526695-2020 - ResultRomania-Bucharest: Coin press
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Presă Proof
Reference number: 202042730423
II.1.2.
Main CPV code
42963000 Coin press
II.1.4.
Short description
Atribuirea contractului de furnizare având ca obiect achizitia unei prese hidraulice pentru moneda Proof cu relief inalt, in vederea optimizarii procesului de presare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Materialele necesare a fi presate sunt: aur, argint, aliaje de cupru.
Prin achizitia presei Proof, se vor imbunatati parametrii tehnici asigurandu-se astfel conditii mai bune de batere a monedelor si implicit obtinerea unei calitati superioare a acestora.
La stabilirea achizitiei presei Proof s-a făcut ținând cont de:
— necesitatea și oportunitatea achizitiei, determinată de starea fizica a preselor existente;
— respectarea standardelor si normativelor tehnice privind baterea de moneda in conditii optime.