See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziția publică de microbuze electrice în cadrul proiectului „Microbuze electrice pentru elevii din județul Vâlcea”, cod P_25
Description: Obiectivul specific al proiectului: dotarea cu microbuze electrice, prin finanțare PNRR, a unităților de învățământ preuniversitar cu clase de nivel primar și/sau gimnazial și/sau liceal aflate în administrarea a 26 UAT-uri din județ. Toate bunurile achiziționate prin proiect (26 de microbuze electrice 16+1) vor fi oferite spre folosință gratuită beneficiarilor reali ai investiției, unități de învățământ preuniversitar din unitățile administrativ teritoriale: Fârtățești, Stoilești, Nicolae Bălcescu,Vaideeni, Bujoreni, Roșiile, Grădiștea, Cernișoara, Măciuca, Popești, Șirineasa, Stoenești, Șusani, Bunești, Racovița, Lungești, Diculești, Dănicei, Laloșu, Lăpușata, Zătreni, Livezi, Olanu, Tetoiu, Tomșani, Sinești, care vor fi utilizate exclusiv pentru transportul elevilor din comunitate (Tabelul nr.1 – Beneficiari reali din cuprinsul Caietului de sarcini). Autoritatea contractantă va răspunde la eventualele solicitări de clarificări, cu 12 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor, în condițiile în care operatorii economici pot solicita clarificări, în termenul prevazut la sectiunea I.3), respectiv cu 21 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Internal identifier: 2540929_2023_PAAPD1440183
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34114400 Minibuses
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Toate bunurile achiziționate prin proiect (26 de microbuze electrice 16+1 locuri) vor fi oferite spre folosință gratuită beneficiarilor reali ai investiției, unități de învățământ preuniversitar din unitățile administrativ teritoriale: Fârtățești, Stoilești, Nicolae Bălcescu,Vaideeni, Bujoreni, Roșiile, Grădiștea, Cernișoara, Măciuca, Popești, Șirineasa, Stoenești, Șusani, Bunești, Racovița, Lungești, Diculești, Dănicei, Laloșu, Lăpușata, Zătreni, Livezi, Olanu, Tetoiu, Tomșani, Sinești, care vor fi utilizate exclusiv pentru transportul elevilor din comunitate (Tabelul nr.1 – Beneficiari reali din cuprinsul Caietului de sarcini). Bunurile care fac obiectul prezentei proceduri trebuie să îndeplinească toate specificațiile solicitate, respectiv: - specificațiile tehnice și cerințele funcționale minime, detaliate la pct.3.3.1.1. din Caietul de sarcini; - specificațiile tehnice și cerințele funcționale extinse, detaliate la pct.3.3.1.2 din Caietul de sarcini; - cerințele minime privind protecția mediului conform Ghidului de achiziții publice verzi, detaliate la pct.3.3.1.3. din Caietul de sarcini. Microbuzele electrice de 16+1 locuri vor fi structurate cu o singură secțiune (nearticulat și fără etaj), într-o construcție cu podeaua/planșeul coborât/ă, și vor fi dotate cu facilități pentru accesul persoanelor cu mobilitate redusă (rampă și/sau alte dotări specifice), fiind destinate transportului școlar, respectând prevederile înscrise în Directiva 2009/33/CE a parlamentului european și a consiliului din 23 aprilie 2009 privind promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic și în Regulamentul nr. 51 din 2007 al Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU). Termenul de livrare și punere în funcțiune pentru microbuzul electric (16+1 locuri) este stabilit pentru o perioadă de 10 luni de la data emiterii ordinului de livrare. Condiția de livrare a microbuzului electric este ”Delivered Duty Place” (DDP), potrivit ultimei versiuni a INCOTERMS, în condițiile cantitative și calitative stabilite prin contract, în care toate cheltuielile și riscurile ce intervin în timpul livrării și până la punerea în funcțiune sunt asumate de furnizor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34120000 Motor vehicles for the transport of 10 or more persons