503117-2022 - ResultRomania-București: Construction work for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA BUZAU – FOCSANITRONSON 1 km 0+000 – km 4+600 Buzau si Vadu PasiiTRONSON 4 km 71+500 – km 82+440 Mandresti Munteni – Focsani Nord
Reference number: 16054368/2022/2410/S10
II.1.2.
Main CPV code
45233100 Construction work for highways, roads
II.1.4.
Short description
II.1.4 Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru Autostrada Buzau - Focsani, in lungime de 15,54 km :
- TRONSON 1: km 0+000 – km 4+600, Buzau si Vadu Pasii, in lungime de 4,60 km;
- TRONSON 4: km 71+500 – km 82+440 Mandresti Munteni – Focsani Nord, in lungime de 10,94 km
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen - limita este cu 32 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; al doilea termen - limita este cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii Anuntului de Participare si pana la termenul limita cu 20 zile anterior termenului limita de depunere a ofertelor stabilit de Autoritatea Contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca Autoritatea Contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificarea si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari Autoritatea Contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea Anuntului de Participare si pana la data la care se implineste termenul cu 40 de zile anterior datei limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns Autoritatea Contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul limita cu 20 zile anterior datei limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA BUZAU-FOCSANI TRONSON 4 km 71+500 – km 82+440 Mandresti Munteni – Focsani Nord
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233100 Construction work for highways, roads, 45221111 Road bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru TRONSON 4: km 71+500 – km 82+440 Mandresti Munteni – Focsani Nord, in lungime de 10,94 km din cadrul obiectivului de investitii « AUTOSTRADA BUZAU-FOCSANI ».
In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale H.G. nr. 1/ 2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
1. Modificari ale partilor contractante;
2. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati de lucrari din Lista de Cantitati, atunci cand o astfel de majorare sau reducere este rezultatul masurii prevazute la Clauza 49 [Masurare, evaluari si Sume Provizionate];
3. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati din Lista de Cantitati ca urmare a modificarii Specificatiilor sau a Pieselor Desenate;
4. Modificări generate de solicitările proprietarilor de rețele de utilități;
5. Modificări ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract;
6. Prelungirea Duratei de Execuţie.
7. Modificari ale Proiectului Tehnic de Executie, care rezulta din adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale;
8. Modificari generate conform sub-clauzei 37.11 [Propunere de Modificare initiata de catre Antreprenor];
9. Modificari generate de modificari ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor categorii de lucrari/articole de lucrari ca urmare a situatiei din teren;
10. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane, necunoscute la data elaborarii proiectului;
11. Modificări legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde/, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului;
12. Modificări generate de cerințe ale autorităților de mediu;
13. Modificări generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii;
14. Modificări generate de includerea de noi subcontractanți și/sau înlocuirea subcontractanților inițiali;
15. Modificări generate de schimbarea personalului, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului;
16. Modificări generate de expertize tehnice;
17. Modificări generate de cerinte privin cercetarea si lucrarile arheologice;
18. Modificări care rezultă din implementarea solicitărilor provenite de la diverse instituţii/ autorităţi/ entităţi care au atribuţii în legătură cu obiectivul de investiţie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autorităţi/Instituţii centrale şi/sau locale, Verificatori atestaţi, organisme de control, etc.).
19. Modificari ale valorii contractului ca urmare a modificarilor de mai sus, cu respectarea prevederilor Legii nr. 98/216.
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
Mai multe informatii se regasesc in Contract.
EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA BUZAU – FOCSANI TRONSON 1 km 0+000 – km 4+600 Buzau si Vadu Pasii
Lot No: 1
Obiectul contractului il reprezinta executia lucrarilor pentru TRONSON 1 km 0+000 – km 4+600 Buzau si Vadu Pasii, in lungime de 4,60 de km din cadrul obiectivului de investitii « AUTOSTRADA BUZAU-FOCSANI »