2. Procedure
Procedure
Title: ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΥΡΜΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΕ ΣΥΡΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ 2 & 3 ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ
Description: Η δημοπρατούμενη σύμβαση, για λόγους επίτευξης καλύτερου λειτουργικού αποτελέσματος, είναι και δημοπρατείται ως σύμβαση «με το κλειδί στο χέρι» (turn-key project), υπό την έννοια ότι ο Ανάδοχος αναλαμβάνει στο πλαίσιο των αναλυτικών προδιαγραφών και λειτουργικών απαιτήσεων της παρούσας να παραδώσει κάθε έναν από τους δώδεκα (12) συρμούς έξι (6) οχημάτων της σειράς Ι, δηλαδή συνολικά εβδομήντα δύο (72) οχήματα, πλήρως αναβαθμισμένα, με διάρκεια ζωής (service life) 25 χρόνια από την ολοκλήρωση της σύμβασης. Συνοπτικά το αντικείμενο περιλαμβάνει σύμφωνα με τους όρους του συνόλου των συμβατικών τευχών: Α1) Την εκπόνηση της Μελέτης. Α2) Την αναβάθμιση, δοκιμή και θέση σε λειτουργία δώδεκα (12) συρμών, των έξι (6) οχημάτων εκάστου με ονομαστική τάση λειτουργίας 750Vdc. Α3) Την προμήθεια των ειδικών εργαλείων, του διαγνωστικού εξοπλισμού δοκιμών και ομοιώματος, όπως αυτά ορίζονται στη Σύμβαση. Α4) Την τριετή εγγύηση καλής λειτουργίας των συρμών και την προμήθεια των ανταλλακτικών και αναλώσιμων ανταλλακτικών της περιόδου θέσης σε λειτουργία, καθώς και των ανταλλακτικών και αναλώσιμων ανταλλακτικών της περιόδου εγγύησης που απαιτούνται για τις περιόδους αυτές. Α5) Την σύνταξη και υποβολή των τευχών τεκμηρίωσης, των εγχειριδίων συντήρησης και λειτουργίας και των εικονογραφημένων καταλόγων ανταλλακτικών. Α6) Την εκπαίδευση του προσωπικού της ΣΤΑΣΥ. B) Την προμήθεια των ανταλλακτικών αρχικής υποστήριξης, όπως αναλυτικά περιλαμβάνονται στο συνημμένο στο έντυπο οικονομικής προσφοράς «Πίνακας Ανταλλακτικών Αρχικής Υποστήριξης». Οι ως άνω απαιτούμενες προμήθειες και υπηρεσίες, καθώς και οι αναλυτικές τους τεχνικές προδιαγραφές περιγράφονται στο τεύχος των Τεχνικών Προδιαγραφών (εφεξής ΤΠ). Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου για τις Δημόσιες Συμβάσεις (CPV) : • 34622100-4 Επιβατικά βαγόνια αστικού σιδηροδρόμου. • 34630000-2 Μέρη σιδηροδρομικών ή τροχιοδρομικών μηχανών έλξης ή τροχαίου υλικού· εξοπλισμός ελέγχου της κυκλοφορίας για σιδηροδρόμους. • 50222000-7 Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης τροχαίου εξοπλισμού. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των εκατόν εννέα εκατομμυρίων ευρώ (109.000.000 €) μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Ο προϋπολογισμός αναλύεται ως εξής: Α) Για τα ανωτέρω υπ’ αρίθμ. Α1 έως Α6, ποσό εκατόν έξι εκατομμύρια πεντακόσιες χιλιάδες Ευρώ (106.500.000€) χωρίς ΦΠΑ. Β) Για τα ανωτέρω υπ’ αρίθμ. Β, ποσό δύο εκατομμυρίων και πεντακοσίων χιλιάδων Ευρώ (2.500.000) χωρίς ΦΠΑ Επισημαίνεται ότι οι οικονομικές προσφορές που θα δοθούν δεν θα υπερβαίνουν το συνολικό προϋπολογισμό, αλλά ούτε και τους επιμέρους προϋπολογισμούς των ανωτέρω πεδίων (Α) και (Β).
Internal identifier: ΤΔ-001/26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34622100 Tramway passenger coaches
Additional classification (cpv): 34630000 Parts of railway or tramway locomotives or rolling stock; railways traffic-control equipment, 50222000 Repair and maintenance services of rolling stock
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΥΡΜΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΕ ΣΥΡΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ 2 & 3 ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ