523381-2023 - ResultRomania-București: Aviation test software package
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4)
Reference number: 434670_2023_08
II.1.2.
Main CPV code
48132000 Aviation test software package
II.1.4.
Short description
,Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4) este necesara în vederea realizarii în bune conditii a activitatilor din planul proiectului Platforma de Dezvoltare Tehnologica pentru Tehnologii "Green" în Aviatie si Fabricatie Ecologica cu Valoare Adaugata Superioara; TGA- Technologies for Green Aviation conform specificatiilor si cerintelor acestuia.
Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4) include urmatoarele (fara alte costuri suplimentare pentru AC): Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4) sau similar / sau echivalent impreuna cu modulele / add-onurile / translatorii software / conectorii software necesari pentru implementarea si functionarea completa a solutiei software furnizate necesari pentru interconectarea si/sau compatibilitatea cu softurile de tip CAD-CAE (CATIA), MSC ADAMS, MSC Patran, MSC Nastran si DIGIMAT existente in cadrul I.N.C.A.S. Bucuresti (AC detine si utilizeaza softurile indicate anterior, avand personal specializat in utilizarea acestor softuri); livrarea integrala a solutiei ofertate (inclusiv toate accesoriile necesare) in locatia din Craiova apartinand AC (adresa indicata de AC); instalarea / testarea / punerea in functiune pe pozitia indicata de AC; garantie / mentenanta (minim 1 interventie / an cu personal calificat la standardele impuse de producatorul solutiei ofertate pentru a nu afecta garantia produselor livrate); instruirea personalului AC prvind utilizarea/exploatarea solutiei ofertate si a accesoriilor conexe in conformitate cu legislatia in vigoare, fara costuri suplimentare pentru AC; licenta permanenta/perpetua de tip rețea locală cu posibilitatea de a putea fi instalată pe un server de licențe existent cu sistem de operare Windows, fara costuri suplimentare pentru AC. Toate cele mentionate anterior vor fi furnizate de ofertant impreuna cu parametrii aferenti, pentru efectuare testelor privind acceptanta, precum si toate accesoriile necesare instalarii, punerii in functiune, testarii si utilizarii solutiei ofertate, chiar daca acestea nu au fost solicitate expres de catre AC.
Nota: * Se va citi, interpreta si oferta: MSC Nastran sau similar / sau echivalent. Eventualele specificatii tehnice care ar putea indica o anumita certificare, atestare, origine, sursa productie, procedeu special, marca de fabricant, marca comerciala, brevet de inventie sau licenta de fabricatie pot fi mentionate numai pentru ca identificarea cerintelor sa se faca cu usurinta si exactitate si NU pot favoriza sau defavoriza in nici un fel operatori economici ofertanti sau produsele ofertate. Toate aceste specificatii vor fi considerate, se vor citi si interpreta ca avand mentiunea “sau similar / sau echivalent”.
1. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
2. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare, in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Termenul de răspuns la clarificări a fost stabilit astfel încât operatorii economici sa aibă o perioada adecvata pentru analizarea documentației de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Nota: Clarificările transmise după acest termen (20 zile anterior datei limita de depunere a ofertelor) vor fi luate în considerare doar în măsura în care autoritatea contractantă apreciază că formularea răspunsului la aceste solicitări este în interesul derulării în condiții bune a procedurii de atribuire.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71356300 Technical support services, 79632000 Personnel-training services
II.2.4.
Description of the procurement
Mentionăm că achizitia active necorporale Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4) este necesara în vederea realizarii în bune conditii a activitatilor din planul proiectului Platforma de Dezvoltare Tehnologica pentru Tehnologii "Green" în Aviatie si Fabricatie Ecologica cu Valoare Adaugata Superioara; TGA- Technologies for Green Aviation conform specificatiilor si cerintelor acestuia.
Achizitia active necorporale Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4) include urmatoarele (fara alte costuri suplimentare pentru AC): Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4) sau similar / sau echivalent impreuna cu modulele / add-onurile / translatorii software / conectorii software necesari pentru implementarea si functionarea completa a solutiei software furnizate necesari pentru interconectarea si/sau compatibilitatea cu softurile de tip CAD-CAE (CATIA), MSC ADAMS, MSC Patran, MSC Nastran si DIGIMAT existente in cadrul I.N.C.A.S. Bucuresti (AC detine si utilizeaza softurile indicate anterior, avand personal specializat in utilizarea acestor softuri); livrarea integrala a solutiei ofertate (inclusiv toate accesoriile necesare) in locatia din Craiova apartinand AC (adresa indicata de AC); instalarea / testarea / punerea in functiune pe pozitia indicata de AC; garantie / mentenanta (minim 1 interventie / an cu personal calificat la standardele impuse de producatorul solutiei ofertate pentru a nu afecta garantia produselor livrate); instruirea personalului AC prvind utilizarea/exploatarea solutiei ofertate si a accesoriilor conexe in conformitate cu legislatia in vigoare, fara costuri suplimentare pentru AC; licenta permanenta/perpetua de tip rețea locală cu posibilitatea de a putea fi instalată pe un server de licențe existent cu sistem de operare Windows, fara costuri suplimentare pentru AC. Toate cele mentionate anterior vor fi furnizate de ofertant impreuna cu parametrii aferenti, pentru efectuare testelor privind acceptanta, precum si toate accesoriile necesare instalarii, punerii in functiune, testarii si utilizarii solutiei ofertate, chiar daca acestea nu au fost solicitate expres de catre AC.
Achizitia active necorporale „Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4)” se va implementa conform cerintelor din Referatul de necesitate intocmit de Cristina PELIN si Radu BOGATEANU, si va fi realizata in concordanta cu cerintele contractuale coroborate cu cerintele minimale impuse de Caietul de Sarcini.
Mentionăm că Achizitia active necorporale „Software comercial MSC Nastran* (Modulul Tehnologic 4)” este necesara în vederea realizarii în bune conditii a activitatilor din planul Proiectului Platforma de Dezvoltare Tehnologica pentru Tehnologii "Green" în Aviatie si Fabricatie Ecologica cu Valoare Adaugata Superioara; TGA- Technologies for Green Aviation.