511769-2021 - ResultRomania-Craiova: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
DJ-CL-05 - Extinderea și reabilitarea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare în Craiova, Ghercești, Mischii
Reference number: 11400673_2019_PAAPD1082082
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Proiectare și executie lucrari aferente contractului „DJ-CL-05 Extinderea și reabilitarea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare în Craiova, Ghercești, Mischii”, incluzand:
1. Ghercești:
1.1 Reabilitare conducta de aductiune Bariera Valcii (344 m);
1.2 Reabilitare gospodarie de apa (GA) existenta Garlesti (Craiova):
- 3 grupuri de pompare noi amplasate in statia de pompare existenta;
- Reabilitare rezervor tampon (V= 500 m3);
- Instalatie noua de clorare (Q= 30,7 l/s);
- Echipamente SCADA la rezervor si statia de pompare.
1.3 Conductă de transport apă de la GA Garlesti la GA Ghercesti (8455 m).
1.4 Extindere și reabilitare GA Ghercesti:
- Rezervor de inmagazinare apa tratata nou (V= 500 m3);
- Inlocuire grup de pompare existent cu un grup de pompare nou (1+1);
- Inlocuire instalatie de clorare existentă cu instalatie de clorare noua;
- Echipamente SCADA la rezervor si la statia de pompare.
1.5 Colector de canalizare nou Ghercesti – Craiova (5.632 m), 4 stații de pompare apă uzată.
2. Mischii:
2.1 Statie de pompare noua la GA existenta Simnic Superior (Craiova):
2.2 Conducta de aductiune de la GA Simnic Superior la GA Mischii (8.150 m).
2.3 Statie de repompare pe traseul aductiunii de la GA Simnic Superior la GA Mischii.
2.4 Extindere GA Mischii:
- Echipamente SCADA la rezervor.
3. Craiova:
3.1 Gospodarie de apa nouă Magnolia:
- Rezervor de inmagazinare apa tratata nou (V= 1.000 m3);
- Statie de pompare apa tratata;
- Statie de clorare nouă (Q = 66,63 l/s);
- Echipamente SCADA.
3.2 Conducta de transport apă de la gospodaria de apa Magnolia la Parc Industrial High-Tech Craiova (1.621 m).
3.3 Reabilitare și extindere rețea de canalizare în Municipiul Craiova:
- reabilitare 0,52 km;
- extindere 14,029 km, incl. racorduri noi de canalizare (572 buc.);
- 10 statii de pompare noi.
Contractul include:
a) Elaborare Proiect Tehnic in conformitate cu legislatia nationala, incluzand toate documentele necesare (memorii, desene, calcule etc.) si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiei de constructie;
b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei;
c) Lucrari de constructie;
d) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice;
e) Testare si punere in functiune;
f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie.
Durata de proiectare a lucrarilor (inclusiv obtinerea Autorizatiei de Construire) este de 6 luni. Durata de executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 24 luni.
Perioada de Garantie este de 36 luni.
NOTE:
1. Numar de zile pana la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 24
2. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatii suplimentare cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 45232423 Sewage pumping stations construction work, 45247270 Reservoir construction works, 45252126 Drinking-water treatment plant construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare si executie lucrari aferente contractului „DJ-CL-05 Extinderea și reabilitarea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare în Craiova, Ghercești, Mischii”.
Valoarea estimata a contractului nu include sumele reprezentand "cheltuieli diverse si neprevazute".