See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΑΚΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια λογισμικού και εξοπλισμού ΤΠΕ και η ανάπτυξη εφαρμογών για τη δημιουργία μιας Έξυπνης Πόλης, με επίκεντρο τον άνθρωπο και το περιβάλλον στην οποία επιτυγχάνονται βιώσιμη οικονομική ανάπτυξη, καθώς και βέλτιστη ενεργειακή απόδοση κτιρίων και εξοπλισμού του Δήμου. Επιπλέον, στόχος της Ψηφιακής Στρατηγικής του Δήμου είναι η δημιουργία ενός ολοκληρωμένου πλαισίου για την παροχή υψηλής ποιότητας κοινωνικών υπηρεσιών και υπηρεσιών πρόνοιας προς όλους και η δημιουργία υψηλού επιπέδου ποιότητας ζωής σε ένα περιβάλλον ανοικτών, διαφανών διαδικασιών που προστατεύει τους κατοίκους και τα δεδομένα της πόλης, διασφαλίζει την εμπιστοσύνη των κατοίκων και ενισχύει διαρκώς την ψηφιακή της ταυτότητα συνολικά. Κύριοι άξονες προτεραιότητας για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου αποτελούν το περιβάλλον, η συνεκτικότητα της κοινωνίας και η παροχή υπηρεσιών έξυπνης διαβίωσης, καθώς και ενός έξυπνου και ασφαλούς Δήμου. Ειδικότερα, στο εν λόγω πλαίσιο, στο Δ. Μυλοποτάμου θα υλοποιηθούν τα εξής: 1. Οργάνωση Γραφείου Κίνησης και Διαχείριση Δημοτικού στόλου οχημάτων 2. Έξυπνα συστήματα ενεργειακής διαχείρισης δημοτικών και σχολικών κτιρίων 3. Έξυπνος οδηγός πόλης / δήμου με καταγραφή τοπικών επιχειρήσεων 4. Πλατφόρμα διαχείρισης παιδικών σταθμών, ενημέρωσης γονέων με smart εφαρμογή κτλ 5.Σύστημα ηλεκτρονικής διακίνησης εγγράφων και ψηφιακών υπογραφών 6. Σύστημα διαχείρισης ηλεκτρονικών πληρωμών 7. Ηλεκτρονική Τιμολόγηση
Previous notice: 545949-2024
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 32441300 Telematics system
Additional classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies, 32344210 Radio equipment, 32440000 Telemetry and terminal equipment, 48210000 Networking software package, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers, 72500000 Computer-related services, 30237475 Electric sensors, 32423000 Network hubs, 35125100 Sensors, 48420000 Facilities management software package and software package suite, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 72212420 Facilities management software development services and software development services suite, 72212422 Software development services suites, 72232000 Development of transaction processing and custom software, 72212217 Transaction-processing software development services, 48613000 Electronic data management (EDM), 48760000 Virus protection software package, 48761000 Anti-virus software package, 72212217 Transaction-processing software development services, 72212217 Transaction-processing software development services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Οργάνωση Γραφείου Κίνησης και Διαχείριση Δημοτικού στόλου οχημάτων
Description: Η εν λόγω δράση αφορά την ανάπτυξη πλατφόρμας για την παρακολούθηση και διαχείριση του συνόλου του στόλου οχημάτων του δήμου, με εγκατάσταση σύγχρονης τηλεματικής μονάδας και οθόνης εντός του εκάστοτε οχήματος και σύνδεση με κεντρικό λογισμικό διαχείρισης. Με τη χρήση της πλατφόρμας θα επιτυγχάνεται η διακρίβωση της κίνησης των οχημάτων σε πραγματικό χρόνο και των διαδρομών που πραγματοποιήθηκαν, ο έλεγχος τήρησης προγραμματισμού και εκτέλεσης δρομολογίων καθώς και σημαντική εξοικονόμηση καυσίμων. Το προτεινόμενο έργο θα περιλαμβάνει τη διαχείριση του μητρώου οχημάτων του δήμου, το οποίο συνολικά περιλαμβάνει σαράντα (40) οχήματα (33 οχήματα, εκ των οποίων 11 Α/Φ και 7 μηχανήματα έργου) Επισημαίνεται ότι πέντε από τα ανωτέρω οχήματα δε θα συμπεριληφθούν στο σύστημα διαχείρισης του δημοτικού στόλου λόγω μη λειτουργίας και παλαιάς τεχνολογίας. Στις ελάχιστες απαιτήσεις της εν λόγω δράσης περιλαμβάνονται: • Κεντρική εφαρμογή διαχείρισης • Μητρώο οχημάτων με στοιχεία που αφορούν σε αυτά (ημερομηνίες καταχώρησης, έγγραφα οχήματος, επισκευές, ΚΤΕΟ, συμβάντα κλπ) • Λογισμικό και υλικό εφαρμογής οχήματος • Αυτοματοποιημένη ενημέρωση για τις ημερομηνίες λήξης ή/και ανανέωσης εγγράφων οχημάτων και οδηγών. • Γεωχωρική αποτύπωση θέσης οχήματος σε πραγματικό χρόνο • Ιστορικό θέσης οχήματος • Mobile Εφαρμογή
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 1
Additional classification (cpv): 30200000 Computer equipment and supplies, 32344210 Radio equipment, 32440000 Telemetry and terminal equipment, 48210000 Networking software package, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers, 72500000 Computer-related services
Lot: LOT-0002
Title: Έξυπνα συστήματα ενεργειακής διαχείρισης δημοτικών και σχολικών κτιρίων
Description: Η εν λόγω δράση αφορά στην προμήθεια ενός ολοκληρωμένου συστήματος διαχείρισης κατανάλωσης ενέργειας σε δημόσιες υποδομές και κτίρια. Θα ενσωματώνει μια ολιστική προσέγγιση για την διαχείριση των ενεργειακών δεδομένων και των επιπρόσθετων πληροφοριών που θα συλλέγεται, επεξεργάζεται και θα αναλύεται από το πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης ενέργειας. Η προτεινόμενη πλατφόρμα θα μπορεί να ενσωματώνει στα πλαίσια της ανοικτής της αρχιτεκτονικής μια σειρά από διαφορετικές πύλες δικτύων, ενεργειακών αισθητήρων (σε επίπεδο πίνακα καθώς και σε επιλεγμένα σημεία / πρίζες. Στο Δήμο Μυλοποτάμου θα ενταχθούν στο εν λόγω σύστημα δώδεκα (12) κτίρια. Στις ελάχιστες απαιτήσεις της εν λόγω δράσης περιλαμβάνονται: • Ανάπτυξη φιλικού περιβάλλοντος χρήσης • Παροχή δυνατότητα απομακρυσμένης εποπτείας καταναλώσεων κτιρίου με ιστορικά δεδομένα • Παροχή δυνατότητας απομακρυσμένου ελέγχου αυτοματισμών κτιρίου • Χρονοπρογραμματισμός ενεργειών • Εμφάνιση ειδοποιήσεων σε περιπτώσεις βλαβών
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 2
Main classification (cpv): 30237475 Electric sensors
Additional classification (cpv): 32344210 Radio equipment, 32440000 Telemetry and terminal equipment, 35125100 Sensors, 48210000 Networking software package, 48420000 Facilities management software package and software package suite, 72500000 Computer-related services, 32423000 Network hubs, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 72212420 Facilities management software development services and software development services suite, 72212422 Software development services suites, 72232000 Development of transaction processing and custom software, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers
Lot: LOT-0003
Title: Έξυπνος οδηγός πόλης / δήμου με καταγραφή τοπικών επιχειρήσεων
Description: Η προτεινόμενη δράση αφορά στη δημιουργία πλατφόρμας - σημείου κεντρικής πληροφόρησης και επικοινωνίας των τοπικών επιχειρήσεων με τον Δήμο όπου θα καταγράφεται η εικόνα των επιχειρήσεων στις υπηρεσίες του Δήμου, την ίδια στιγμή που οι επιχειρήσεις παρουσιάζουν είτε συνοπτικά είτε αναλυτικά τα προϊόντα τους και τις υπηρεσίες του με περιοδική επικαιροποίηση. Η πλατφόρμα θα διαθέτει μηχανισμούς μέτρησης της χρήσης της παρεχόμενης πληροφορίας με δυνατότητες ανάλυσης και επεξεργασίας των δεδομένων στα όρια πάντα του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων. Στις ελάχιστες απαιτήσεις του έργου περιλαμβάνονται τα εξής: • Υποστήριξη ανάλυσης και επεξεργασίας δεδομένων • Υποστήριξη δημιουργίας διαγραμμάτων και αναφορών • Ημερολόγιο Εκδηλώσεων για την πληροφόρηση των χρηστών σχετικά με τις τρέχουσες και μελλοντικές εκδηλώσεις που λαμβάνουν χώρα στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου, με την έννοια ότι θα υπάρχει η δυνατότητα μέσω της εφαρμογής ο εκάστοτε χρήστης να παρακολουθεί και να αναζητά εκδηλώσεις που διεξάγονται συγκεκριμένες ημερομηνίες στο Δήμο • Σύστημα Καταχώρησης θέσεων εργασίας τοπικών επιχειρήσεων, με την έννοια ότι οι επιχειρήσεις θα έχουν τη δυνατότητα να καταχωρούν ελεύθερες θέσεις εργασίας, προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι που αναζητούν εργασία να επικοινωνούν μαζί τους για να υποβάλλουν βιογραφικά και να έρχονται σε επαφή για τυχόν συνέντευξη • Mobile Εφαρμογή Χρηστών, Web App Η πράξη θα συνδράμει περαιτέρω στη δημιουργία βιωματικών καταναλωτικών συνηθειών, με θετικό αποτύπωμα στην ποιοτική, ισόρροπη και βιώσιμη οικονομική αξιοποίηση της περιοχής μελέτης. Επισημαίνεται ότι η πλατφόρμα θα είναι ανοικτή με τους ίδιους όρους, ισότιμα, χωρίς οικονομικό κόστος για όλες τις επιχειρήσεις του Δήμου και δεν θα χρησιμοποιείται για τη διαφήμιση ή προώθηση προϊόντος συγκεκριμένης επιχείρησης ή κλάδου επιχειρήσεων. Η πράξη θα συνδράμει περαιτέρω στη δημιουργία βιωματικών καταναλωτικών συνηθειών, με θετικό αποτύπωμα στην ποιοτική, ισόρροπη και βιώσιμη οικονομική αξιοποίηση της περιοχής μελέτης. Επισημαίνεται ότι η πλατφόρμα θα είναι ανοικτή με τους ίδιους όρους, ισότιμα, χωρίς οικονομικό κόστος για όλες τις επιχειρήσεις του Δήμου και δεν θα χρησιμοποιείται για τη διαφήμιση ή προώθηση προϊόντος συγκεκριμένης επιχείρησης ή κλάδου επιχειρήσεων
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 3
Main classification (cpv): 48210000 Networking software package
Additional classification (cpv): 48420000 Facilities management software package and software package suite, 72500000 Computer-related services, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 72212420 Facilities management software development services and software development services suite, 72212422 Software development services suites, 72232000 Development of transaction processing and custom software, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers
Lot: LOT-0004
Title: Πλατφόρμα διαχείρισης παιδικών σταθμών, ενημέρωσης γονέων με smart εφαρμογή κτλ.
Description: Η προτεινόμενη εφαρμογή αφορά σε μια πλατφόρμα στην οποία οι δημότες θα καταθέτουν αιτήσεις παρακολούθησης των Τροφείων των Δημοτών, παρακολούθησης των Παρουσιών των Εργαζομένων και των Παιδιών κλπ. Το σύστημα θα έχει την δυνατότητα να διαχειρίζεται διαφορετικές Δομές όπως π.χ Βρεφονηπιακοί Σταθμοί, ΚΔΑΠ κτλ. Στις ελάχιστες απαιτήσεις της δράσης περιλαμβάνονται τα εξής: • Το Πληροφοριακό Σύστημα θα πρέπει να λειτουργεί πλήρως διαδικτυακά (web-based) • Αυτόματη κατάταξη των αιτήσεων των Δημοτών σε Σταθμούς , τάξεις κλπ • Καταχώρηση και αξιολόγηση των αιτήσεων • Μοριοδότηση - δικαιολογητικά • Παρακολούθηση των τροφείων • Παρουσιολόγιο παιδιών / υπαλλήλων • Διαχείριση Σίτισης • Σύστημα ειδοποίησης, πλατφόρμα επικοινωνίας-ενημέρωσης γονέων μέσω mobile εφαρμογής
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 4
Additional classification (cpv): 48420000 Facilities management software package and software package suite, 72500000 Computer-related services, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 72212420 Facilities management software development services and software development services suite, 72212422 Software development services suites, 72232000 Development of transaction processing and custom software, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers, 72212217 Transaction-processing software development services
Lot: LOT-0005
Title: Σύστημα ηλεκτρονικής διακίνησης εγγράφων και ψηφιακών υπογραφών
Description: Το προτεινόμενο πληροφοριακό σύστημα ηλεκτρονικής διακίνησης εγγράφων και ψηφιακών υπογραφών ήτοι του ηλεκτρονικού αποθετηρίου εγγράφων θα αποτελεί μία ολοκληρωμένη λύση ψηφιακής αρχειοθέτησης και διαχείρισης εγγράφων, με δυνατότητες εκτεταμένης αναζήτησης με φίλτρα. Το εν λόγω σύστημα θα συγκεντρώνει όλα τα έγγραφα των οργανισμών και υπηρεσιών του δήμου όπως ενδεικτικά αποφάσεις δημοτικών συμβουλίων, οικονομικών επιτροπών, οργανισμών δήμου, αποδελτίωση νόμων, δικαστικών αποφάσεων, εγκυκλίων υπουργείων και εποπτικών αρχών, εσωτερικά έγγραφα όπως εισηγήσεις υπαλλήλων και οργάνων και πρακτικά επιτροπών παρακολούθησης και παραλαβής. Συμπληρωματικά, το αποθετήριο θα δύναται να αρχειοθετεί πέραν των εγγράφων και άλλους τύπους περιεχομένου. Το προτεινόμενο σύστημα: • Θα επιτρέπει τον εμπλουτισμό των εγγράφων με πληροφορίες • Θα προσφέρει τη δυνατότητα αναζήτησης με πολλαπλά κριτήρια • Μοντελοποίηση δεδομένων βάσει σημασιολογικών διεθνών προτύπων Η προσφερόμενη υπηρεσία θα πρέπει να διαλειτουργεί πλήρως όλες τις εργασίες που πραγματοποιεί η εφαρμογή του πρωτοκόλλου και να παρέχει εσωτερική διακίνηση μη πρωτοκολλημένων εγγράφων, διαδικασία αιτημάτων (εγγράφων προς πρωτοκόλληση) και ηλεκτρονική βιβλιοθήκη για την αποθήκευση όλων των εγγράφων σε δομημένη μορφή που τηρούνται στα αρχεία του οργανισμού. Η υπηρεσία αυτή θα πρέπει να παρέχει web api για την ανάκτηση και αποθήκευση εγγράφων με τήρηση εκδόσεων για τη χρήση της υπηρεσίας από τρίτες εφαρμογές.
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 5
Main classification (cpv): 48613000 Electronic data management (EDM)
Additional classification (cpv): 72500000 Computer-related services, 48210000 Networking software package
Lot: LOT-0006
Title: Σύστημα διαχείρισης ηλεκτρονικών πληρωμών
Description: Το προτεινόμενο σύστημα ηλεκτρονικών πληρωμών θα παρέχει υπηρεσίες ηλεκτρονικών πληρωμών βεβαιωμένων και μη οφειλών. Θα αποτελέσει μια σύγχρονη διαδικτυακή λύση νέας γενιάς βασισμένη σε ανοιχτά πρότυπα. Στόχος της υπηρεσίας είναι να παρέχει σε πολίτες και σε επιχειρήσεις προσωποποιημένη ενημέρωση και δυνατότητα πληρωμής οφειλών μέσω χρεωστικών, πιστωτικών καρτών και e-banking. Μέσω διασύνδεσης στο σύστημα οφειλών της οικονομικής διαχείρισης το οποίο είναι εγκαταστημένο στον οργανισμό θα προσφέρεται στους πολίτες η δυνατότητα προβολής, αλλά και εξόφλησης βεβαιωμένων και μη βεβαιωμένων οφειλών για εγγεγραμμένους χρήστες. Η ταυτοποίηση των χρηστών θα πραγματοποιείται μέσω taxisnet στοιχείων και θα παρέχει άμεση πρόσβαση στην καρτέλα του οφειλέτη, σύμφωνα με το ΑΦΜ του χρήστη. Η υπηρεσία θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί εξ ολοκλήρου χωρίς καμία φυσική παρουσία στο Δήμο. Στις ελάχιστες απαιτήσεις της εν λόγω δράσης περιλαμβάνονται τα εξής: • Προγραμματιστική διεπαφή για την χρήση του από διάφορες εφαρμογές του Δήμου. • Διασύνδεση με την οικονομική και ταμειακή υπηρεσία • Δυνατότητα εκκαθάρισης πληρωμών στους αντίστοιχους κωδικούς προϋπολογισμού • Δυνατότητα πληρωμής οφειλών μέσω χρεωστικών, πιστωτικών καρτών και e-banking
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 6
Additional classification (cpv): 48420000 Facilities management software package and software package suite, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 72212420 Facilities management software development services and software development services suite, 72212422 Software development services suites, 72232000 Development of transaction processing and custom software, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers, 72500000 Computer-related services, 48760000 Virus protection software package, 48761000 Anti-virus software package, 72212217 Transaction-processing software development services
Lot: LOT-0007
Title: Ηλεκτρονική Τιμολόγηση
Description: Το σύστημα ηλεκτρονικής τιμολόγησης αποτελεί αναγκαιότητα στους ΟΤΑ σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία στο πλαίσιο εκτέλεσης δημοσίων συμβάσεων. Στις ελάχιστες απαιτήσεις του έργου περιλαμβάνονται τα εξής: • Αξιοποίηση των web services που παρέχονται από το ΚΕΔ για α) λήψη τιμολογίων, β) λήψη υπηρεσιών μητρώου αναθετουσών αρχών και οικονομικών υπηρεσιών, γ) αποστολή μηνυμάτων προς του προμηθευτές, • Υλοποίηση λειτουργικότητας και των ροών εργασίας των συστημάτων (ενδεικτικά: προβολή ΗΤ, έλεγχος βασικών στοιχείων ΗΤ, συσχετίσεις του ΗΤ με αναλήψεις υποχρεώσεων/ενταλμάτων πληρωμής, αντιστοίχιση κωδικοποιήσεων με σκοπό το αυτόματο import του ΗΤ στο σύστημα, ενημέρωση του εκδότη του ΗΤ για το status, reporting κλπ.) • Υπηρεσίες ανάλυσης, παραμετροποίησης και εγκατάστασης συστήματος. • Υπηρεσίες προσαρμογής των ροών εργασίας στο οργανόγραμμα του φορέα. Η υλοποίηση των ανωτέρω δράσεων για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του Δήμου Μυλοποτάμου, δύναται να μετατρέψει το Δήμο σε έναν «Έξυπνο Δήμο», δηλαδή σε ένα δήμο, ο οποίος αξιοποιώντας όλα τα σύγχρονα μέσα και ενισχύοντας την εμπλοκή πολιτών αλλά και φορέων του, επιτυγχάνει να αυξήσει την ανταγωνιστικότητά της και την ποιότητα ζωής των κατοίκων και επισκεπτών του, να χρησιμοποιεί αποτελεσματικά τους πόρους του και να απολαμβάνει οικονομική, κοινωνική και περιβαλλοντική βιωσιμότητα. Επιπλέον, ο «Έξυπνος Δήμος Μυλοποτάμου» θα αποτελέσει ένα σύγχρονο Δήμο που θα χρησιμοποιεί την καινοτομία για την αντιμετώπιση των αναγκών της κοινότητας, θα δίνει προτεραιότητα στους πολίτες και θα είναι σε θέση να καταργεί οποιαδήποτε εμπόδια τα οποία δυσχεραίνουν τη συνολική ανάπτυξη του.
Internal identifier: ΤΜΗΜΑ 7
Additional classification (cpv): 48420000 Facilities management software package and software package suite, 48611000 Database software package, 48612000 Database-management system, 72212420 Facilities management software development services and software development services suite, 72212422 Software development services suites, 72232000 Development of transaction processing and custom software, 72263000 Software implementation services, 72416000 Application service providers, 72500000 Computer-related services, 48422000 Software package suites, 72212217 Transaction-processing software development services