2. Procedure
Procedure
Title: SERVICII DE DEZVOLTARE A SOLUȚIILOR DIGITALE, LICENȚE AFERENTE SOLUȚIILOR DIGITALE DE TIP FRONT OFFICE ȘI BACK OFFICE, INCLUSIV SERVICII DE INSTRUIRE ÎN CADRUL PROIECTULUI Creșterea gradului de digitalizare în beneficiul cetățenilor, în cadrul Comunei Teliu, județul Brașov
Description: Obiectul contractului îl constituie achiziția serviciilor necesare pentru proiectarea, dezvoltarea, implementarea, configurarea, integrarea, testarea, punerea în funcțiune, instruirea utilizatorilor și asigurarea suportului tehnic aferent unei soluții informatice integrate destinate digitalizării activității Comunei Teliu. Contractul presupune realizarea unei platforme informatice unitare, alcătuită din componente software interconectate, care să permită atât digitalizarea activităților desfășurate în cadrul compartimentelor funcționale ale instituției (Back-Office), cât și furnizarea de servicii publice electronice către cetățeni și mediul de afaceri (Front-Office). Soluția informatică va fi proiectată astfel încât toate componentele acesteia să funcționeze într-o arhitectură unitară, să utilizeze mecanisme comune de autentificare și administrare, să permită schimbul automat de informații între module și să asigure integritatea și securitatea datelor prelucrate. În cadrul contractului vor fi realizate, în principal, următoarele categorii de activități: • analiza proceselor administrative și identificarea cerințelor funcționale; • proiectarea arhitecturii soluției informatice; • dezvoltarea și configurarea componentelor software; • integrarea cu aplicațiile și sistemele informatice existente; • configurarea fluxurilor electronice de lucru; • migrarea datelor necesare funcționării sistemului; • testarea funcțională, tehnică și de acceptanță; • punerea în funcțiune a soluției informatice; • elaborarea documentației tehnice și de utilizare; • instruirea utilizatorilor desemnați de autoritatea contractantă; • asigurarea serviciilor de suport tehnic și mentenanță pe perioada prevăzută în contract. Rezultatul urmărit este implementarea unei soluții informatice integrate, complet funcționale, care să permită digitalizarea proceselor administrative, creșterea eficienței activității instituției și îmbunătățirea relației cu cetățenii prin furnizarea de servicii publice electronice. Componentele soluției informatice A. Componenta Back-Office Componenta Back-Office are rolul de a digitaliza procesele administrative interne și de a asigura gestionarea unitară a activităților desfășurate în cadrul instituției. În cadrul acestei componente vor fi implementate module informatice destinate gestionării activităților specifice administrației publice locale, printre care: • registratură și managementul documentelor; • arhivă electronică; • gestionarea debitelor și executării silite; • module specifice activităților fiscale; • modul urbanism; • sistem informațional geografic (GIS); • centralizarea datelor privind cetățenii și imobilele; • managementul indicatorilor de performanță; • raportare și analiză managerială; • soluții pentru securitatea cibernetică și monitorizarea infrastructurii informatice. Toate aceste module vor funcționa într-un mediu integrat și vor utiliza baze de date comune, evitând duplicarea informațiilor și introducerea repetitivă a datelor. B. Componenta Front-Office Componenta Front-Office este destinată furnizării serviciilor publice electronice către cetățeni și mediul de afaceri. Aceasta va include, în principal: • portalul serviciilor electronice; • contul unic al utilizatorului; • depunerea online a cererilor; • formulare electronice inteligente; • aplicație mobilă; • notificări electronice; • sistem de urmărire a stadiului solicitărilor; • info-chioșc; • acces la documentele și informațiile publice.
Internal identifier: 4688710/2026/LD_S1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72262000 Software development services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul contractului îl constituie achiziția serviciilor necesare pentru proiectarea, dezvoltarea, implementarea, configurarea, integrarea, testarea, punerea în funcțiune, instruirea utilizatorilor și asigurarea suportului tehnic aferent unei soluții informatice integrate destinate digitalizării activității Comunei Teliu. Contractul presupune realizarea unei platforme informatice unitare, alcătuită din componente software interconectate, care să permită atât digitalizarea activităților desfășurate în cadrul compartimentelor funcționale ale instituției (Back-Office), cât și furnizarea de servicii publice electronice către cetățeni și mediul de afaceri (Front-Office). Soluția informatică va fi proiectată astfel încât toate componentele acesteia să funcționeze într-o arhitectură unitară, să utilizeze mecanisme comune de autentificare și administrare, să permită schimbul automat de informații între module și să asigure integritatea și securitatea datelor prelucrate. În cadrul contractului vor fi realizate, în principal, următoarele categorii de activități: • analiza proceselor administrative și identificarea cerințelor funcționale; • proiectarea arhitecturii soluției informatice; • dezvoltarea și configurarea componentelor software; • integrarea cu aplicațiile și sistemele informatice existente; • configurarea fluxurilor electronice de lucru; • migrarea datelor necesare funcționării sistemului; • testarea funcțională, tehnică și de acceptanță; • punerea în funcțiune a soluției informatice; • elaborarea documentației tehnice și de utilizare; • instruirea utilizatorilor desemnați de autoritatea contractantă; • asigurarea serviciilor de suport tehnic și mentenanță pe perioada prevăzută în contract. Rezultatul urmărit este implementarea unei soluții informatice integrate, complet funcționale, care să permită digitalizarea proceselor administrative, creșterea eficienței activității instituției și îmbunătățirea relației cu cetățenii prin furnizarea de servicii publice electronice. Componentele soluției informatice A. Componenta Back-Office Componenta Back-Office are rolul de a digitaliza procesele administrative interne și de a asigura gestionarea unitară a activităților desfășurate în cadrul instituției. În cadrul acestei componente vor fi implementate module informatice destinate gestionării activităților specifice administrației publice locale, printre care: • registratură și managementul documentelor; • arhivă electronică; • gestionarea debitelor și executării silite; • module specifice activităților fiscale; • modul urbanism; • sistem informațional geografic (GIS); • centralizarea datelor privind cetățenii și imobilele; • managementul indicatorilor de performanță; • raportare și analiză managerială; • soluții pentru securitatea cibernetică și monitorizarea infrastructurii informatice. Toate aceste module vor funcționa într-un mediu integrat și vor utiliza baze de date comune, evitând duplicarea informațiilor și introducerea repetitivă a datelor. B. Componenta Front-Office Componenta Front-Office este destinată furnizării serviciilor publice electronice către cetățeni și mediul de afaceri. Aceasta va include, în principal: • portalul serviciilor electronice; • contul unic al utilizatorului; • depunerea online a cererilor; • formulare electronice inteligente; • aplicație mobilă; • notificări electronice; • sistem de urmărire a stadiului solicitărilor; • info-chioșc; • acces la documentele și informațiile publice. Prin implementarea acestor funcționalități se urmărește reducerea numărului deplasărilor la sediul instituției și creșterea accesibilității serviciilor publice. Informații detaliate privind activitățile contractului se regăsesc în caietul de sarcini.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 72222300 Information technology services, 72263000 Software implementation services, 72267100 Maintenance of information technology software, 80533100 Computer training services