514345-2025 - Result
Romania – Road construction works – Executie a lucrarilor aferente obiectivului „VARIANTA OCOLITOARE GIURGIU”
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleExecutie a lucrarilor aferente obiectivului „VARIANTA OCOLITOARE GIURGIU”
DescriptionProiectul Varianta Ocolitoare Giurgiu este amplasat in vecinatatea Municipiului Giurgiu. Orasul este situat in partea sudica a tarii, la 64 km de Bucuresti in lunca si pe malul stang al Dunarii, la altitudinea de 23 - 26 m (fig. 1). Este un port fluvial important si un punct de frontiera cu Bulgaria, avand o populatie de cca. 69300 locuitori. Municipiul Giurgiu are o suprafata totala de 5233 ha, din care 2358 ha reprezinta teren intravilan, iar 2876 teren extravilan. Suprafata locuita a municipiului este de cca. 923705 mp, din care 896641 mp sunt proprietate privata si 27064 mp, proprietate de stat. In mun. Giurgiu exista un numar de 350 de strazi, insumand 131 km din care, 111 km reprezinta strazi betonate si asfaltate, iar 20 km, strazi pietruite cu piatra de rau si pamant. Soluţia propusă in prezenta documentatie este bazată pe Studiul de Fezabilitate varianta 4 de traseu, avizat favorabil de catre CNAIR. In cadrul proiectului au fost respectate cerintele caietului de sarcini respectiv viteza de proiectare, elementele geometrice in profil transversal precum si prevederile diverselor Norme, Normative si Standarde in vigoare in Romania.  Viteza de proiectare: 100km/h  platforma drumului: 22,10 m;  parte carosabila: 2x7,00 m;  banda incadrare: 2x 0.75 m  acostamente : 2x 0.75 m  berma parapet conforma cu latimea de lucru (W4): 1,30 m  separator fluxuri de circulatie: 1x2,50 m Descrierea detaliata a lucrarii este prezentata in continutul documentatiei de atribuire. Operatorii economici vor putea solicita clarificari/informatii suplimentare privind documentatia de atribuire pana la termenul de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor astfel incat raspunsul autoritatii contractante sa fie transmis cu cel putin 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor, în măsura în care solicitările sunt transmise in termenul de 20 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier4938042_2023_PAAPD1434479
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionVarianta de ocolitoare Giurgiu incepe din sensul giratoriu de pe DN5 de la km 56+182 aferent obiectivului „DRUM DE LEGATURA DN5 KM 60+500-SOSEAUA DE CENTURA POD PRIETENIEI KM61+400 (7 KM DRUM NOU)” unde a fost proiectata o intersectie giratorie cu o raza exterioara de 29,00m si o raza interioara de 18,00 m avand o latime a parti carosabile de 5,50 m pentru fiecare banda din cele doua avute si acostament de 1,5 m, sens giratoriu ce face parte din obiectivul. Aceasta intersectie va asigura circulatia intre Bucuresti, Orasul Giurgiu, Punctul Vamal Giurgiu si DN5B. Elementele geometrice ale intersectiilor giratorii de pe variantele studiate au raze exterioare de 43,50m si raze interioare de 32,50m avand o latime a parti carosabile de 5,50m, pe sensul de iesire fiind amenajate buzunare de stocaj si pene de racordare conform AND 600 pentru DN 5B, pentru DJ503, DJ504 si DN5C au raze exterioare de 34,50m si raze interioare de 23,50m avand o latime a parti carosabile de 5,50m pentru o banda, pe sensul de iesire fiind amenajate buzunare de stocaj si pene de racordare conform AND 600. Intersectiile giratorii respecta normele in vigoare, avand urmatoarele caracteristici impuse de geometria amplasamentului si constrangerile legate de limitele de proprietate si fronturile constructiilor: • realizarea unei zone centrale inelare, in jurul careia este amenajata o zonă carosabil accidental şi o parte carosabilă (cale inelara) sens unic destul de larga având rol de colectare, selectare şi distribuire a traficului; • capacitatea de circulaţie sporită datorită separării clare a direcţiilor de mers; • reducerea posibilitatii producerii de accidente, prin abordarea intersectiei giratorie cu viteza redusa de circulatie, de participantii la trafic; • accesul în intersecţie se face prin viraj la dreapta, vehiculele trebuind să cedeze trecerea celor deja angajate în intersecţie; • corectarea erorilor privind directia de parcurs, fara a perturba traficul din zona; • asigurarea reducerii vitezei de circulatie in intersectie; • asigurarea circulatiei in siguranta a pietonilor; • pentru întreruperea vizibilităţii asupra terenului situat după intersecţie, pe suprafaţa insulei centrale care este la o cota superioară căii de rulare urmează a se realiza o amenajare peisagistică; • pentru perceperea intersecţiei giratorii de către participanţii la trafic au fost prevăzute indicatoare rutiere de presemnalizare a direcţiilor; • pentru reducerea vitezei la apropierea de intersecţia giratorie au fost prevăzute pe DN5 benzi producătoare de zgomot (benzi rezonatoare) din marcaj termoplastic; • realizarea de marcaje noi, inclusiv inscripţionarea pe partea carosabilă a unor indicatoare rutiere.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45221110 Bridge construction work, 45232130 Storm-water piping construction work, 45234140 Level crossing construction works