Short description
Servicii de proiectare – Faza II și execuție lucrări în cadrul proiectului „Modernizare transport electric bulevardul Independenței”.
Întocmire proiect tehnic și a detaliilor de execuție, documentații tehnice necesare în vederea obținerii acordurilor, avizelor și autorizațiilor și asigurarea asistenței tehnice pe parcursul execuției lucrărilor.
Proiectul de investiții constă în execuţia lucrări pentru obiectivul de investiții în cadrul proiectului „Modernizare transport electric bulevardul Independentei”.
Constructiile propuse se vor realiza pe amplasamentul existent si se vor executa urmatoarele lucrari:
— lucrari de modernizare a sistemului rutier destinat transportului in comun (tramvaie);
— lucrari de inlocuire a stalpiilor, firului contact si sistemul de prinderi al acestuia;
— lucrari de modernizare a statiilor (peroanelor) de tramvai;
2. Execuție lucrări [...] 54 512 287,25 RON fără TVA.
Valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute este de 10 % din valoarea lucrarilor.
Suma cheltuielilor diverse si neprevazute nu este inclusa în valoarea estimată.
Cheltuielie diverse si neprevazute reprezinta cheltuieli incluse in structura devizului general al obiectivului de investitii, iar utilizarea sumelor aferente acestora se realizeaza, in functie de necesitati, prin incheierea unui act aditional la contractul initial.
In acest context, actul aditional va reprezenta expresia aplicarii mecanice a clauzelor contractuale/unei modificari nesubstantiale in conformitate cu dispozitiile art. 221 din Legea nr. 98/2016.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 20.
Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări transmise în termen, cu 11 zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor.