See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiecte tip ”Quick Wins” - Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii SRCF Cluj - 14 LOTURI
Description: Prin achiziționarea acestor lucrări, se stabilește ca obiectiv eliminarea restricțiilor și limitărilor de viteză existente și evitarea introducerii unora noi prin înlocuirea la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii și realizarea căii fără joante, având ca rezultat aducerea liniei în parametrii necesari asigurării siguranţei circulaţiei. Prin execuţia lucrărilor prevăzute în caietele de sarcini aferente fiecărui lot, se prognozează creşterea volumului de transport, cu tendinţe de dezvoltare socio-economică a zonelor, avȃnd un impact semnificativ. Beneficiile anticipate de către Achizitor / Beneficiar prin achiziţionarea acestor lucrări vizează: • îmbunătățirea siguranței traficului feroviar pe rețeaua de cale ferată; • eliminarea limitărilor şi restricţiilor de viteză existente şi evitarea introducerii unora noi; • eliminarea costurilor datorate restricţiilor şi limitărilor de viteză; • diminuarea efectelor adverse asupra mediului; • deplasarea în condiții de siguranță a persoanelor și bunurilor; • creșterea eficienței activității de operare și întreținere a rețelei de cale ferată din România; • readucerea stării căii ferate în parametrii proiectaţi, fapt care duce la o atractivitate sporită a transportului feroviar. Lucrările de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii includ: lucrări de înlocuire la rând a elementelor componente ale suprastructurii căii pe linii curente și directe, în cadrul cărora se utilizează doar materiale de cale noi, cu afectarea substratului căii în zona schimbătoarelor de cale, în zona trecerilor la nivel și în zona punctelor noroioase, menţionate în evidenţa căilor ferate şi în caietul de sarcini de către Beneficiar. Clauza suspensiva: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului/contractelor de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. Durata contractului începe de la data semnării de către ambele părţi şi decurge până la data semnării de către ambele părți a Procesului Verbal de Recepție Finală a lucrărilor, reprezentând îndeplinirea tuturor obligațiilor. Durata de execuţie efectivă a lucrărilor este de maxim 24 luni. Notă: Având în vedere specificul lucrărilor de întreținere la calea ferată există posibilitatea ca entitatea contractantă să dispună începerea lucrărilor în același interval de timp la toate loturile. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Conform art. 172 alin. (2) si art. 173 alin. (1) din Legea nr. 99/2016, entitatea contractanta va raspunde in mod clar, complet si fara ambiguitati tuturor solicitarilor de carificare/informatiilor suplimentare in a 12-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Cu respectarea prevederilor art. 29 alin. (3) din H.G. nr. 394/2016, entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul -limita stabilit anterior. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP, iar raspunsul consolidat la respectivele solicitari de clarificari oferit de entitatea contractanta, se va face doar prin intermediul interfetei SEAP.
Internal identifier: 49/AS/ 469;/2022
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 442+000 la km 443+700 fir I+II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 3,400 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/411/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - schimbatoare defecte - pungi de balast care este necesar a fi eliminate - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 443+700 la km 446+400 fir I+II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 5,400 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/411/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - pungi de balast care este necesar a fi eliminate - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 446+400 la km 449+050 fir I+II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 5,300 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/411/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: -- traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - pungi de balast care este necesar a fi eliminate - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 449+050 la km 450+050 fir I+II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 2,000 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/411/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - eliminarea pungilor de balast - schimbatoare defecte - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 450+050 la km 451+050 fir I+II
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 475+300 la km 478+060 fir II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta de 2,760 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/490/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - eliminarea pungilor de balast - schimbatoare defecte - 6 bucati - piatra sparta insuficienta/ prisma incomplete - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor.
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 485+817 la km 488+547 fir II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta de 2,730 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/490/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - eliminarea pungilor de balast - schimbatoare defecte - 13 bucati - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - treceri la nivel degradate - 2 bucati - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 488+615 la km 489+830 fir II
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 1,215 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/490/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - schimbatoare defecte - 19 bucati - eliminarea pungilor de balast - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor.
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 300 intre km 488+712 la km 489+230 fir I
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 0,518 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/490/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - eliminarea pungilor de balast - piatra sparta insuficienta/ prisma incomplete - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor.
Internal identifier: 9
Lot: LOT-0010
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii, Linia CF 412 intre km 45+450 la 46+718 fir I si II,
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 2,536 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/510/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - material metalic marunt lipsa sau uzat - tirfoane uzate sau lipsa - schimbatoare defecte - trecere la nivel defecta - placute cauciuc uzate sau lipsa - buloane verticale uzate sau lipsa - prindere necorespunzatoare - sine defecte pe suprafata de rulare, uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 10
Lot: LOT-0011
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 412 de la km 46+718 la 49+490 linie simplă
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 2,772 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/510/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - material metalic marunt lipsa sau uzat - tirfoane uzate sau lipsa - schimbatoare defecte - trecere la nivel defecta - placute cauciuc uzate sau lipsa - buloane verticale uzate sau lipsa - prindere necorespunzatoare - sine defecte pe suprafata de rulare, uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 11
Lot: LOT-0012
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 412 de la km 49+490 la 52+890 linie simplă
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 3,400 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/510/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - material metalic marunt lipsa sau uzat - tirfoane uzate sau lipsa - schimbatoare defecte - trecere la nivel defecta - placute cauciuc uzate sau lipsa - buloane verticale uzate sau lipsa - prindere necorespunzatoare - sine defecte pe suprafata de rulare, uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 12
Lot: LOT-0013
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 416 între km 20+500 -22+169 fir I
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 1,669 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/420/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rând - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - pungi de balast care este necesar a fi eliminate - piatra sparta insuficienta/ prisma incompletă - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 13
Lot: LOT-0014
Title: Lucrări de eliminare a restricțiilor de viteză pentru restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii Linia CF 400 între km 784+426 – 786+498, linie simpla
Description: Lucrările care vor fi executate pentru acest lot (pe o distanta cumulată de 2,072 km) sunt specificate in caietul de sarcini nr. 43/A/423/2022, lucrarile fiind necesare intrucat starea caii este necorespunzatoare, constand din: - traverse beton fisurate la rand - sine defecte pe suprafata de rulare si uzura multipla verticala si laterala in curba si aliniament, la limita tolerantelor admisibile - pungi de balast care este necesar a fi eliminate - piatra sparta insuficienta/ prisma incompleta - material metalic marunt lipsa sau uzat - santuri colmatate care nu mai asigura scurgerea apelor
Internal identifier: 14