524412-2019 - ResultRomania-Bucharest: System quality assurance assessment and review services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de inginerie pentru elaborarea unui studiu tehnic de evaluarea a stării sistemelor, structurilor și componentelor Unității 1 a C.N.E. Cernavodă în vederea operării pe termen lung
Reference number: 10874881/2018/1128.01
II.1.2.
Main CPV code
72225000 System quality assurance assessment and review services
II.1.4.
Short description
Achizitia are ca obiect contractarea de „Servicii de inginerie pentru elaborarea unui studiu tehnic de evaluarea a starii sistemelor, structurilor si componentelor Unitatii 1 a C.N.E. Cernavoda in vederea operarii pe termen lung”.
Clarificarile sau informatiile suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire vor fi transmise cu cel putin 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Raspunsurile entitatii contractante la aceste solicitari vor fi transmise in doua transe, dupa caz, prima transa cu 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar a doua transa cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, in conf. cu art. 173 din Legea nr. 99/2016 cu modificarile ulterioare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71335000 Engineering studies, 71631000 Technical inspection services, 73430000 Test and evaluation
II.2.4.
Description of the procurement
Conform caietului de sarcini.
Achizitia are ca scop realizarea unui studiu tehnic de evaluare a starii sistemelor, structurilor si componentelor (SSC) Unitatii 1 a C.N.E. Cernavoda in vederea retehnologizarii unitatii si a pregatirii operarii pe termen lung, denumit „Condition Assessment” (CA). Se realizeaza evaluarea mecanismelor de degradare, a programelor de management al imbatranirii si evaluarea financiara a solutiei propuse (reparatie, inlocuire, imbunatatire) pentru toate structurile, sistemele și componentele Unitatii 1 de la centrala nucleara C.N.E. Cernavoda.
Procesul de evaluare include urmatorii pasi: selectia, identif. comp. structurale si grupurilor similare de componente, colectarea informatiilor, Evaluarea conditiei componentelor si sistemelor si emiterea rapoartelor de evaluare a componentelor (Component Condition Assessment – CCA) si respectiv a rapoartelor de evaluare a sistemelor (System Condition Assessment – SCA), emiterea raportului general de evaluare a Unitatii 1. Activitatile se vor desfasura în două etape, după cum urmează:
— faza 1 – pregătirea procedurilor, bazei de date și Raportului pilot SCA, care cuprinde: definirea și pregătirea planului de asigurare a calității și a procedurilor aplicabile; elaborarea graficului de nivel 2; proiectarea arhitecturii bazei de date CCA, stabilirea modulului de introducere date si de obt. rapoarte; culegere date initiale; elaborare raport de eval. pilot pt. 1 sistem tehnologic (inclusiv rapoarte CA pt. ech. si comp.),
— faza 2 – pregătirea rapoartelor de CA pentru intreaga central, care cuprinde: elaborare rapoarte de eval.sisteme și componente (SCA și CCA) si verificarea de catre ing. de sistem sau de componente; completare baza de date CCA; documentare (indic. referinte) analize si concluzii din rapoartele CA si transmiterea lor catre achizitor; intocmire raport CA pentru intreaga Unitate 1 Cernavoda; intocmire raport depreciere; intocmire raport recom. econom.; identif. comp. pt. TLAA; analiza si validare TLAA.