2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări aferente obiectivului de investiții „Modernizare și extindere Aeroport „Ștefan cel Mare” Suceava”.
Description: Consiliul Județean Suceava a achiziționat Studiul de fezabilitate pentru obiectivul de investiții Modernizare și extindere Aeroport „Ștefan cel Mare” Suceava documentaţie tehnico-economică care a fost aprobată prin Hotărârea Consiliului Judeţean Suceava nr. 299 din 30.12.2025. Pentru realizarea efectivă a investiţiei Modernizare și extindere Aeroport „Ștefan cel Mare” Suceava este necesară achiziţionarea execuţiei lucrărilor, inclusiv proiectarea şi asistenţa tehnică. Obiectivul general îl constituie elaborarea proiectului tehnic, a detaliilor de execuție și a caietelor de sarcini, a documentaţiei tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare (D.T.A.D), a documentaţiei tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (D.T.A.C), a documentaţiei tehnice pentru autorizarea executării organizării lucrărilor (D.T.O.E), a documentațiilor tehnice necesare obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor, a Scenariului de securitate la incendiu, a Planului de securitate și sănătate în muncă, a Analizei de risc la securitate fizică, a Certificatului de performanță energetică, acordarea asistenței tehnice din partea proiectantului și realizarea lucrărilor de construcții și instalații aferente obiectivului de investiții. După implementarea obiectivului de investiții, Aeroportul „Ștefan cel Mare” Suceava va putea deservi un trafic crescut de aeronave, cu peste 2.000.000 de pasageri/an și un flux de minim 500 pasageri/oră, va avea perspectiva reală de noi destinații și noi oportunități pentru turism și mediul de afaceri. Valoarea estimată a contractului de proiectare şi execuţie a lucrărilor, conform devizului general, este de 167.487.450,14 lei fără TVA astfel: 1. Servicii de proiectare și asistență tehnică – 3.194.296,15 lei fără TVA, din care: - Proiect tehnic şi detalii de execuţie – 2.500.000,00 lei fără TVA; - Asistență tehnică din partea proiectantului – 300.000,00 lei fără TVA; - Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor – 314.296,15 lei fără TVA; - Analiza de risc la Securitate fizică – 50.000,00 lei fără TVA; - Certificat de performanță energetică – 30.000,00 lei fără TVA. 2. Execuție lucrări – 164.293.153,99 fără TVA din care: - Cheltuieli pentru obținerea și amenajarea terenului – 8.161.194,61 lei fără TVA; - Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții – 12.600.648,00 lei fără TVA; - Cheltuieli pentru investiția de bază – 142.424.385,03 lei fără TVA; - Organizare de șantier – 756.926,35 lei fără TVA; - Cheltuieli pentru probe tehnologice și teste – 350.000,00 lei fără TVA. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, numai prin SEAP, cu respectarea termenului limită stabilit de autoritatea contractantă. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 16 zile. Răspunsurile la solicitările de clarificări cu privire la documentația de atribuire vor fi publicate în SEAP, la Secțiunea ”Lista, clarificări, notificări si decizii” din cadrul anunțului de participare. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit conform art. 27 alin.(3) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Autoritatea contractanta stabilește următoarele termene-limita în care va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare: - primul termen-limita: cu 20 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor precizată în anunțul de participare; - al doilea termen-limita: în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 4244512/2026/C1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectivul general îl constituie elaborarea proiectului tehnic, a detaliilor de execuție și a caietelor de sarcini, a documentaţiei tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare (D.T.A.D), a documentaţiei tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (D.T.A.C), a documentaţiei tehnice pentru autorizarea executării organizării lucrărilor (D.T.O.E), a documentațiilor tehnice necesare obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor, a Scenariului de securitate la incendiu, a Planului de securitate și sănătate în muncă, a Analizei de risc la securitate fizică, a Certificatului de performanță energetică, acordarea asistenței tehnice din partea proiectantului și realizarea lucrărilor de construcții și instalații aferente obiectivului de investiții. Obiectul contractului constă în realizarea următoarelor etape: - Etapa I - Servicii de proiectare; Ofertantul va întocmi următoarele documentații: - Documentații necesare obținerii/reobținerii acordurilor, avizelor și autorizațiilor specifice investiției și depunerea acestora, în numele achizitorului, la instituțiile/autoritățile avizatoare; Plata avizelor și acordurilor cade în sarcina contractantului și se va face în numele achizitorului; - Proiect tehnic și detalii de execuție + caiete de sarcini pe specialități, inclusiv antemăsurători și liste de cantități de lucrări elaborate pe baza articolelor de deviz din normativele tehnice – cu încadrarea în valoarea aprobată în faza de proiectare studiu de fezabilitate; - Documentaţia tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare - D.T.A.D.; - Documentaţia tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire - D.T.A.C.; - Documentaţie tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor - D.T.O.E.; - Plan de securitate și sănătate în muncă; - Analiza de risc la securitate fizică. - Etapa II - Execuția de lucrări de construcții și instalații și servicii de asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor; - Execuție lucrări de construcții și instalații aferente obiectivului de investiții ce face obiectul prezentului Caiet de sarcini – în baza documentațiilor tehnico-economice elaborate în etapa I de realizare a contractului și a autorizației de construire; - Servicii de asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor; - elaborarea următoarelor documentații: - Scenariu de securitate la incendiu final (pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu); - Documentația as-built; - Documentații necesare în vederea obținerii autorizațiilor de funcționare pentru terminalul de pasageri și adăpostul ALA; - Certificat de performanță energetică. - Etapa III – Servicii de asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de garanție acordată lucrărilor. Durata totală a contractului de proiectare și execuție lucrări, inclusiv asistență tehnică din partea proiectantului, este de 90 de luni, calculată începând cu prima zi calendaristică după data semnării angajamentului legal de ambele părți, din care: - 5 luni pentru întocmirea proiectului tehnic, a detaliilor de execuție și a documentațiilor aferente componentei de proiectare care fac obiectul contractului de achiziție publică, termen calculat de la data înscrisă în nota de comandă emisă de achizitor; - 19 luni pentru execuția și finalizarea lucrărilor și concomitent pentru asistența tehnică din partea proiectantului pe toată perioada execuției lucrărilor, termen calculat de la data înscrisă în ordinul de începere a lucrărilor emis de achizitor. - 60 de luni pentru prestarea serviciului de asistența tehnică din partea proiectantului pe perioada de garanție acordată lucrărilor, termen calculat de la data finalizării recepției la terminarea lucrărilor; - 6 luni pentru activitățile post contractare, reprezentând termenul acordat pentru constituirea garanției de bună execuție, termenul aferent emiterii notei de comandă pentru prestarea serviciilor, pentru emiterea ordinului de începere a lucrărilor, termenul pentru verificarea documentațiilor și dupa caz, a rectificării acestora ca urmare a unor clarificări/completări/modificări, termenul pentru organizarea și desfășurarea recepțiilor la terminarea serviciilor și a lucrărilor executate. NOTĂ: Clădirea este încadrată la Categoria “B” de importanță. În aceste condiții, garanția acordată lucrărilor executate și finalizate va fi de minim 5 ani. În cadrul ofertei, garanția acordartă lucrărilor poate fi extinsă până la un nivel maxim de 7 ani.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71314300 Energy-efficiency consultancy services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services