514753-2026 - Competition
Romania – Roadworks – Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție aferente obiectivului de investiție: „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205L pe sectoarele: int. DJ 205D (Grumaz) - Vrâncioaia, Spinești – Păulești - Tulnici - int. DN2D”
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
TitleServicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție aferente obiectivului de investiție: „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205L pe sectoarele: int. DJ 205D (Grumaz) - Vrâncioaia, Spinești – Păulești - Tulnici - int. DN2D”
DescriptionOperatorul economic declarat câștigător al procedurii de atribuire va elaborara documentaţia tehnica la faza: Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – D.T.A.C., Documentație tehnică de organizare a execuției lucrărilor – D.T.O.E., Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare – D.T.A.D.(dacă este cazul), Proiect tehnic de execuție – P.T.E., Asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuţiei lucrărilor, Proiect tehnic de execuție actualizat la data finalizării lucrărilor – As built, Documentație tehnică pentru obținerea Autorizației de gospodărire a apelor (dacă este cazul), Documentații pentru avize și acorduri și execuție de lucrări pentru „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205L pe sectoarele: int. DJ 205D (Grumaz) - Vrâncioaia, Spinești – Păulești - Tulnici - int. DN2D”. Valoarea estimata a procedurii de achiziție publica este de: 77.871.020,24 lei fără T.V.A., fiind compusă din: 1.2. Amenajarea terenului - 762.000,00 lei fără T.V.A. 1.3. Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială - 132.000,00 lei fără T.V.A. 1.4. -Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor -950.000,00 lei fără T.V.A. 3.2 Documentatii – suport si cheltuieli pentru obtinerea de avize, acorduri, autorizatii -38.747,90 lei fără T.V.A. 3.5.6 Proiect tehnic si detalii de executie 1.500.000,00 lei fără T.V.A. 3.8.1 Asistenta tehnica din partea proiectantului 350.400,00 lei fără T.V.A. 4.1 Constructii si instalatii 73.396.834,00 lei fără T.V.A. 4.5 Dotari 7.000,00 lei fără T.V.A. 5.1 Organizare de santier 734.038,34 lei fără T.V.A. Pentru cheltuielile aferente Cap. 1.2. Amenajarea terenului și 1.4. Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor se vor licita sume forfetare, urmand a fi detaliate la nivelul proiectului tehnic functie de necesitati. La nivelul documentatiei de atribuire sunt prezentate in evaluare tipurile de retele ce trebuiesc relocate, respectiv protejarea acestora. Detalii suplimentare cu privire la lucrările ce urmează să fie executate se găsesc în documentația tehnică.
Internal identifier1/205L
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233140 Roadworks
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionObiectul contractului ce va fi atribuit prin prezenta procedură de achiziţie publică constă in achiziționarea serviciilor de elaborare a documentaţiei tehnice faza: Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – D.T.A.C., Documentație tehnică de organizare a execuției lucrărilor – D.T.O.E., Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare – D.T.A.D.(dacă este cazul), Proiect tehnic de execuție – P.T.E., Asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuţiei lucrărilor, Proiect tehnic de execuție actualizat la data finalizării lucrărilor – As built, Documentație tehnică pentru obținerea Autorizației de gospodărire a apelor (dacă este cazul), Documentații pentru avize și acorduri și execuție de lucrări pentru „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205L pe sectoarele: int. DJ 205D (Grumaz) - Vrâncioaia, Spinești – Păulești - Tulnici - int. DN2D”. Durata de execuție a lucrărilor este de 30 luni. Durata de prestare a serviciilor de proiectare este de 3 luni. Serviciile de asistență tehnică din partea proiectantului vor fi prestate pe toată perioada de execuție a lucrărilor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Proiectul urmează a fi depus spre finanțate în cadrul Programului Regional Sud Est 2021-2027, Obiectiv specific 3.2 Dezvoltarea și creșterea unei mobilități naționale, regionale și locale durabile, reziliente la schimbările climatice, inteligente și intermodale, inclusiv îmbunătățirea accesului la TEN-T și a mobilității transfrontaliere, Acțiunea 4.1 - Investiții destinate reabilitării și modernizării infrastructurii rutiere de importanță regională pentru asigurarea conectivității la rețeaua TEN-T, Apel PRSE/4.1/2/2025. Autoritatea Contractantă precizează că va încheia contractul de achiziţie publică cu ofertantul declarat câştigător, sub condiție rezolutorie, în sensul că neobținerea finanțării prin Programul Regional Sud Est 2021-2027, în termen de maximum 12 luni de la data semnării contractului de achiziţie publică și constituirii GBE, conduce la desființarea de drept a contractului. În cazul îndeplinirii condiției rezolutorii (lipsa finanțării), contractul se consideră desființat cu efect retroactiv, ca și când nu ar fi fost niciodată încheiat, conform art. 1401 Cod Civil. Părțile convin ca, până la data îndeplinirii condiției sau a expirării termenului de maximum 12 luni, Contractantul să nu demareze activitățile care ar genera costuri, Autoritatea Contractantă nefiind ținută la plata niciunei despăgubiri în cazul desființării contractului. Precizăm că, în deplin acord cu principiul bunei-credințe, autoritatea contractantă depune toate diligențele administrative necesare pentru obținerea finanțării
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45221110 Bridge construction work, 45221119 Bridge renewal construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services