505416-2023 - ResultRomania-București: Urban development construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Acord- cadru privind Regenerarea spațiilor publice pe raza unității administrativ teritoriale Sectorul 4 al Municipiului București
Reference number: 4316422/2021/11
II.1.2.
Main CPV code
45211360 Urban development construction work
II.1.4.
Short description
Obiectul achizitiei consta in semnarea unui Acord-Cadru, cu o durata de 3 (trei) ani de la data intrarii in vigoare a Acordului-Cadru, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, in vederea asigurarii de catre Ofertanti, in conditii de siguranta, operativitate si eficienta financiara, a prestarii serviciilor/executiei privind regenerarea spatiilor publice pe raza unitatii administrativ teritoriale sectorul 4 al municipiului Bucuresti.
Contractele subsecvente care urmeaza a fi incheiate pe parcursul derularii acordului cadru vor viza ca regula generala implementarea contextului de regenerare urbana la nivelul unitatii administrativ teritoriale, sectorul 4 al municipiului Bucuresti.
Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intind pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora.
Descrierea activitatilor este disponibila in Caietul de sarcini. Anexat Documentatiei de atribuire, inn care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei.
Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru precum si pentru un contract subsecvent sunt conform Anexei la Caietul de sarcini.
Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 519.430.199,67 lei (din care 10.184.905,88 lei valoarea aferenta componentei de servicii de proiectare si asistenta tehnica din partea proiectantului)
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile.
Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45112700 Landscaping work, 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45232460 Sanitary works, 45233120 Road construction works, 45310000 Electrical installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Contractele subsecvente incheiate in derularea acordului cadru se vor orienta si vor viza ca regula generala realizarea unui proiect de regenerare urbana integrata.
Problematica regenerarii urbane este de actualitate la nivel european, fiind subiect al reuniunilor si declaratiilor comune la nivelul UE (Declaratia de la Toledo, 2010) si a Consiliului Europei (Conferinta Europeana a Ministrilor Responsabili cu Amenajarea Teritoriului - CEMAT, 2007), fiind obiect al finantarilor europene si al unor reglementari specifice la nivelul statelor membre Uniunii Europene.
De data recenta, la nivelul Uniunii Europene a fost lansata initiativa implementarii in statele europene a conceptului ,,noul Bauhaus european,,, ca parte a planului de recuperare economica post-pandemie.
Scopul este ca orasele sa devina neutre din punct de vedere climatic si sa ofere o calitate a vietii mai buna, iar Sectorul 4 al municipiului Bucuresti se constituie ca parte a acestui proiect.
Noul Bauhaus european este un proiect datator de speranta pentru explorarea modului in care putem sa traim mai bine impreuna dupa pandemie. Este vorba despre a combina sustenabilitatea cu stilul, pentru a aduce Pactul verde european mai aproape de mintea si de casele oamenilor.
Odata cu noul Bauhaus european, ambitia noastra este de a dezvolta un cadru inovator pentru a sprijini, a facilita si a accelera transformarea ecologica prin imbinarea sustenabilitatii cu estetica, constituind o punte intre lumea artei si culturii, pe de o parte, si lumea stiintei si tehnologiei, pe de cealalta parte.
De asemenea, „noul Bauhaus european,, se refera la modul in care traim impreuna, la valorile noastre, la spatiile noastre comune de munca si de recreere, la experientele noastre colective si private.
Proiectele se vor concentra asupra unor aspecte mergand de la materialele de constructii naturale si eficienta energetica pana la problemele demografice, mobilitatea orientata spre viitor si inovarea digitala eficienta din punctul de vedere al utilizarii resurselor, combinate intotdeauna cu aspecte culturale si artistice.
Se propun 10 zone de interes, care necesita interventii de tipul amenajarilor spatiilor publice, amenajarea de spatii de recreere in aer liber, reabilitare zonelor de circulatie pietonala/rutiera, modernizarea curtilor unitatilor de invatamant, etc.:
Zona 1 delimitata de arterele: soseaua Oltenitei - soseaua Berceni - strada Ion Iriceanu;
Zona 2 delimitata de arterele: soseaua Berceni - strada Turnu Magurele - strada Emil Racovita - strada Nitu Vasile;
Zona 3 delimitata de arterele: strada Emil Racovita - strada Turnu Magurele - b-dul Alexandru Obregia;
Zona 4 delimitata de arterele: b-dul Alexandru Obreqia - strada Turnu Magurele - b-dul Constantin Brancoveanu - strada Nitu Vasile;
Zona 5 delimitata de arterele: strada Luica - soseaua Giurgiului - drumul Gazarului - b-dul Constantin Brancoveanu;
Zona 6 delimitata de arterele: soseaua Oltenitei - strada Nitu Vasile - b-dul Constantin Brancoveanu;
Zona 7 delimitata de arterele: soseaua Oltenitei - drumul Gazarului - soseaua Giurgiului:
Zona 8 delimitata de arterele: b-dul Tineretului - calea Vacaresti - b-dul Gheorqhe Sincai;
Zona 9 delimitata de arterele: b-dul Gheorqhe Sincai - b-dul Dimitrie Cantemir - b-dul Marasesti - Splaiul Unirii;
Zona 10 delimitata de arterele: b-dul Marasesti - Splaiul Unirii-Piata Natiunile Unite-strada Gazelei.
Pe parcursul derularii acordului cadru autoritatea contractanta poate stabili si alte zone de interes care sa contribuie la realizarea conceptului de regenerare urbana.
Rezumatul investitiilor ce urmeaza a fi derulate
In cadrul fiecareia dintre zonele mentionate mai sus, in cadrul amplasamentului delimitat sunt estimate a se derula urmatoarele investitii:
a) amenajarea, reabilitarea, modernizarea spatiului public din perimetrul ansamblurilor rezidentiale;
b) renovarea si reconversia functionala a cladirilor existente, a cladirilor cu rol social- administrativ, pentru activitati de servicii sociale de proximitate, centre culturale si pentru expozitii;
c) amenajarea de scuaruri si spatii de recreere in aer liber sau in constructii usoare;
d) reabilitarea, modernizarea curtilor unitatilor de educatie, institutii publice, a terenurilor de sport si amenajarea acestora pentru a se asigura accesul in siguranta al publicului, reabilitarea, modernizarea echipamentelor amplasate pe terenurile de sport ale scolilor si liceelor, daca acestea sunt incluse in amplasamentul proiectului;
e) executarea de lucrari de reorganizare, revitalizare a spatiului public si a retelei de strazi si parcari din perimetrul ansamblurilor de locuit, cu scopul de a extinde si amenaja spatiile pietonale sau a spatiile destinate formelor de mobilitate alternativa a spatiilor verzi si a amenajarilor peisagistice;
f) realizarea de lucrari de separare pe verticala si orizontala a fluxurilor de circulatie, punerea in siguranta a zonelor de recreere pietonala de zonele de circulatie prin realizarea de sectoare de drum in debleu, rambleu pentru circulatia rutiera, transport public, biciclete si altele asemenea, precum si executarea, reabilitarea, modernizarea de poduri si pasaje de traversare si jonctiune a spatiilor publice pietonale;
g) executarea de lucrari de amenajari peisagistice de creare, modernizare, extindere de parcuri, scuaruri, spatii verzi aferente locuintelor de tip condominium, culoare vegetale de protectie fata de infrastructura tehnica;
h) amenajari de parcuri si locuri de joaca pentru copii, inclusiv dotarea acestora cu mobilier adecvat, cu echipamente de joaca si alte dotari independente;
i) realizarea de structuri de acces pietonal, inclusiv pentru persoane cu dizabilitati sau cu mobilitate redusa, catre statiile de transport public, prin realizarea de rampe de acces, pasaje supraterane, subterane;
j) reabilitarea, amenajarea, relocarea/extinderea infrastructurilor edilitare, inclusiv instalatii de suprafata si subterane cum sunt: inlocuiri, extinderi, modernizari, modificari ale traseelor aferente infrastructurii publice edilitare si retelelor de comunicatii;
k) executarea, reabilitarea, modernizarea, extinderea de lucrari de pavaje, cai de rulare, amenajari urbane diverse;
l) dotarea, sau dupa caz, reabilitarea mobilierului urban executarea, modernizarea, extinderea, reabilitarea sistemului de iluminat public si ambiental eficient energetic si inteligent, montarea de indicatoare si alte elemente de semnalizare si orientare urbana, sisteme de monitorizare si sisteme adecvate pentru persoanele cu deficienta de auz si vedere;
m) amenajarea, reabilitarea, modernizarea locurilor de parcare, inclusiv prin executarea de locuri de parcare temporara, de resedinta subterane, daca prin documentatiile tehnico- economice si, dupa caz documentatiile de urbanism se prevede astfel, cu conditia ca acestea sa fie utilizate numai de catre riveranii din zona de locuit si sa fie proprietatea publica a statului sau a unitatilor administrativ-teritoriale, respectiv in administrarea unitatilor administrativ-teritoriale, in situatia in care, pentru locurile de parcare temporara se percep taxe/tarife sau orice alte forme de venit, se vor respecta prevederile legale pentru calculul valorii sprijinului acordat prin aplicarea metodei funding-gap sau, dupa caz, a regulilor de ajutor de stat conform legii prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 77/2014, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 20/2015;
n) realizarea de sisteme ecologice de colectare a deseurilor menajere si de colectare selectiva a materialelor reciclabile.
In cadrul planului de regenerare urbana, au fost prevazute urmatoarele masuri complementare finantate din Buget Local, Fonduri Europene, Fonduri Guvernamentale, Banca Europeana de Investitii sau alte surse legal constituite: Reabilitarea termica a blocurilor locuinte, Modernizarea si reabilitarea unitatilor de invatamant (scoli, gradinite, crese), iar pentru Zona 2 si Lucrari de modernizare, extindere, desfiintare partiala a constructiilor din Ansamblul Piata Agroalimentara Berceni-Sudului.
Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunilor ANAP, in vigoare la momentul initierii modifcarii.