506798-2026 - Competition
Greece – Business and management consultancy and related services – Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών για την εφαρμογή δράσεων για εξοικονόμηση ενέργειας στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
TitleΠαροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών για την εφαρμογή δράσεων για εξοικονόμηση ενέργειας στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
DescriptionΑντικείμενο της σύμβασης είναι η παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών για την εφαρμογή δράσεων για εξοικονόμηση ενέργειας στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Ειδικότερα, ως αντικείμενο του έργου είναι η μείωση της κατανάλωσης ενέργειας στα τρία κτίρια του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης - δυο κτίρια στη διεύθυνση Φραγκούδη 11 &; Αλ. Πάντου, Καλλιθέα, TK 176 71, κι ένα κτίριο στη Χανδρή 1 & Θεσ/κης, Μοσχάτο, ΤΚ 183 46 - μέσω της εφαρμογής οργανωτικών και διαχειριστικών μέτρων, με απώτερο σκοπό την εξοικονόμηση ενέργειας, τη μείωση του λειτουργικού κόστους και τη συμμόρφωση με το θεσμικό πλαίσιο της ΚΥΑ «Μέτρα για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης και την εξοικονόμηση ενέργειας σε κτίρια και εγκαταστάσεις που ανήκουν σε ή χρησιμοποιούνται από φορείς του Δημόσιου Τομέα» (ΦΕΚ Β’ 3424/2-7-2022), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Η υλοποίηση πρέπει να βασίζεται σε δομημένη μεθοδολογία και απαιτεί εξειδικευμένη τεχνική κατάρτιση σε τομείς όπως η ενεργειακή ανάλυση, η εκπαίδευση ανθρώπινου δυναμικού και η αλλαγή λειτουργικής κουλτούρας. Πιο συγκεκριμένα, το παρόν έργο εστιάζει στην επίτευξη εξοικονόμησης ενέργειας με συμπεριφορικά μέτρα περιγράφονται ως εξής: 1. Λήψη ιστορικών στοιχείων από την Αναθέτουσα Αρχή, των καταναλώσεων ηλεκτρικής ενέργειας ανά δεκαπέντε λεπτά (15’) μέσω εξαγωγής τους από την σχετική πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ για το διάστημα των τελευταίων δύο ετών τουλάχιστον (μέγιστο διάστημα τέσσερα έτη) και αξιολόγηση ορθότητας δεδομένων (λογαριασμοί, στοιχεία ΔΕΔΔΗΕ, τιμολόγια κλπ.) και παρακολούθηση και τεκμηρίωση της κατανάλωσης, με τη χρήση ενεργειακών δεδομένων, δεικτών απόδοσης (KPIs) και περιοδικών αναφορών. Η Αναθέτουσα Αρχή θα πρέπει να παρέχει στον Ανάδοχο πλήρη πρόσβαση στην πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ. 2. Μακροσκοπική αξιολόγηση των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού, μέσω επισκέψεων στους χώρους που αφορά το αντικείμενο του έργου. 3. Λήψη στοιχείων εξοπλισμού που θα παραδοθούν από την Αναθέτουσα Αρχή, που βρίσκονται στους χώρους ενδιαφέροντος και είναι σε λειτουργία. Έλεγχος των στοιχείων του εξοπλισμού και αντιπαραβολή με την υφιστάμενη κατάσταση. 4. Υποστήριξη και καθοδήγηση του ενεργειακού υπεύθυνου του κτιρίου της Αναθέτουσας Αρχής για την εφαρμογή των δράσεων εξοικονόμησης ενέργειας της ΚΥΑ «Μέτρα για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης και την εξοικονόμηση ενέργειας σε κτίρια και εγκαταστάσεις που ανήκουν σε ή χρησιμοποιούνται από φορείς του Δημόσιου Τομέα» (ΦΕΚ Β’ 3424/2-7-2022). 5. Πρόταση δράσεων εξοικονόμησης ενέργειας χαμηλού κόστους (quick wins) που μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα. 6. Προτάσεις διοικητικής μεθοδολογίας για την επίτευξη μακροχρόνιας κουλτούρας εξοικονόμησης ενέργειας. 7. Προσδιορισμός ενεργειακής κατανάλωσης βάσης. 8. Παρακολούθηση, εντοπισμός και παρουσίαση τάσης/δεικτών εξοικονόμησης ενέργειας, π.χ. διαγράμματα εξέλιξης ενεργειακής κατανάλωσης. 9. Συγκρότηση οργανωτικής δομής ενεργειακής διαχείρισης, με ορισμό υπευθύνων ανά κτίριο και σαφή καταμερισμό ρόλων και διαδικασιών. 10. Εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση προσωπικού, μέσω ειδικά σχεδιασμένων σεμιναρίων και συμμετοχικών δράσεων. 11. Παρακολούθηση και τεκμηρίωση της κατανάλωσης, με τη χρήση ενεργειακών δεδομένων, δεικτών απόδοσης (KPIs) και περιοδικών αναφορών. 12. Εφαρμογή καθημερινών πρακτικών εξοικονόμησης ενέργειας, με μη επεμβατικές παρεμβάσεις και καθορισμό πλαισίου συμπεριφορικών αλλαγών. 13. Συνεχής τεχνική υποστήριξη και παρακολούθηση της εφαρμογής, με αξιολόγηση και προτάσεις βελτιστοποίησης ανά έτος. Οι υπηρεσίες περιλαμβάνουν κατ’ ελάχιστον: α) Αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης, β) Τεχνική μακροσκοπική αξιολόγηση της ενεργειακής απόδοσης των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού μέσω επισκέψεων στους χώρους ενδιαφέροντος, γ) Ανάλυση καταναλώσεων ενέργειας (διαγράμματα εξέλιξης ενεργειακής κατανάλωσης), δ) Αξιολόγηση όλων των διαδικασιών και νέων απαιτήσεων, ε) Εξειδικευμένες εισηγήσεις δράσεων εξοικονόμησης ενέργειας, στ) Δημιουργία γραφείου διαχείρισης έργου (PMO) για τον έλεγχο υλοποίησης της σύμβασης και την αποτελεσματική επικοινωνία με την Αναθέτουσα Αρχή
Internal identifierΠαροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών για την εφαρμογή δράσεων για εξοικονόμηση ενέργειας στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 79400000 Business and management consultancy and related services
Additional classification (cpv): 71314200 Energy-management services, 71314300 Energy-efficiency consultancy services
5. Lot
LotLOT-0001