520359-2023 - ResultRomania-București: Transformer substation
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
INSTALAREA A DOUĂ MIJLOACE MODERNE DE COMPENSARE A PUTERII REACTIVE ÎN STAȚIILE 400/220/110/20 KV SIBIU SUD ȘI 400/220/110/20 KV BRADU
Reference number: 13328043/2022/28618
II.1.2.
Main CPV code
45232221 Transformer substation
II.1.4.
Short description
Instalarea a două mijloace moderne de compensare a puterii reactive de tip compensator static de putere reactiva (STATCOM), câte una în fiecare din stațiile 400/220/110/20 kV Sibiu Sud și 400/220/110/20 kV Bradu, va cuprinde în principal următoarele lucrări:
-realizarea unei celule noi de 400 kV pentru racordarea instalației de compensare a puterii reactive la barele de 400 kV, prin intermediul unui transformator de 400/MT, inclus în furnitura instalației;
-montarea unui transformator de 400 kV / MT care va alimenta bara de medie tensiune MT la care vor fi racordate următoarele echipamente ale instalației STATCOM: convertorul sursă de tensiune VSC (Voltage Source Converter) inclusiv modulele cu valve semiconductoare, sisteme de răcire și bobine cu mediu de izolare in aer, transformatorul de servicii proprii MT/0,4 kV;
-realizarea unui sistem de comandă - control al instalației STATCOM, într-o configurație distribuită, ierarhizată, cu amplasare centralizată, într-o structură complet redundantă atât la nivel de echipamente cât și la nivel de comunicație.
- realizarea lucrărilor de construcții și instalații pentru montarea echipamentelor aferente instalațiilor de tip STATCOM (fundații pentru montare stâlpi cadre si suporți, suporți pentru montare echipamente, fundații pentru montare containere 400 kV, canale cabluri, drumuri, platforma pentru montarea instalației STATCOM, clădiri tehnologice aferente instalației STATCOM). lucrări de instalaţii aferente construcţiilor, etc.).
- servicii de proiectare ( elaborarea documentatiilor fazele PT, DE si As-Built), de testare, asistenta tehnica la montaj, punerea in functiune etc.
Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel:
- in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si
- in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit,
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31600000 Electrical equipment and apparatus, 71323100 Electrical power systems design services
II.2.4.
Description of the procurement
-servicii de proiectare ( elaborarea documentatiilor fazele PT, DE si As-Built), de testare, asistenta tehnica la montaj, punerea in functiune etc.