See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: EXECUTIE LUCRARI DE CONSOLIDARE SEISMICA SI REABILITARE TERMICA aferent proiectului „RENOVAREA INTEGRATA A 30 BLOCURI DE LOCUINTE DIN MUNICIPIUL BUZAU”
Description: Avand in vedere oportunitatea reprezentata de finantarile disponibile prin Planul National de Redresare si Rezilienta pentru obiectivul de investitii: „RENOVAREA INTEGRATA A 30 DE BLOCURI DE LOCUINȚE DIN MUNICIPIUL BUZĂU”, Componenta 5 – Valul Renovarii, UAT Municipiul Buzău intenționează contractarea lucrărilor de execuție privind consolidarea seismica si reabilitarea in vederea eficientei energetice a blocurilor: 3 C Hasdeu; 8 G; 8 F; 14 J; 14 K; 16 B; 13 A; 13 C; 13 D; 13 F; B 11; 2 A; 2 B; 2 C; 3 A; 1 A; 1 B; 1 C; 1 D; 1 G; 1 I; 24 A; 25; 26 B; 19 E; 15 A; 41; 39 A B; 17; 29 din Municipiul Buzău. Valoarea totală estimată a acestei investiții, stabilita conform Devizului General întocmit de proiectanții de specialitate care au elaborat documentația la faza PT, si care are drept scop execuție lucrări de consolidare seismica si reabilitare termica pentru creșterea eficientei energetice a celor 30 blocuri de locuințe din Municipiul Buzau este de 403.120.421,81 fără TVA, defalcată după cum urmează: 403.120.421,81 fără TVA, defalcată după cum urmează: Valoare CM (1.2+1.3+1.4+2+4.1+4.2+5.1.1) este de 387.294.212,72 lei fara TVA Valoarea utilaje, echipamente tehnilogice si functionale care necesita montaj (4.3.): 13.830.549,00 lei fara TVA Valoare cheltuieli conexe organizarii de santier (5.1.2.) : 1.995.660, 09 lei fara TVA Valoarea estimată a contractului de lucrări NU poate fi depășită, iar oferta pentru valorile defalcate pentru Amenajări pentru protecţia mediului şi aducerea terenului la starea iniţială, Construcţii şi instalaţii, Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale, Lucrări de construcţii şi instalaţii aferente organizării de şantier, poate avea valori mai mari sau mai mici, atata timp cat se respecta prima conditie. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor, respectiv 20 zile (înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor) Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificare cu 12 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4233874_2024_PAAPD1501926
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453000 Overhaul and refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: UAT Municipiul Buzau deruleaza un vast program de reabilitare termica a blocurilor de locuinte, avand ca scop cresterea performantei energetice a blocurilor, respectiv reducerea consumurilor energetice pentru incalzirea apartamentelor in conditiile asigurarii si mentinerii climatului termic interior precum si ameliorarea aspectului urbanistic al municipiului. In ceea ce priveste oportunitatea reprezentata de finantarile disponibile prin Planul National de Redresare si Rezilienta pentru obiectivul de investitii: „RENOVAREA INTEGRATA A 30 DE BLOCURI DE LOCUINTE DIN MUNICIPIUL BUZAU”, Componenta 5 – Valul Renovarii, UAT Municipiul Buzau intentioneaza achizitionarea lucrarilor de executie privind consolidarea seismica si reabilitarea termica pentru 30 componente, respectiv sunt avute in vedere blocurile 3 C Hasdeu; 8 G; 8 F; 14 J; 14 K; 16 B; 13 A; 13 C; 13 D; 13 F; B 11; 2 A; 2 B; 2 C; 3 A; 1 A; 1 B; 1 C; 1 D; 1 G; 1 I; 24 A; 25; 26 B; 19 E; 15 A; 41; 39 A B; 17; 29 din Municipiul Buzau. Necesitatea și oportunitatea achiziționării lucrărilor pentru obiectivul mai sus menționat se justifică prin nevoia asigurării implementării soluției tehnico-financiare stabilite în Proiectul Tehnic, în vederea diminuării consumurilor energetice și a emisiilor de CO2, până la nivelul asumat în contractul de finanțare nerambursabilă. Lucrarile ce fac obiectul prezentei documentatii sunt amplasate in Municipiul Buzau si au drept scop cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte, respectiv reducerea consumurilor energetice pentru incalzirea apartamentelor in conditiile asigurarii si mentinerii climatului termic interior, precum si ameliorarea aspectului urbanistic al municipiului. Tipurile de Lucrari prevazute in documentatia tehnica pentru fiecare componenta sunt enumerate neexhaustiv in continuare: Lucrari de consolidare seismica a cladirilor existente Lucrari de reabilitare termica a anvelopei Lucrari de reabilitare a sistemului de incalzire Lucrari de reabilitare termica a sistemului de furnizare a apei calde de consum Lucrari de inlocuire a tamplariei Lucrari de reabilitare/modernizare a instalatiilor de iluminat in cladiri (inlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent si incandescent din spatiile comune cu corpuri de iluminat cu eficienta energetica ridicata si durata mare de viata) Sisteme alternative de producere a energiei electrice si/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie (instalatii cu panouri solare fotovoltaice) Modernizarea sistemelor tehnice ale cladirilor, inclusiv in vederea pregatirii cladirilor pentru solutii inteligente alte tipuri de lucrari: lucrari de desfacere si refacere a instalatiilor, echipamentelor, finisajelor, precum si alte lucrari strict necesare din zona de interventie aferenta lucrarilor de consolidare seismica lucrari de inlocuire a sistemului de tractiune a lifturilor cu unul mai performant, a sistemelor electrice/hidraulice de functionare a ascensoarelor de persoane cu unele mai performante energetic si mai eficiente, fiabile, functionand in conditii superioare de siguranta, a componentelor mecanice a sistemului de tractiune, a cutiilor de comanda, a troliilor/ghidajelor, a cabinei/ usilor de acces, a mecanismelor de actionare electrica a ascensoarelor de persoane, dupa caz si/sau repararea sau inlocuirea instalatiei electrice si a componentelor electrice ale acestora repararea acoperisului tip terasa/sarpanta, inclusiv repararea sistemului de colectare a apelor meteorice de la nivelul terasei, respectiv a sistemului de colectare si evacuare a apelor meteorice la nivelul invelitoarei tip sarpanta repararea elementelor de constructie ale fatadei care prezinta potential pericol de desprindere si/sau afecteaza functionalitatea blocului de locuinte repararea trotuarelor de protectie in scopul eliminarii infiltratiilor la infrastructura blocului de locuinte refacere finisaje interioare in zonele de interventie Obiectul Contractului ce rezulta din aceasta procedura este executia tuturor lucrarilor identificate in Caietul de Sarcini, documentatia tehnica si anexele aferente. Pentru obținerea unor construcții de calitate corespunzătoare sunt obligatorii realizarea și menținerea pe întreaga durată de existență a construcțiilor, a următoarelor cerințe fundamentale aplicabile: rezistență mecanică și stabilitate; siguranță și accesibilitate în exploatare; securitate la incendiu; igienă, sănătate și mediul înconjurător; economie de energie și izolare termică; protecție împotriva zgomotului, utilizarea sustenabilă a resurselor naturale, respectiv îndeplinirea cerințelor regăsite in documentatia tehnica si Caietul de Sarcini. Obiectivele urmarite sunt cresterea eficientei energetice in cladirile rezidentiale, scaderea consumului anual de energie primara, scaderea consumului anual specific de energie pentru incalzire, scaderea consumului anual specific de energie, scaderea anuala a emisiilor echivalent CO2, cresterea numarului de gospodarii cu o clasificare mai buna a consumului de energie, gestionarea inteligenta a energiei si utilizarea energiei din surse regenerabile in sectorul locuintelor. Din punct de vedere energetic, se urmareste imbunatatirea izolatiei termice si hidroizolarea anvelopei (pereti exteriori, ferestre, tamplarie, planseu superior), conform auditului energetic. Toate activităţile trebuie realizate cu respectarea legislaţiei și reglementarilor tehnice în vigoare, aplicabile specificului obiectivului de investiţii. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor, respectiv 20 zile (înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor) Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificare cu 12 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45261310 Flashing work, 45262900 Balcony work, 45300000 Building installation work, 45321000 Thermal insulation work, 45421100 Installation of doors and windows and related components, 45443000 Facade work