52048-2025 - Result
Romania – Urban development construction work – Acord- cadru - Regenerare, modernizare (reabilitare) si mentenanta zone urbane
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleAcord- cadru - Regenerare, modernizare (reabilitare) si mentenanta zone urbane
DescriptionObiectul achizitiei consta in semnarea unui Acord-Cadru, cu o durata de 48 de luni de la data intrarii in vigoare a Acordului-Cadru, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, in vederea asigurarii de catre Ofertanti, in conditii de siguranta, operativitate si eficienta financiara, a executiei lucrarilor privind regenerarea, modernizarea (reabilitarea) si mentenanta zonelor urbane. Contractele subsecvente care urmeaza a fi incheiate pe parcursul derularii acordului cadru vor viza ca regula generala executia de lucrari de implementare a contextului de regenerare urbana la nivelul unitatii administrativ teritoriale, sectorul 4 al municipiului Bucuresti. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intind pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc. Cantitatile minime si maxime estimate de lucrari pe durata acordului cadru precum si pentru un contract subsecvent sunt conform Anexei la Caietul de sarcini. Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante si cu luarea in considerare a clauzelor de revizuire prevazute de documentatia de atribuire. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 801.557.288,79 lei Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Contractele subsecvente vor fi finantate si din alte surse financiare legal constituite. Pentru finatarea excutiei lucrarilor aferente contractelor subsecvente incheiate in derularea acordului cadru, autoritatea contractantă va accesa proiecte și/sau programe finanțate din fonduri naționale si ale Uniunii Europene (PNRR, POR etc.) fără ca aceasta descriere sa fie una limitativa
Internal identifier4316422/2023/14
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45211360 Urban development construction work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionCtr sbs inc cf AC viz ex de pr de regen urb integr. Regen urban este de act la niv EU, fiind sub al reun si declar comune la nivel UE (Decl Toledo2010) si a CE(Conf Eur a Min Resp cu Am Terit-CEMAT2007), fiind ob al finan EU si al reglem specifice la nivel UE.La nivel UE s-a implem concept ,,noul Bauhaus EUean,, ca parte a plan de recup econ post-pandemie. Scop: orase sa devina neutre dpdv climatic si sa of o calit a vietii mai buna iar S4 se const ca parte a ac pr de dezv urb.Noul Bauhaus EU este concept de explor mod in care putem sa traim mai bine dupa pandem. Este vb de a combina sustenab cu stilul pt a aduce Pact verde EU mai aproape de mintea si casele oam. Scop este de a dezv un cadru inov pt a sprij si a acceler transf ecolog prin imbin susten cu estetica, constit o punte intre lumea artei si cultur, lumea stiint si tehnolog.„Noul Bauhaus EU,, se ref la mod in care traim impreuna, la val noastre, la sp noastre com de munca si recreere, la experiente colective si private.Proiect a caror exec este scop AC se concentr pe aspecte mergand de la mat de c-tii naturale si efic energ pana la probl demogr, mobilit orient spre viitor si inov digitala efic dpdv al utiliz resurse combin cu asp cultur si artist.Prop 10 zone de interes pt interv de tip amen sp public, amen sp recreere in aer liber, reab zone de circ pieton/rutiera, moderniz curti unit de invat, etc: Z1 delim sos Oltenitei-sos Berceni-str I.Iriceanu Z2 delim sos Berceni-str T.Magurele-str E.Racovita-str NituVasile Z3 delim str E.Racovita-str T.Magurele-bd Alex Obregia Z4 delim bd Alex Obregia-str Turnu Magurele-bd Ctin Brancov-str Nitu Vasile Z5 delim str Luica-sos Giurgiului-Drum Gazarului-bd Ctin Brancov Z6 delim sos Oltenitei-str Nitu Vasile-bd Ctin Brancov Z7 delim sos Oltenitei-Drum Gazarului-sos Giurgiului Z8 delim bd Tineretului-Cal Vacaresti-bd Gh Sincai Z9 delim bd Gh Sincai-bd D.Cantemir-bd Marasesti-Splaiul Unirii Z10 delim bd Marasesti-Splaiul Unirii-Pta Natiunile Unite-str Gazelei Pt fiecare zona, in cadrul amplas delim, sunt estim lucr:a-amen reab, modern sp public din perim ans rezident;b-renov si reconv function clad exist, clad cu rol social-admin pt activ de serv sociale de proxim, centre cultur si expoz;c-amen scuaruri si sp recreere in aer liber sau in c-tii usoare d-reab, modern curti unit de educ, inst publ, teren sport si amen pt asig acces public, reab, modern echip ampl pe teren de sport scoli, daca ac sunt in amplasam proiect;e-exec lucr de reorganiz, revitaliz sp public si retele de strazi si parcari din perim ans de locuit, cu scop de a extinde si amen sp pietonale sau sp destin form de mobilit alternativa a sp verzi si amen peisag;f-realiz lucr de separare pe vertic si oriz a flux de circulatie, pun in siguranta zone recreere pietonala de zone circulatie prin realiz de sectoare de drum in debleu, rambleu pt c-tia rutiera, transp public, biciclete, execut, reab, moderniz poduri si pasaje de travers si jonctiune sp publice pieton;g-exec lucr amen peisag de creare, modern, extind parcuri, scuaruri, sp verzi af locuinte tip condominiu, culoare vegetale de protectie fata de infrastr tehnica;h-amen parcuri si loc de joaca pt copii si dotare cu mobilier adecvat, cu echip de joaca si alte dotari indep;i-realiz de structuri acces pietonal, inclusiv pt pers cu dizab sau mobilit redusa catre statii transp public prin realiz rampe de acces, pasaje supraterane, subterane;j-reab, amen, reloc/extind infrast edilitare, inclusiv inst de supraf si subterane: inloc, extinderi, moderniz, modif trasee af infrastr public edilitar si retele comunicat;k-exec, reab, moderniz, extind lucr de pavaje, cai de rulare, amen urbane diverse;l-dotare/reab mobil urban, modern, extind, reab sist ilum public si ambiental efic energ si inteligent, mont indicat si alte elem de semnaliz si orientare urbana, sist monitoriz si sist adecvate pt pers cu defic de auz si ved;m-amen, reab, moderniz loc de parcare, inclusiv prin exec loc de parcare temporara, de resed subterane cu cond ca ac sa fie utiliz de riveranii din zona de locuit si sa fie propr publ de stat sau a unit adm-teritor, resp in admin acestora, in sit in care pt loc de parcare temporara se percep taxe, se vor resp prev legale pt calcul val sprijin acordat prin aplic metodei funding-gap sau a regul de aj de stat cf OUG77/2014 aprob prin Lg20/2015;n-realiz sist ecol de colect des menaj si colect selectiva mat reciclab;o-surse regenerab de en In plan de regen urb sunt prevaz mas complem finant din Buget Local, Fond EU, Fond Guvern, BEI sau alte surse legal constit: Reab term bloc loc, Modern si reab unit de invatam.Modif AC/ctr, in per de valab, se face cf art.221-Lg98 si Instr ANAP in vig la mom modif. Modif AC/ctr in per de valab se face cf art.221-Lg.98/2016 si Instr ANAP. In derul AC/ctr.subs pot fi introd art noi in baza art.221 alin.(1), lit.f) din Lg98/2016 corob cu art.9 din Instr ANAP 1/2021, tratate ca si modif cu val scazuta nu infl nat gen a AC/ctr.subs, in limita a 10% din val AC/ctr.subs. PU în ac caz vor fi stab prin raport la PU-uri similare din proced cu adapt de rigoare. Dacă nu exista PU similare pt calcul modific se ia în calcul rezonab pretului, tinand cont de natura lucr noi, nivel de calit, provenienta sau alt aspect care impact pretul, la care se adauga un profit rezonabil. Caracter rezonabi este evaluat în rap cu bunele practici general acceptate în sector resp de activitate a.i. pret sA nu dep pret mediu exist pe piata de profil.Prom-Achiz isi rezerva drept de a suplim cantit estim la nivel DA cu până la max 50% din cant max estimată pt AC/ctr.subs pt fiecare articol în parte. Pret artic suplim in baza ac. clauze este cel din prop financ (aj dupa caz cf form ajustare); per de timp in care se poate utiliz ac optiune: pe toata dur de valab a AC/ctr.subs. Modif de val scăzută de la art.221 alin.(1), lit.f) se calc distinct de modif de la art.221 alin.(1), lit.a), Lg 98/2016.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45112700 Landscaping work, 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45232460 Sanitary works, 45233120 Road construction works, 45310000 Electrical installation work