509974-2026 - Competition
Romania – Diesel fuel – “Carburanți auto, motorină și benzină fără plumb, pe bază de carduri”
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title“Carburanți auto, motorină și benzină fără plumb, pe bază de carduri”
DescriptionAchizitia de ”Carburanți auto, motorină și benzină fără plumb, pe bază de carduri” in conformitate cu prevederile din caietul de sarcini nr. 5570 din 13.05.2026 Achiziționarea produselor se va realiza prin încheierea unui acord cadru. Durata acordului cadru va fi de 48 luni de la data semnării și va fi încheiat cu maxim 2 operatori economici. În baza acordului cadru se vor încheia Contracte subsecvente semestrial sau în funcție de necesitățile reale ale autorității contractante. Produsele solicitate în prezentul caiet de sarcini sunt: - Motorină Euro Diesel 5 - Benzină fără plumb Euro 5 Numărul de carduri pe care furnizorul le va emite va fi după cum urmează: - Pentru benzină fără plumb (COR95 și COR98) între 2 și 6 buc. - Pentru motorină între 30 și 80 buc. Cantitate minimă motorină 60.000 litri; Cantitate minimă benzină 2.000 litri; Cantitatea maximă motorină pentru 4 ani - 800.000 litri; Cantitate maximă benzină pentru 4 ani - 50.000 litri; Termene pentru depunerea/răspunsul la solicitările de clarificări/informații suplimentare: A. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire (art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 și art. 103 alin. (1) din HG 395/2016, cu modificările și completările ulterioare), cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor. B. Autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor (art. 160 alin. (2) și 161 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 și art. 27 alin. (2)-(4) şi art. 103 alin. (2) din HG 395/2016). C. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/informaţii suplimentare, primită ulterior termenului de 18 zile anterior termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv. Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunii ANAP nr. 1/2021.
Internal identifier41268559/2026/28P
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 09134200 Diesel fuel
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionCompania Municipală Energetica Servicii București SA are în derulare contracte încheiate cu Primăria Municipiului București pentru execuția de lucrări privind reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București. Achizitia de carburanți auto, motorină și benzină fără plumb, pe bază de carduri cu respectarea specificațiilor tehnice din Caietul de sarcini, prin încheierea unui acord-cadru cu o durată de 48 luni de la data semnării, încheiat cu maxim 2 operatori economici. Contractele subsecvente aferente acordului cadru se vor semna semestrial și/sau în funcție de necesitățile Autorității contractante. Durata contractelor subsecvente va fi de maxim 6 luni. Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru si celui mai mare contract subsecvent sunt urmatoarele - cantități minime 60.000 litri motorină euro 5 și 2.000 litri benzină fara plumb euro 5, cantități maxime 800.000 litri motorină și 50.000 litri benzină fara plumb euro 5. Autoritatea contractantă va achiziționa, fara reluarea competitiei, în funcție de necesitățile și fondurile bugetare ce pot fi disponibilizate cu acest scop, în baza contractelor subsecvente atribuite Promitentului-contractant clasat pe locul I, produsele convenite în Acordul-cadru. În cazul în care Promitentul-contractant clasat pe locul I nu poate respecta clauzele contractuale din culpa sa, atunci Autoritatea contractantă-promitentă se obligă să solicite furnizarea produselor convenite în acordul-cadru de la Promitentul-contractant clasat pe locul II. Modalitatea de atribuire a contractelor subsecvente se realizeaza fară reluarea competiţiei.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 09132100 Unleaded petrol