511812-2026 - Result
Finland – Military electronic systems – Osallistumishakemuspyyntö: Lähialuehälyttimet
Contract or concession award notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Osallistumishakemuspyyntö: Lähialuehälyttimet
Description: Hankinnan kohteena oli 1500kpl koesarja lähialuehälyttimiä vuoden 2026 aikana. Lähialuehälyttimen toimivuus testataan koekäytössä, jonka perusteella voidaan tehdä muutoksia optioina hankittaviin lähialuehälyttymiin. Hankintaan liittyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 15 000 kappaleelle vuosille 2027-2029. Lähialuehälytin on kevyt taistelijan varustuksessa kannettava ennakkovaroitukseen käytettävä järjestelmä. Lähialuehälytintä käytetään omien asemien ympäristössä hälyttämään vihollisen lähestymisestä. Sen toiminta perustuu mekaaniseen laukaisuun ansalangalla ja hälyttäminen tapahtuu valolla ja/tai äänellä Lähialuehälytin on partion, ryhmän ja joukkueen väline ryhmittyneen joukon suojaamiseen.
Internal identifier: 10861/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tarjouskilpailu toteutettiin rajoitettuna menettelynä julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista annetun lain (1531/2011, myöh. putu-laki) mukaisesti. Osallistumishakemukset liitteineen tuli jättää suomen kielellä. Osallistumishakemuksen tai tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Hankintayksikkö tarkastaa, täyttävätkö ehdokkaat asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne ehdokkaat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat putu-lain 47 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös ehdokkaat, joita koskevat putu-lain 48 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus Euroopan unionin virallisessa lehdessä 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Osallistumishakemusten jättäminen 5. Osallistumishakemusten käsitteleminen a. Osallistumishakemusten avaaminen b. Ehdokkaan soveltuvuuden tarkastaminen c. Mahdollinen Ehdokkaiden määrän vähentäminen 6. Tarjoajien valinta osallistumishakemuksen jättäneistä Ehdokkaista ja päätöksen tiedoksianto 7. Tarjouspyynnön lähettäminen 8. Lisäkysymysten esittäminen 9. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 10. Tarjousten jättäminen 11. Tarjousten käsitteleminen a. Tarjousten avaaminen b. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen c. Tarjousten vertailu 12. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 13. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35700000 Military electronic systems
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankintaan liittyy lisähankintavaraus (optio) yhteensä 15 000 kappaleelle vuosille 2027-2029.