523063-2023 - ResultRomania-București: Industry specific software development services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Extindere funcții SCADA – implementarea funcțiilor noi și a modificărilor software în sistemul informatic EMS – SCADA”
II.1.2.
Main CPV code
72212100 Industry specific software development services
II.1.4.
Short description
Serv. necesare sunt: Implement. modul schimb de date cu ENTSO-E şi cu centrele regionale de coordonare a securității în format de date standardizat (CGMES); Implement. modul de transmitere a modelelor individ. de rețea (IGM); Implement. modul de compensare a dezechilibrelor (IGCC) sau Platforma IN;Implement. modul de activare a rezervelor de restab. a frecvenței în mod automat – RRFa,;Implement. funcția de decontare cu rezoluția de 15 min; Implement. modul privind echilibr. sist. de energie electrică prin activarea rezervelor de restabilire a frecv. în mod automat – RRFa prin particip. la platf. europeană RRFa (PICASSO);Implement. func. de monitoriz. a activării RSF;Implement. func. de transfer a datelor din EMS – SCADA în afara dom. SCADA, de ex. pe un server dedicat în vederea public. pe platf. europeană de transparență ENTSO-E (EMFIP) sau a efect. de analiz.;Implement. modul de realizare a prognozei de consum de energie electrică cu rez. la 15 min ; Implement modul „SMART GRID”
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement