515394-2020 - ResultRomania-Constanța: Historical monument or memorial construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Servicii de proiectare (PT + DDE), servicii de asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări” aferente proiectului „Restaurarea, conservarea, amenajarea şi punerea in valoare a Edificiului roman cu mozaic”, cod SMIS 116049
Reference number: 2981739/2018/II.1 Cod SMIS 116049
II.1.2.
Main CPV code
45212314 Historical monument or memorial construction work
II.1.4.
Short description
Obiectivul achiziţiei îl constituie serviciile pentru elaborarea documentaţiei tehnice (PT + DDE + CS + DTAC), asistenţa tehnică din partea proiectantului pe toată durata contractului de execuţie lucrări si execuţia lucrărilor aferente proiectului „Restaurarea, conservarea, amenajarea şi punerea in valoare a Edificiului roman cu mozaic”, cod SMIS 116049. Principalele activitati sunt: servicii elaborare documentaţie tehnică; servicii de proiectare (fazele CU, DTAC, DTOE, DTAD, PT + CS + DDE); documentații tehnice pentru obținere avize, acorduri si autorizații şi documentaţia pentru obţinerea autorizaţiei de construire aferente obiectivului de investiții; asigurarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor (inclusiv fazele determinante și omisiunile din proiect) si execuție lucrări propuse conform DALI/SF și conform proiectului tehnic – lucrări de construcții, inclusiv utilaje, echipamente și dotările aferente pentru: restaurarea, consolidarea, protecţia şi conservarea monumentului istoric Edificiul roman cu mozaic; restaurarea, protecţia şi conservarea mozaicurilor interioare; restaurarea plasticii faţadei şi a acoperişului; dotări interioare (instalaţii, echipamente şi dotări pentru asigurarea condiţiilor de climatizare, siguranţă la foc, antiefracţie); dotări pentru expunerea şi protecţia patrimoniului cultural mobil şi imobil. Etapele principale ale realizării investiţiei sunt: organizare de şantier; demontare instalaţii existente; lucrări de protecţie, de eliminare a umidităţii şi a materialelor cu atac biologic; lucrări instalaţii electrice; lucrări instalaţii sanitare; lucrări instalaţii de încălzire/ventilare; lucrări de restaurare; lucrări de amenajare sit arheologic.
Activitățile privind elaborarea documentatiei tehnice (PT + DDE + CS + DTAC), asistenţa tehnică din partea proiectantului pe toată durata contractului de execuţie lucrări precum si executia lucrării constau în realizarea tuturor lucrărilor corespunzător și în conformitate cu prevederile SF/DALI, prezentul caiet de sarcini și alte documente incluse.
Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificari sau informaţii suplimentare, semnate cu semnatura electronică extinsa, numai prin SEAP, cu 20 de zile inainte de data-limită de depunere a ofertelor, conf. art. 160 alin. (1) si (2) din Legea 98/2016. In masura in care solicitarea de clarificari sau informaţiile suplimentare au fost adresate in termenul prevazut anterior, răspunsurile autoritatii contractante vor fi publicate in SICAP cu 10 zile inainte de data-limită de depunere a ofertelor, conf. art. 161 alin. (1) din Legea 98/2016, autoritatea contractanta urmand sa nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare sau alt termen decat cel stabilit.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare (PT + DDE), asistenţă tehnică din partea proiectantului şi executie lucrări pt. „Restaurarea, conservarea, amenajarea şi punerea in valoare a Edificiului Roman cu Mozaic”. Val. estim. a contractului este 10 298 030,29 RON fără TVA si se compune din:
— servicii de proiectare: 284 400,00 RON fără TVA;
— servicii asistenţă tehnică din partea proiectantului: 89 100,00 RON fără TVA;
— asigurarea supravegherii arheologice la lucrări de săpătură = 5 000,00 RON fara TVA.
— execuţie lucrări: 9 919 530,29 RON, fără TVA, din care:
—— cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului = 303 000,00 RON;
—— cheltuieli pentru investitia de baza = 9 385 121,51 RON;
—— organizare de santier = 231 408,78 RON, conf. buget proiect şi deviz general.
*Val. estim. a contractului ce urmează a fi atribuit nu cuprinde suma aferentă cheltuielilor diverse şi neprevăzute precizată în buget proiect (deviz general), acestea putând fi accesate, după caz, funcţie de necesităţi, prin modific. contract. în condiţ. prev. la art. 221 din Legea nr. 98/2016 priv. achiziţiile publice, actualizata. Durata estim. totală a contract. pt. achiziţia publică de „Servicii de proiectare (PT + DDE), servicii de asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări” pt. obiect. investiţie „Restaurarea, conservarea, amenajarea şi punerea în valoare a Edificiului roman cu Mozaic” este de 36 de luni, defalcată astfel:
— întocmire proiect tehnic şi DDE (inclusiv verific. proiect cu verificatori atestaţi, obţin. avize/acorduri) + întocmire documentaţii DTAC, DTOE în vederea obţinerii autorizat. de construire de către autorit. contract. + avizul favorabil al Comisiei tehnico-economice + aprobarea proiectului tehnic prin hotărâre de consiliu = 6 luni;
— execuţie lucrări = 30 de luni, dar cu încadrarea în perioada de implementare a proiectului, al cărei termen de finalizare este 28.2.2022, incluzând recepţ. la terminarea lucrărilor; asist. tehn. din partea proiectantului pâna la recept. finala.