541422-2021 - ResultRomania-Timișoara: Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Echipamente de laborator
Reference number: 4250670-2021
II.1.2.
Main CPV code
38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
II.1.4.
Short description
Achiziția este necesară și oportună pentru dotarea obiectivului de investiții ”Institutul de cercetări avansate de mediu”, astfel încât să se asigure infrastructura de cercetare la standardele ridicate și pentru atingerea obiectivelor prevăzute în proiectul cu finanțare nerambursabilă și contribuție a achizitorului, astfel:
• Achiziționarea a minim 14 echipamente de Cercetare Dezvoltare de peste 100.000 euro (TVA inclus)
• Achiziționarea a minim 150 echipamente de Cercetare Dezvoltare
Acestea sunt destinate dotării laboratoarelor prevăzute în proiect cu suprafața minimă de 2500 mp și vor fi utilizate în activitatea de cercetare, în prima etapă, de minim 20 de cercetători noi și 10 cercetători transferați din cadrul Universității de Vest din Timișoara.
În cadrul acestei proceduri autoritatea contractantă intenţionează să încheie contracte pentru echipamente de laborator în valoare estimată de 13.606.028,20 lei fără TVA, urmând ca eventuala economie realizată să fie utilizată pentru achiziția de echipamente și respectiv softuri în a doua etapă într-o nouă procedură de achiziție. Pentru asigurarea unei unei largi participări, inclusiv a producătorilor de echipamente, s-a optat pentru împărțirea în 45 de loturi.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
AUTOCLAV (STERILIZATOR CU ABURI) DE CAPACITATE MICa, 22L
Lot No: 21
II.2.2.
Additional CPV code(s)
II.2.4.
Description of the procurement
1 echipament
Incubator cu Co2 reglabil
Lot No: 23
Sistem de analiza complexa a materialelor (e_antioane de minerale, roci, soluri) Multi-elements analyser for Earth Science - Itrax XRF scanner
Lot No: 29
Analizor (sistem) portabil ultracompact de masurare a fotosintezei
Lot No: 14
Presa franceza / Homogenizator, disruptor celule si tesuturi
Lot No: 35
Sistem RT-PCR
Lot No: 43
Sistem de sortare a celulelor pe baza de florescenta (FACS)
Lot No: 38
Analizor portabil al continutului de clorofila (fluorometru)
Lot No: 11
STEREOMICROSCOP SZ61 (stativ, sursa de lumina rece cu fibra optica tip KL300 LED)
Lot No: 4
38510000 Microscopes
1 tip echipamente
Sistem de determinare a varstelor absolute Risø TL/OSL-DA-20
Lot No: 15
Sistem de achizitie a datelor
Lot No: 17
Bloc experimental echipat cu 80 acvarii si iluminare de tip led
Lot No: 26
Reactor-mineralizator cu MW si baie ultrasonica
Lot No: 7
Analizor portabil pentru determinarea concentratiei de antociani
Lot No: 10
Radiometru cu scanare a firmamentului
Lot No: 32
Camera de crestere a plantelor
Lot No: 13
Sistem analiza mecanica dinamica
Lot No: 16
Aparatura determinare CCO-Cr (fotometru spectral DR 3900 VIS cu tehnologie RFID; termostat LT200 cu 1 bloc de incalzire _i accesorii (suport pentru 16 cuve, test cuveta CCO-Cr - 25 teste/pachet))
Lot No: 25
Total sky imager
Lot No: 30
Hote si nise chimice
Lot No: 2
5 tipuri echipamente
Miroscoape
Lot No: 3
Incubatoare microbiologice cu agitare (pentru culturi lichide) in erlenmeyere, tuburi si placi ELISA
Lot No: 44
Sistem complet pentru electroforeza proteinelor (CE) cuplat cu MS-MS
Lot No: 41
Incubator cu cititor automat de celule
Lot No: 40
Centrifuga cu racire de mare capacitate
Lot No: 36
Sistem comp STA/DTG/EGA (FT-IR – FIR / GC-MS) CU MICROSCOP FTIR
Lot No: 8
Incubator microbiologie cu agitare (pentru culturi lichide) in erlenmeyere, tuburi si placi ELISA
Lot No: 34
Analizor portabil (numarator) cu laser a particulelor din aer
Lot No: 9
Spectrometru de emisie optica cu plasma de azot in camp de microunde
Lot No: 6
Aparatura determinare CBO5 (BOD TRAK II Aparat pentru determinari respirometrice BOD, cu accesorii; incubator BOD Direct Standard door)
Lot No: 24
Analizor TOC
Lot No: 28
CUPTOR CALCINARE
Lot No: 20
Spectrofotometru solar
Lot No: 31
Numarator automat de colonii
Lot No: 33
CAMERA FLIR
Lot No: 22
Spectrofotometru (Nanodrop)
Lot No: 37
Centrifuga cu racire pentru tuburi Eppendorff
Lot No: 42
Sistem format calorimetru cu scanare diferentiala și Microscop Confocal Raman DSC-Microscop Confocal Raman
Lot No: 45
3 echipamente
REFRACTOMETRU DIGITAL UNIVERSAL DE MARE PERFORMANTA
Lot No: 27
Prelevator (captator) volumetric de particule aeropurtate cu functionare automata pe parcursul unei saptamani
Lot No: 12
Separator electrostatic multifunctional
Lot No: 18
CAMERA CLIMATICA CU ILUMINARE
Lot No: 5
Analizor de retea
Lot No: 19
Spectrofotometru UV-VIS pentru temperaturi mici
Lot No: 39
Diverse Echipamente de laborator
Lot No: 1
39 tipuri echipamente