna anbud för ramavtalsupphandling av konsulttjänster inom IT eller med anknytning till IT.
Internal identifier: UPPH2026-00214
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 72220000 Systems and technical consultancy services, 72222000 Information systems or technology strategic review and planning services, 72222300 Information technology services, 72224000 Project management consultancy services, 72227000 Software integration consultancy services, 72230000 Custom software development services, 72240000 Systems analysis and programming services, 72246000 Systems consultancy services, 72250000 System and support services, 72253000 Helpdesk and support services, 72262000 Software development services, 72514000 Computer facilities management services, 72600000 Computer support and consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000
501285-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-Konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-Konsulter
Intern identifierareUPPH2026-00214
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72514000 Drift av dataanläggning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000