534998-2023 - ResultRomania-Bacău: Road-maintenance works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrari de intretinere curenta si periodica multianuale a drumurilor judetene din administrarea SPJD Bacau - acord cadru 4 ani
Reference number: 14503401_2022_PAAPD1326954
II.1.2.
Main CPV code
45233141 Road-maintenance works
II.1.4.
Short description
Acordul cadru are ca scop realizarea lucrarilor de intretinere curenta si periodica multianuale a drumurilor judetene din administrarea SPJD Bacau, conform caietelor de sarcini, listelor de cantitati. Principalele lucrari sunt: pentru activitatea de vara lucrari de intretinere a partii carosabile, lucrari de intretinere a drumurilor pietruite, intretinerea platformei drumului, a santurilor si a rigolelor, a parapetelor directionale, asigurarea esteticii rutiere, intretinerea curenta a podurilor, pasajelor si a podetelor, covoare bituminoase, tratamente bituminoase, siguranta rutiera iar pentru activitatea de iarna, plombari cu mixturi asfaltice stocabile, prevenirea si combaterea lunecusului si a inzapezirii drumurilor, etc.
Pentru realizarea lucrarilor nu este necesara obtinerea autorizatiei de construire
Nota
A) In temeiul art. 160 alin.1 din Legea 98/2016 cu completarile si modificarile ulterioare, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 22 zile inainte de teremul limita de depunere a ofertelor.
B) Conform obligatiilor prevazute la art. 160 alin.2 din Legea 98/2016 cu completarile si modificarile ulterioare, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in afara termenelor mentionate se va considera tardiva.
C) Atat solicitarile de clarificari ale operatorilor economici in legatura cu documentatia de atribuire, cat si raspunsul autoritatiii contractante la solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare, primite in conditiile art, 160 alin.1 din Lege, se posteaza in SEAP la sectiunea specifica, disponibila in sistemul informatic
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
90620000 Snow-clearing services
II.2.4.
Description of the procurement
Reteaua de drumuri judetene din administrarea Serviciului Public Judetean de Drumuri Bacau, are o lungime de 865,128 km.
Pentru achizitionarea lucrarilor de intretinere curenta si periodica multianuale, Autoritatea Contractanta a stabilit sectoarele de drum pe care se vor executa lucrari de intretinere (descrise in caietul de sarcini la cap 2.1)
Lucrarile de intretinere curenta si periodica multianuale a drumurilor judetente constau in:
- Lucrari privind intretinerea curenta a drumurilor publice pe timp de vara si iarna
- Lucrari privind intretinerea periodica a drumurilor publice pe timp de vara
In vederea asigurarii circulatiei rutiere pe aceste drumuri judetene in conditii de siguranta atat in timpul verii cat si in timpul iernii si tinand cont de “Normativ privind intretinerea si repararea drumurilor publice – AND 554-2002” la nivelul caietului de sarcini au fost stabilite categoriile de lucrari care urmeaza a se executa in perioada de valabilitate a acordului cadru.
Durata acordului cadru este de 4 ani.
Pe durata acordului cadru de 4 ani, autoritatea contractanta a estimat incheierea a minim 8 contracte subsecvente (cel putin cate doua pentru fiecare an).
Cantitățile minime şi maxime estmate pe durata acordului cadru, precum şi cantitățile minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent sunt inscrise in Anexa nr. 6 - Cantitati min. si max. aferente acordului cadru, respectiv celui mai mare si celui mai mic contract subsecvent la documentatia de atribuire/caietul de sarcini.